Nyt veroale kotimaiselle energialle.

Nyt olisi oikea hetki poistaa alv kotimaisilta energia laitteistoilta. Vuoden päästä kellään ei ole rahaa ostaa energiaa ulkomailta, vaan suomi joutuu turvautumaan aurinko, tuuli ja bioenergiaan. Maailmankauppa pysähtyy, ja vain aniharva maa pystyy myymään resurssejaan naapureilleen. Nyt olisi hyvä hetki kasvattaa omavaraisuusastetta.

2

206

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei nykyinen hallitus tule poistamaan mitään verotuskohdetta nykyisessä tilanteessa. Menot tulevat kasvamaan huippuunsa jo heidän antamiensa lupausten perusteella tässä kaameassa tilanteessa. Verotusta tullaan varmasti lisäämään.

    • Anonyymi

      Myös kotimaiset polttoaineet ( etanoli, biokaasu ja MYdiesel ) pitäisi hinnoitella edullisemmiksi kuin vastaavat normi bensa, maakaasu ja diesel. Työllisyystilanne paranisi ja rahat jäisi suomeen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      617
      1633
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      877
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      487
      753
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      14
      743
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      566
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      161
      498
    Aihe