"Viruksen leviäminen vanhainkoteihin oli vain ajan kysymys, sanoo Helsingin sairaalan johtajalääkäri – Ylä-Savossa kolme asukasta kuoli hoivakodissa" -HS
~ https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006463752.html -
...
Kommentti 4.4.2020 - 17:50 - Onko ihmis-inhimillisesti julma tosiasia kaatumassa käsiin?
Vanhainkodeissa elävät ne sukupolvet, jotka rakensivat Suomessakin pohjan tälle maailmallemme. Ehkä meillä erityisesti 1950-1980-luvuilla, jolloin suomalaisilla oli isäntä talossa ja toimeliaisuus korkeaa luokkaa - tosin osan piti karata Ruotsiin leveämmän leivän perässä.
Valtiotalouden suhdanteet olivat aiemmin dynamiikkana rauhallisemmat ja työtä tehtiin, juuri heidän osalta, jotka ovat nyt muun muassa vanhainkodeissa - viettämässä Elämän ehtoota - sen kolmanneksena.
Iän karttuessa keskimäärin sairaudet lisääntyvät, myös perussairaudet, jotka ovat ehkä osin hankittu elämäntavoista, jotka juontuivat lisääntyneestä kulutuksesta ja syömistavoistamme. Vastaavasti sairauksien hoito on kehittynyt huimasti ja näin elinajanodote lisääntynyt. Vanhainkodeissa ollaan yhä pidempään, mutta millaisella mielialalla - se onkin aivan oman kirjoituksensa arvoinen.
Vanhukset ovat altiimpia viruksien iskuille, joihin ei ole minkäänlaista immuniteettia, vaikka juuri nuo vanhukset saattoivat käydä läpi huomattavasti ärhäkkäämmät: Aasialaisen 1957-58 ja Hongkongilaisen 1968. Ehkä noiden viruksien myötä immuniteetti on väljähtynyt ja/tai sitten perussairaus ja yleisempi vastustuskyky on alentunut kauttansa.
Ruotsissa on jo aiemmin tehohoitopaikkojen osalta syntynyt priorisointia*
Entä nyt, kun ruotsalaisten vapaampi kulkeminen voi lisätä hallitsemattomasti tartuntoja, jolloin tehohoitopaikkojen tarjonta niukentuu siten, että hoidollinen priorisointi saa pakosta vauhtia. Miten tässä käy vanhainkotien vanhuksille?
Talous edellä miettivät saattavat ajatella sanattomasti tällä kohdin "hyvinkin julmasti", mutta noudattaen evoluution peruskomentoa, jossa 'heikko joutuu vahvan saaliiksi ja näin siirtyy biologiseen kiertoon'.
Tämä viimeinen kappale oli mielestäni kirjoitettava, koska kriisien vauhkoontuessa myös ihmisten mielet muuttuvat - kahteen suuntaan: Annamme vilpittömästi apua, mutta vaadimme tehokkuutta Elämälle!
...
10642
Virukset leviävät vanhainkoteihin .. inhimillisyys koetuksella?
15
126
Vastaukset
- Anonyymi
Evoluution "julma laki" esiintyy juuri eläinkunnassa; siellä emme näe eläkeläisiä - tämä on pahasti sanotu, ihmisen inhimillisyyden näkökulmasta, mutta ... ! Eläimillä ei ole vanhainkoteja - iäkkäät norsutkin hakeutuvat jonnekkin - lopullisuuteen!
- Anonyymi
Tämän on pakko olla avaajan kommentti. Ei kahta samanlaista pösilöä voi olla olemassa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tämän on pakko olla avaajan kommentti. Ei kahta samanlaista pösilöä voi olla olemassa.
Katkera-Kalle riekkuu peräkammarista? Ellei Turmiola?
- Anonyymi
Eihän tuolla ole mitään tekemistä evoluution kanssa. Uskonnollista valehtelua evoluutiosta.
- Anonyymi
Tämä pahastuttaa, mutta onko se ulkokultaisuutta?
- Anonyymi
Hesarista - Kaikkien isojen hoivaketjujen vanhainkodeissa todettu useita koronatartuntoja: Ammattiliiton mukaan hoitajilta puuttuu suojavarusteita
Attendolta, Esperiltä, Mehiläiseltä ja Diakonissalaitokselta vakuutetaan, että vanhusten turvaamiseksi tehdään kaikki voitava.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006466266.html - Anonyymi
Vanhukset Tukholmassa ovat vaaravyohykkeessä!
https://pt-media.org/2020/04/02/korona-levisi-tukhoman-vanhainkoteihin-laakarien-valityksella/ - Anonyymi
Hesarista
"Neljä vanhusta on saanut koronatartunnan vanhainkodissa Vantaalla – Virus levinnyt hoivakoteihin kaikissa pääkaupunkiseudun isoissa kaupungeissa
Espoossa kolme hoivakodin asukasta on kuollut koronavirustartuntaan."
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006465625.html - Anonyymi
Kahdeksan kuoli kerralla vanhainkodissa itä-suomessa!
- Anonyymi
Ja niin ei mitään uutta koska vanhaikodissa aina kuollaan enemmän tai vähemmän.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja niin ei mitään uutta koska vanhaikodissa aina kuollaan enemmän tai vähemmän.
Taisivat kuolla koronaan
- Anonyymi
Kiuruvedellä 6 vanhusta menehtyi koronaan
- Anonyymi
Hesarista
Helsingissä yhdeksän koronavirukseen kuollutta hoivakodeissa: näin tartunnat etenivät, kun eristys ja suojautuminen epäonnistuivat
Helsingin kaupunki vahvistaa, että yhdeksän on kuollut ja 26 saanut tartunnan kaupungin omissa hoivakodeissa ja ostopalveluissa.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006467550.html - Anonyymi
Kiuruvedellä kahdeksan vanhusta - Koronaan. Tuo on paikkakunnallinen katastrofi!
- Anonyymi
Missä vaiheessa eläinkunnassa kuollaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli214658Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm103304Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403137IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm462559Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861248Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.2571123- 791099
- 561092
Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.
Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul3921077Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E200966