Olen huolissani Kuusamon vanhusten huollosta. He ovat ammattilaisia, siitä ei kyse. Kyse siitä, että kun hoitajat kulkevat kotona/muualla työpäivän päätteksi, niin riski on suuri siihen, että kantaa viruksen laitokseen. Jos nyt järjellisesti aatellaan, että yli 70 vuotiaiden luona ei saa vierailla. Onko mahdollista kaksiviikkoinen jaksotus. Hoitajat on myös eristyksissä vanhusten kanssa. Kahden viikon karanteeni kotona ja vaihto taas työntekijöiden kanssa. Palvelut ulko-ovelle niinku meillä muillakin. Palkka ainakin tripla normaaliin. Oliko tämä ihan paska ajatus minulta?
Mitä jos hoitajat majoittuisivat vanhusten kanssa?
10
95
Vastaukset
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Katoppa kun se yksi hoitaja hoitaa aika monta asiakasta päivässä. Jos se menee yökylään sinne sinun mummin luokse, niin kuka ne loput hoitaa. Mitäpä jos sinä ja muut omaiset menisitte sinne yökylään ??
- Anonyymi
En tiedä muista hoitajista mutta Kuusamon terveyskeskuksen ekg hoitaja on ylimielinen ja epäasiallinen. Purkaa pahaa oloaan asiakkaisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä muista hoitajista mutta Kuusamon terveyskeskuksen ekg hoitaja on ylimielinen ja epäasiallinen. Purkaa pahaa oloaan asiakkaisiin.
Sitä ei pitäisi vaan rahan takia töissä olla. Eikä purkaa kotioloja asiakkaisiin. Ainahan voi tehdä valituksen. Kukako lienee hänen esimiehensä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En tiedä muista hoitajista mutta Kuusamon terveyskeskuksen ekg hoitaja on ylimielinen ja epäasiallinen. Purkaa pahaa oloaan asiakkaisiin.
Olen huomannut saman. Yli 50 vuotias, laiha nainen. On ylimielinen ja kuvittelee olevansa maailman-napa. Puhuu pitkin kyliä asiakkaista jotka käy hoidoissa. Ei ole vaitiolovelvollisuudesta tietoakaan.
- Anonyymi
Vapaaaika se on hoitajillakin.
- Anonyymi
Todellakin on paska ajatus! Aivan kuin muualla ei olisi hoivakoteja kuin Kuusamossa jossa hoitajat menevät kotiin ja kauppaan työpäivän jälkeen? Haloo! Mistä luulit ensinnäkin löytyvän hoitajan jokaiselle vanhukselle yökylään esim. kotihoidossa? Ja kuule, hoitajilla on se omakin elämä! Ja monella hoitajalla on se omakin äiti ja isä tai sairas lapsi hoidettavana työpäivän jälkeen, etäkoululaiset, työssä käyvä puoliso, kissat, koirat ja akvaario! Olisko lisää näitä huippuideoita?
Terveisin: hoitaja Kuusamon naapuri pitäjästä ja Huom täälläkin hoitajat menevät hoivakodista töiden jälkeen kotiin ja kauppaan - Anonyymi
Taitaa oululainen sairaanhoitaja olla ihan oikeassa teistä kuusamolaisista?
- Anonyymi
Tarviihan ne isännätkin illalla hoitajan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O462332Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on442129Joka kolmas työtön on työkyvytön
Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais2041646Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn681620- 221473
- 151402
Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok861394Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s61369Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81281Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!
Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti191254