Raamattu on logiikaltaan ahdistava kirja. Se on hengen miekka ihmiskuntaa vastaan. Ja se on KAKSITERÄINEN MIEKKA. Jos ihminen sitä lukee ahdistuu hän hengeltään sillä raamatun logiikka on Miekkojen miekka kaikkea elävää vastaan.
On vain Yksi hyvä ja kun siihen liittää: Päästä meidät pahasta on seuraus ilmeinen. Kaikki muut tapetaan paitsi tuo yksi hyvä. Kaikki tuhotaan paitsi yksi ainoa hyvä.
Muistuttakaan minua siitä, että sota Israelin ja Jumalattoman Amalekin välillä on ikuinen. Se merkitsee loogisesti sitä, että jumalattomilla on iankaikkinen elämä ja jatkuvuus turvattu. Milloinkaan ei paha lopu maailmasta.
Uudessa maassa on kaupunki nimeltä Uusi Jerusalem. Sinne ei pääse velhot, murhaaja ja koirat. Looginen merkitys on se, että Uuden maan asukkaissa on paljon velhoja, murhaajia ja koiria yhä jäljellä.
Jumalattomalla ei ole rauhaa! Senkin looginen merkitys on täysin selvä. Jumalaton ei voi tehdä kääntymystä, vaan vaikka hän menisi seurakunnan palvelukseen hän säilyy jumalattomana eli ei anna kunniaa Jumalalle eikä palvo Jumalaa vaan ennemmin epäjumalia.
Jumalaton on jumalaton ikuisesti raamatun logiikan mukaan. Ja aivan mahdoton kääntymään.
MUTTA ONNEKSI SEN TÄHDEN JUURI KRISTUS TULI MAAILMAAN. HÄN TULI TEKEMÄÄN SOVINNON PAHOJEN JUMALATTOMIEN JA JUMALAN VÄLILLE.
EIKÄ HEIDÄN SYNTEJÄÄN ENÄÄ LUETA SYNNIKSI, VAAN LAKI ON RISTIINAULITTU JUMALATTOMAN ASEMESTA RISTILLE. SOVUN LIITTO KESTIKIN PITKÄÄN, MUTTA PROFEETTA SAKARJA SANOO SEN RIKKOUTUNEEN KUN JUMALATTOMILTA VAADITTIIN PALKANMAKSUA JUMALALLE JA HE ANTOIVAT VAIVAISET 30 HOPEARAHAA.
PROFEETTA HESEKIEL ENNAKOI KUITENKIN, ETTÄ EHKÄ ON MAHDOLLISTA JONKINLAINEN LIITTO VIELÄ UUDISTAA. KATKENNEET SAUVAT EFRAIMIN KÄDESSÄ LIITETÄÄN YHTEEN JÄLLEEN JA NIIHIN KIRJOITETAAN TOISEEN PÄÄHÄN JUUDA JA TOISEEN PÄÄHÄN JOOSEF JA SITTEN SAUVA ANNETAAN JOOSEFIN KÄTEEN.
TAPAHTUU EHKÄ KIRKON JA MAAILMAN ERO NIIN ETTÄ JUMALAN VALTAKUNTA ALKAA HALLITA KAIKKIA MAAILMAN VALTAKUNTIA NIIN JUMALATTOMIA KUIN HYVIÄKIN.
Yksi pysyy iankaikkisesti - Jumalattomuus!
Anonyymi
4
72
Vastaukset
- Anonyymi
> sota Israelin ja Jumalattoman Amalekin välillä on ikuinen
Mihin tuo perustuu? - Anonyymi
Oletko miettinyt, että voit olla skitsofreeninen?
- Anonyymi
Raamattu on siis tässäkin asiassa väärässä.
- Anonyymi
Jumalattomalla on rauha ja autuus. Sitä ei jumalat, jeesukset, tontut tai henkivallat uhkaa.
Uskonnot joutaa viimein historian tunkiolle. Tulkoon edistys ja humanismi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup634675Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1273033Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua472920Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.652237Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu4461886Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.751469- 621327
- 631251
- 2611097
- 451008