Katsoin juuri ruudulta jossa kuolleita oli lähes 9% verrattuna uusiin koronatapauksiin. Jostuota tahtia jatketaan pitkin päivää niin sillon 30 000 uudella tapauksella päästään jo lähes 2 700 koronakuolleeseen. Ollaan silloin lähellä 9/11 kuolinlukemia.
Tuleekohan USA:sta tänään raju koronakuolinlukema?
Anonyymi
22<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Näyttää tulevan rajut lukemat. New Yorkissa jo nyt 733 merkitty kuolleeksi ja kymmenien osavaltioiden luvut puuttuvat. Niistä joista ilmoitukset on summa jo 1270. Esim New Jerseyssä kuolleita 229, Georgiassa etelässä ylivoimainen tähänastinen ennätys 100. Michiganin, Lousianan ym lukemat puuttuvat. Näyttää menevän jonnekin 2000 kieppeille....
kuolintapauksia+7.4%+verrattuna+uusien+tapausten+määrään.+
Uusia+tapauksia+tähän+mennessä+ilmoitettu:++17,417+
Kuolleita:++1,286.+
Nousee+melkoisella+varmuudella+lähelle+2,000+ehkä+jopa+yli.
Olisiko+noin+100%+U.S.A.+n+terveydenhoidon+kapasiteetista+käytössä?+Siis+mikäli+sairastuneiden+määrä+kasvaa+nykyisestä+niin+niitä+ei+kyetä+hoitamaan?
Kyllä+luonto+hoitaa+populaation+tasapainoon.+Jälki+tulee+olemaan+aika+karua.
Nyt 1,356 kuollutta. Louisianassa 70 ilmoitettu. Vajaan 20 osavaltion tiedot puuttuvat. Niistä kärkipäihin kuuluvia: Michigan, Massachusetts, Illinois, Connecticut, Colorado, Ohio ja Tennesee.
Niin eka / toka aalto menossa vasta? Odotas kun on siitä ensimmäisestä tapauksesta kulunut 500 päivää, eli puolitoista vuotta ja kun on näitä aaltoja mennyt 4 ohi, niin saat kuolemat ja näet sen taudin rajuuden huipussaan. Nyt on turha nyyhkytellä kuluja, rajat kiinni, maskit kaikille, tehkää niitä töitänne maskipäällä jos tahdotte. Ruokayrittäjäkkin tarjoaa kotiinkuljetuksella tai noutopalvelujaan. Ei tää bisnes maailmaa kaada mutta järkikäteen, ettei tuu Italia/Ranska/Saksa/Kiina/Britannia ilmiötä tästä, saati sitten USA.ta, kun tosiaan ei se tähän ekaan aaltoon toppaa, siinä välissä iskee kausi fluet a.ta ja B.tä ja ehkä muuttolintujen mukana H1N1.kin. Covid - 19 ehtii mutatoitua monta kertaa jenkeissä joten sieltä saapuu sen seuraavat versiot, olkaa hyvät.
Ei noista puuttuvista välttämättä tule "edes" 400 eli voi jäädä jonnekin 1700:aan. Ei mene vielä 2000 rikki ellei aiemmin ilmoitettujen osavaltion lukemiin tule tarkennuksia ylöspäin.
Britanniassa 786 kuolemaa eli jonkin verran suurempi kuin New Yorkin osavaltion lukema.
Kiinan koronaviruspandemiasta peräisin olevat Wuhanin paikalliset ovat kuulleet hautajaisten kotiuuneista tulevia huudoja. Jotkut sairaaloissa hoidetuista sanovat työntekijöidensä laittavan elävät koronaviruspotilaat vartalolaukkuihin, Radio Free Asia (RFA) raportoi maanantaina.
RFA totesi, ettei se pystynyt riippumattomasti todentamaan, että Kiinan kommunistinen puolue poltti koronaviruspotilaita elossa, eikä kommunistinen puolue ole vahvistanut tai kiistänyt huhuja. Kuitenkin ovat edelleen huhut, että jotta Wuhanin ahtaissa sairaaloissa olisi tilaa uusille potilaille, lääketieteen henkilökunta valitsi vanhemmat potilaat todennäköisemmin selviytymään tartunnasta ja lähetti heidät polttolaitoksille heidän ollessaan vielä elossa ja tajuissaan.
RFA lainasi lähdettä, joka on lähellä hautaustoimintaa. Hänet tunnistettiin vain Ma: ksi, joka kertoi kuulevansa raportteja "ihmisistä, jotka pidättyivät ja pakotettiin ruumiinlaukkuihin heidän liikkuessaan".
"Jotkut ihmiset sanovat, että ... hautauskodeista, uunien sisäpuolelta tulee videoleikkeitä huutoista, jotka kertovat meille, että jotkut ihmiset vietiin hautajaiskoteihin heidän ollessaan vielä elossa", Ma lisäsi.
Ma pani merkille myös videotodistuksen tuntemattomalta vanhemmalta naiselta, jota oli hoidettu Wuhanin sairaalassa, oletettavasti kiinalaisen koronaviruksen vuoksi.
"Yksi vanha rouva sanoi, että he panivat yhden kaverin ... vartalokassiin, kun hän ei ollut vielä kuollut, ja veivät hänet krematooriumiin, koska häntä ei ollut mahdollista pelastaa", Ma kertoi RFA: lle.
Video, jossa vanhempi nainen puhui nimettömästi kameralle, alkoi levittää sosiaalisessa mediassa helmikuussa, jolloin hän kertoi todistavansa vierekkäin olevaa potilasta Wuhanin sairaalassa, joka oli täytetty ruumiin pussiin ollessaan vielä elossa.
"Hän ei ole kuollut, jalat ja kätensä liikkuvat edelleen", nainen sanoo, "[ne] käärivat hänet muoviseen vartalolaukkuun ja vetivät sen."
Vain kiinalaiseen Falun Gong -liikkeeseen sitoutuneen lähetystoiminnan harjoittajan New Tang-dynastian mukaan nainen puhui Wuhan-korostuksella, mikä viittaa hänen olevan kotoisin Kiinan keskustasta.
1603 tämän hetkinen lukema. Monien osavaltioiden tiedot vielä puuttuvat.
Amerikan perseennuolijat panikoivat ja postaavat CIA:n propagandaa Kiinasta.
Ykfittäiftapauf.
Kun pewvo pekka ja anaali antonio käyvät taaf lafkettelemaffa hanuwiin, niin luonto kiittää.
Fyökäähän tavikfet pafkaa ja kuolkaa poif.
onko annettu tilastoja kuolleiden iästä
Nyt näyttää lukemaa 1690 kuollutta USA:ssa vuorokauden sisällä mutta lukema kasvaa. Vielä puuttuu useiden osavaltioiden tiedot.
Tuli uusi lukema: 1821.
Kirkkaasti uusi ennätys.
No tällä kertaa muitakin kuin intiaaneja. Jotain positiivista joskus siitäkin maasta.
Tiistain virallinen lukema Usassa: 1970 kuollutta. Suhteessa väkilukuun sama kuin 360 Italiassa. Mutta Usan osalta ollaan vielä luultavasti kaukana huipputasosta. Monissa osavaltioissa ollaan vielä vasta aivan alkuvaiheessa jos kohta New Yorkissa jo lähestytään huippuvaiheen viimeistä nousua.
Sääli amerikkalaisia,heidän olisi myös pitänyt ottaa karanteenit vähän enemmän tosissaan jo aiemmin,mutta valtiovalta ja Trump halusi pelastaa vain businekset ,mutta nyt hän menettää molemmat sekä businekset että ihmiset.
Raha ja taudit ovat todellakin vastakkaisia arvoja,tauti aikaan ei voi tehdä mitään busineksia ja rahaa vaan raha pitää unohtaa,tai käy todellakin kuin jenkeissä että menetät sekä businekset että ihmiset. Make Amerika great again menee coronan takia tosi pieleen,näyttää siltä,jos ei äkkiä nyt tule niitä lääkkeitä ja rokotteita coronaa vastaan. Ainakin sen tämä tautiepidemia opettaa nyt.
Trump ja FOX News suorastaan lietsoivat koronan vähättelyä pitkälle maaliskuun puolivälin jälkeen. Vielä niinkin myöhään kuin 26.maaliskuuta etelävaltioissa ei ollut minkäänlaista rajoitusta ja paikalliset kirkot pitivät kokouksiaan täyttä päivää. Myös nuoriso biletti isoissa juhlissa rannoilla ym paikoilla.
Etelävaltioiden osalta varsinainen verilöyly ei ole edes alkanut. Sen sijaan esim länsirannikon Demokraattisen puolueen linnake Washington toimi nopeasti (eurooppalaisella mittapuullla).
Korona alleviivaa eteenkin trumppilaisten republikaanien typeryyttä.
(Re)publikaanit ajattelevat kuten palstamme self-made besserwisserit että "kyseessä on vain kausi-influenssa".
Nämä molemmat pelleporukat on nyt jauhotettu kunnolla.
Nyt harvenee ylipainoiset diabeetikot, ei siinä suojaimet tai karanteeni auta vaan elintapojen muutos.
..Ruotsissa tulee olemaan samoja lukuja. Kauhea esimerkki siitä, miten vaarallinen Korona epidemia on.
USA:ssa varmaan harkitaan ainakin jonkinlaista sairasvakuutusta Obama-caren tapaan, kunhan kuolleita on miljoonissa.
Ruotsissa lasketaan "lauma immuniteetin "laskua myös samaan tapaan-takuulla ei kannata ajatella taloudellisin lähtökohdin ihmisiä..
Iranin ja Espanjan viimepäivien tilastot viittaavat ettei uhrimäärien lasku välttämättä ole huippuvaiheen jälkeen dramaattinen. Tämä huolestuttaa päättäjiä kun he miettivät milloin talous avataan. Wuhanissa Kiina käytti erittäin tiukkoja otteita ja silti huippuvaiheesta on jo 8 viikkoa. Länsimaissa voi rajoitusten poistuminen alkaa vasta 3 kuukautta huippuvaiheen jälkeen. Italiassakin vasta heinäkuun alussa. Muualla elo-syyskuussa.