Ei ole uutta, niinhän Stalinkin teki, miksei opetuslapsetkin.
Yksityinen puoli voidi tehdä testejä vaikka kuinka paljon, mutta vasemmiston mielestä ihmishenki ei ole sen arvoinen.
Vasemmisto ei ole koskaan välittänyt ihmishengestä.
Yksityinen puoli voidi tehdä testejä vaikka kuinka paljon, mutta vasemmiston mielestä ihmishenki ei ole sen arvoinen.
Vasemmisto ei ole koskaan välittänyt ihmishengestä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Höpö. Höpö. Vasemmistoliitto ei kannata terveyspalvelujen yksityistämistä, mikä aiheuttaisi pääomasijoittajien terveysbisnestä. Osakeyhtiölain mukaan tärkeintä bisneksessä on voiton maksimointi ja se, että sijoittajien osingot ovat suuret. Vanhusten hoidossa yksityistäminen on tuonut isoja ongelmia, joihin viranomaiset ovat joutuneet puuttumaan.
Suomessa on lakisääteinen velvollisuus varautua siihen, että suojavälineitä terveydenhuollossa tarvittaessa on hankittu varastoon jopa puoleksi vuodeksi. Eipä ole varauduttu yksityisellä puolella. Hoivabisneksessä on hirveitä esimerkkejä vanhusten kaltoinkohtelusta ennen koronakriisiä. Nyt yksityisissä vanhusten palvelutaloissa ei ole varmuusvarastoa suojavaatteista.
Valtion varmuusvarastosta on pitänyt jakaa tuotteita varautumisen laiminlyöneille. Valtiota ja veronmaksajia kyllä huudetaan heti maksumiehiksi, kun apua tarvitaan laiminlyöntien ja ahneuden takia. Julkinen puoli pitäisi joidenkin tietämättömien ja itsekkäiden mukaan ajaa alas yksityisen terveysbisneksen tieltä välittämättä siitä, että bisnesyritykset eivät kykene hoitamaan edes lakisääteisiä velvoitteitaan puhumattakaan yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta esim. epidemioiden ja pandemioiden aikana.