Hei monelta uskalsitte juoda viinin, tarkoitan tietenkin niitä, joilla ei ole taivaallinen toivo. Aika jännä ja erilainen muistonvietto tänä vuonna, kun melkein joka kotiin oli hankittu viiniä.
Muistonvietto
Anonyymi
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Me juodaan mieheni kanssa viini vasta tänään lampaan kera, muutenkin vähän nautimme vapaasta.
Jokaisella Jeesuksen seuraajalla pitäisi olla taivaallinen toivo.
Muu näkemys on petosta ja harhaoppia.
Eikö Vartsikassa todellakaan ollut ohjeita tähän? Maalaisjärjellä ajatellen viinin voi juoda heti kun rituaali/ehtoollista kieltäytyminen on suoritettu loppuunsa. Jos haluaa pelata varman päälle, ja tietää että mielitekoja on, niin kannattaa ostaa useampi viinipullo, kulutuksen mukaan. Ehtoollisviini säästetään ja avataan toinen pullo. Rituaaliin käytetty viini juodaan viimeiseksi, näin saadaan luonnostaan riittävä väli jonka Jehova hyväksyy.
Elämä maanpäällä perustuu kiertokulkuun. Ei ole tulossa mitään paratiisia jossa voit elää fyysisessä ruumissa ikuisesti. Valitettavasti se ei ole mahdollista.
Kirkastetussa ruumiissa, eli ylösnousemusruumiissa se on mahdollista.
Kaikkien, myös Jehovan todistajien on ensin kuoltava. Joka ainoan.
Hei kysymys oli jepukoille ei hellareille tai muille jeesustelijoille. Tiedän kyllä että te muut olette kovia juomaan ehtoollistakin hörpitte harvakseltaan, keskustelen teidän kanssanne teidän omassa foorumissanne.
Tarkennan nyt kysymystä, siis taivaallisen toivon omaavat ovat kertoneet, että heille tulee tästä viinistä ihan taivaallinen olo ja sanovat että jos maallista toivoa haluava juo tätä viiniä ns väärään aikaan niin heille tulee myös taivaallinen olo ja alkaa taas himoitsemaan sitä ja siitä voi seurata että haluaa taas ja taas nauttia, niin voi joutua taivaaseen eikä pääsekkään paratiisiin.
T.ap
Hei kuule. Minä joka täällä kirjoittelen olen entinen Jehovan todistaja. Tiedän nämä jutut.