Taistelualushanke 2020

Toinen iso hanke joka menee eteenpäin ja elvyttää Suomea.
2022 ensimmäinen neljästä vesillä. 114m pitkät Itämeren kauhut.

itärajalle vedetään Suomen 1000 tykkiä ja bileet alkavat.
207839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 207

Vanhimmat

Kunhan eivät tee liian isoja botskeja. Niitä voi olla hankala kätkeä luonnon satamiin.

Saaristomme ja rannikkomme on SAATANAN KIVINEN. Isoilla aluksilla tai sukellusveneillä sinne ei ole asiaa.

Äänestä
  • 7m väyliä kun ajelee rannikon lähellä niin ehkä ei kovin usein nappaa pohjaan.

    Äänestä

  • Nuo on tarkoitettu jenkkien merentakaisia hyökkäyksiä tukemaan jossain persianlahdella tms.

    Suomessa niitä voi esitellä jossain syväsatamassa.

    Äänestä

  • Niin ei kai ne mitään hybridi korvetteja olekaan, joilla voisi cruisailla kuivalla maalla?

    1Äänestä

  • Kattele vähä mihinä nuota syväväyliä on!

    Äänestä

Saaristoon ja länsi ja lounais rannikollemme on ruopattava syvä-väyliä joita pitkin USA:n lentotukialukset voivat tulla tänne meille suojasatamiin.

Äänestä
  • Aivan. JUU-ES-EI JUU-ES-EI JUU-ES-EI

    JUU-EI!

    Äänestä

  • Kas kun ei ole yksikään tullut! Nämä on aivan liian kaitaiset vesialueet tukialuksille!

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kas kun ei ole yksikään tullut! Nämä on aivan liian kaitaiset vesialueet tukialuksille!

    Eivät taida mahtua edes Ison Beltin sillan alta.

    Äänestä

Vihdoinkin Suomen laivasto saa lippulaivan joka on yli sata metriä pitkä ja joka tarvitsee syväväylän ja 10 hinaajaa avustamaan satama manöövereihinsa. :)

Äänestä

Että saa ihan lippulaivan, Suomi vissiin uskoo että isot taistelualukset on ratkaisu Suomen puolustukseen mutta jo viime sodassa ne upotettiin ensimmäiseksi. Tosin sotaa itämerellä ei ole näköpiirissä ellei Suomi Naton kanssa sitä saa aikaan mutta siihen asti alus on tyhjän panttina ja sodassa maalitauluna.

Äänestä
  • Sittehän se on ihan turha

    Äänestä

  • Olihan nämä nyt ohjus- jotain?

    Ei kai ne nyt pelkkää syväsatama patsastelua varten ole ...?

    Äänestä

  • ” Suomi vissiin uskoo että isot taistelualukset on ratkaisu Suomen puolustukseen mutta jo viime sodassa ne upotettiin ensimmäiseksi. ”

    Ei korvetti ole mikään ”iso” alus. Viime sodassa Suomella oli kaksi panssarilaivaa, joista kumpaakaan ei ”upotettu”!

    Ilmarinen ajoi miinaan ja upposi ja Väinämöinen oli täysin toimintakykyinen sodan lopussa ja myytiin neukulle!

    1Äänestä

Kyseessä ei siis ole taistelulaiva tai risteilijä vaan moderni monitoimikorvetti.

Mikä on paljon tappavampi ase kuin muut laivat ja sille pystyy laskeutumaan Suomen F-35 koneet, Finnairin Airbus A350 XWB sekä kaikki tunnetut kuumailmapallot.

Väylien syvyyksistä ei tarvitse välittää. Se kulkee aamukasteella vaikka Pietarin vierestä Laatokkaan.

Äänestä

Suomesta tuli kertaheitolla Itämeren valtias.
Viisas mutta tiukka otteinen isäntä.

Äänestä
  • Taisipa tulla

    Äänestä

Suomesta tuli kertaheitolla Itämeren valtias.
Viisas mutta tiukka otteinen isäntä.

1Äänestä

Ja samalla työtä kotimaahan. Verrattuna itänaapuriin meillä on laivanrakennus erittäin hyvin hanskassa.Monitoimikorvettien suunnittelu sekä valmistus on erittäin vaativaa.

Pohjoismainen yhteistyö pelaa asejärjestelmien osalta Saabin kanssa.

Meillä on onni että olemme koulutettu kansa.
Itänaapurin ydinosaaminen on rakentaa käsin vedettäviä lauttoja Volgan yli.

1Äänestä
  • Millä vuosisadalla koulutettu volgan lautturi elää kun venäjä tekee laivansa, lentokoneensa, laivansa. autonsa, veturinsa ja avaruusrakettinsa itse muttsa suomi ei tee mitään niistä paitsi kokoaa mersuja valmiista osista jota myös tehdään Venäjälläkin.

    Äänestä

  • Saab löi hanskat tiskiin ja lapun luukulle ja keskittyy toimimaan Britti BAE:n apupoikana.

    1Äänestä

Ja samalla työtä kotimaahan Koreaan. Verrattuna itänaapuriin meillä on laivanrakennus erittäin hyvin Koralaisilla hanskassa.Monitoimikorvettien suunnittelu sekä valmistus on erittäin vaativaa.

Äänestä
  • Onko vaikeuksia kirjoittaa Suomi?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Onko vaikeuksia kirjoittaa Suomi?

    Mistä halavemmalla suahaan?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mistä halavemmalla suahaan?

    Rauma Marine Constructions Oy rakentaa alukset. Ei korealaiset....

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Rauma Marine Constructions Oy rakentaa alukset. Ei korealaiset....

    Rauma Marine Constructions Oy rakentaa aluksiin peräsimet. Korealaiset sen tekevät muuten. Ei Suomessa kato kannata teollinen tuotanto.

    Äänestä

Voi niitä aikoja kun piti ostaa Neukkulan ritsavarastosta epäkuranttia paskaa hirveällä hinnalla.

Defense News: Tämä huippuaseistus tulee Suomen sotalaivoihin

Olemme yksi niistä harvoista maista, jotka hankkivat aseita avoimen kilpailutuksen kautta. Joten haluamme olla varmoja, että saamme parhaan järjestelmän parhaaseen hintaan, puolustusministeriön ylijohtaja Janne Kuusela sanoi Defense Newsin haastattelussa helmikuun lopulla.

Ensimmäisen aluksen käyttökokeiden on tarkoitus alkaa vuonna 2022. Aikataulu tähtää siihen, että kaikki uudet fregatit ovat merivoimien käytössä vuoteen 2027 mennessä.

Ensimmäiseen, 92 miljoonan euron arvoiseen ostoerään sisältyy 68 kappaletta Evolved Seasparrow -ohjuksia sekä näihin liittyviä varaosia ja tekniikkaa. Aseet on tarkoitettu vain uusien korvettien käyttöön.

Toisen erän asejärjestelmät tulevat käyttöön näiden lisäksi myös Hamina-luokan ohjusveneille ja rannikkotykistölle. 507 miljoonan euron pakettiin sisältyy 124 kappaletta RGM-84 Harpoon -ohjuksia ja kahdeksan harjoituskäyttöön tarkoitettua ohjusta.

Asejärjestelmät ja niihin liittyvät osat valmistettaisiin Arizonassa, Etelä-Dakotassa ja Missourissa. Myös alusten tutkat ja muu elektroniikka hankitaan mahdollisesti amerikkalaisyrityksiltä.

– Alukset rakennetaan suomalaisilla telakoilla, mutta käytännössä kaikki niiden sisältä löytyvä hankitaan ulkomailta. Niissä tulee siis olemaan paljon amerikkalaista teknologiaa, Kuusela totesi.

1Äänestä

Suomi on saamassa Gripenin kokoonpanon ja ainakin osan sen osavalmistuksesta. Se tietää työpaikkoja Suomeen ja edullisia ja korkealaatuisia Suomalaisvalmisteisia hävittäjälentokoneita. Siinäkin on valitettavan epäluotettavia amerikkalais osia.

Äänestä

Tää on kova!

"Suomi ostaa Saab Kockums Ab:lta ydin-sukellusvene viirikön. Valmistus tapahtuu Turussa entisen Crichton-Vulcanin telakalla."

Varustelu tulee ranskalaisille ydinohjuksille sopiva.

Äänestä

Kahdella korvetilla valloitetaan siis Venäjältä alueita mistä mihin asti?

Äänestä
  • Onko sulla vaikeuksia luetun ymmärtämisessä? No ilmiselvästi on. Tarvitset helmitaulun. Aloitetaan siitä. Ota huomenna uudelleen yhteyttä jos saat sen helmitaulun.Step by step.

    Äänestä

  • Ne on niitä NATOkorvetteja jos NATO niitä joskus sattuu tarvitsemaan joskus Suomelle niistä ei ole kuin rahanmenoa

    Äänestä

Putinia jo varmasti pelottaa.Suomen rotta-armeija todellinen pelote,hah haa.

Äänestä
  • Puttea nyt pelottaa jos yli 170cm suomalainen tulee vierelle. Tuntee historiaa sen verran.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Puttea nyt pelottaa jos yli 170cm suomalainen tulee vierelle. Tuntee historiaa sen verran.

    Mahtaa pelottaa

    Äänestä

USA puoltaa valtavaa asekauppaa Suomen kanssa – myyntilupa 140 Harpoon- ja 69 Sea Sparrow-ohjukselle

Suomi on vahvistanut suhteitaan eurooppalaisiin liittolaismaihin Ukrainan kriisin jälkeen, DefensNews puolestaan sanoo.

Myös venäläinen Sputnik huomasi tilanteen. Lehti kertoo, että ESSM-ohjusten ominaisuuksista. Lehden mukaan alukset voisivat suojautua ESSM-ohjuksilla venäläisten risteilyohjusten ja lentokoneiden hyökkäyksiä vastaan.

1Äänestä
  • USA vie Suomen rahat ohjuksilla ja hävittäjillä mutta niitä ei voi syödä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    USA vie Suomen rahat ohjuksilla ja hävittäjillä mutta niitä ei voi syödä.

    Luulitko tosiaan että jenkki syö rahaa?

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Luulitko tosiaan että jenkki syö rahaa?

    Sinä luulit

    Äänestä

  • Suomihan se vahvistelee suhteitaan muihin maihin asein mutta turhaan kun niitä tarvita vaan ne vanhentuneina lopulta romutetaan. Suomen poliitikot on höyniä mutta minkäpä sille mahtaa.

    Äänestä

  • Yksi kun varustautuu niin sitten varustautuu toinenkin, Venäjä ei kuitenkaan taida Suomen takia varustautua vaan yleistä vastaiskua varten.

    Äänestä

  • USA:lla on ehdottomasti suurin sotabudjetti. Sotaa se nyt suunnittelee. Kolmatta maailmansotaa.

    Muut tulee kaukaa perässä.

    Äänestä

  • USA:lla on ehdottomasti suurin sotabudjetti. Sotaa se nyt suunnittelee. Kolmatta maailmansotaa.

    Muut tulee kaukaa perässä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Yksi kun varustautuu niin sitten varustautuu toinenkin, Venäjä ei kuitenkaan taida Suomen takia varustautua vaan yleistä vastaiskua varten.

    NATO-maat varustautuvat puolustukseen, Venäjä hyökkäykseen. Ja Venäjä aloitti tämänkertaisenkin asevarustelukierteen.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    USA:lla on ehdottomasti suurin sotabudjetti. Sotaa se nyt suunnittelee. Kolmatta maailmansotaa.

    Muut tulee kaukaa perässä.

    Onneksi se on todellakin suurin, niin Venäjä ei voi hyökätä NATO-maihin.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    NATO-maat varustautuvat puolustukseen, Venäjä hyökkäykseen. Ja Venäjä aloitti tämänkertaisenkin asevarustelukierteen.

    USA purki yksipuolisesti keskimatkan ohjussopimuksen ja aikoo purkaa INFn. Venäjä ei hyökkää NATO eikä muihin ellei NATO aio ängetä sinne ensin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    USA purki yksipuolisesti keskimatkan ohjussopimuksen ja aikoo purkaa INFn. Venäjä ei hyökkää NATO eikä muihin ellei NATO aio ängetä sinne ensin.

    "USA purki yksipuolisesti keskimatkan ohjussopimuksen ja aikoo purkaa INFn."

    USA purki sopimuksen, koska Venäjä rikkoi sitä.

    "Venäjä ei hyökkää NATO eikä muihin ellei NATO aio ängetä sinne ensin."

    Valehtelet. Esim. Ukraina ei edes uhannut hyökätä Venäjälle ja silti Venäjä sinne hyökkäsi.

    1Äänestä

Se mahtaa ottaa kommaria nuboliin kun Venäjä ei pääse kunnolla räyhäämään.
Ja ties vaikka Putte on saanut koronan eikä muuta hoitokeinoa löydy Venäjältä kuin .357.

1Äänestä
  • Sivistynyt Venäjä ei räyhää niin kuin mafiaUSA ja jihadistiNATO

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sivistynyt Venäjä ei räyhää niin kuin mafiaUSA ja jihadistiNATO

    Sivistynyt venäjä on sairaan mielikuvitukses tuotosta

    1Äänestä

Vihdoinkin Suomen laivasto saa lippulaivan joka on yli sata metriä pitkä ja joka tarvitsee syväväylän ja 10 hinaajaa avustamaan satama manöövereihinsa. :)

USA puoltaa valtavaa asekauppaa Suomen kanssa – myyntilupa 140 Tampoon- 69 -ohjukselle.

Äänestä
  • Kyllä. aivan oikein. Alapohja, propulsiolaitteisto ja ohjailulaitteisto on uhattuna jos 7m:n syväyksellä lähtee hullun-rohkeasti rannikolle tai saaristoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä. aivan oikein. Alapohja, propulsiolaitteisto ja ohjailulaitteisto on uhattuna jos 7m:n syväyksellä lähtee hullun-rohkeasti rannikolle tai saaristoon.

    Ilmankos Venäjän laivasto ei oikein selviydy Itämerellä?

    1Äänestä

  • USA myy vaikka mitä jos joku hullu ostaa

    Äänestä

  • Kyllä se jossain vaiheessaa lopettaa, kuin hieman "koulitaan" ............

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    USA myy vaikka mitä jos joku hullu ostaa

    sinäkin myyt mummos, aatteen puolesta, jos se nostaa asemaas puolueessa

    1Äänestä

7m syväys. No huh huh!

Onhan suurvaltaluokan syväys!

Äänestä
  • Onko 7m syväys Venäläisaluksilla? Sittenhän niillä on pari metriä enemmän kuin meillä.

    Voidaan houkutella ne seuraamaan meitä kiville. Mollottavat sitten karilla kuin Tukholman edustan sukellusvene. Voivat kertoa saman tarinan että olivat Puolaan matkalla. Ja ajoivat karille Vaasassa.

    1Äänestä

  • Syväys on sama kuin Hitlerin uponneella lentotukialuksella

    Äänestä

Onkohan Puttella Moskovassakin Blue Oyster Bar kun ei oo miestä näkynyt hetkeen.

1Äänestä

114m/15m syväys 5m
Saaristomme ja rannikkomme on niin SAATANAN MATALA JA KIVINEN, että tuolla syväyksellä ja jenkki navigaatiolla Suomellakin on kohta pari SUKELLUSkorvettia.

Äänestä
  • Vanhat olivat EI MELKEINKÄÄN noilla syväyksillä!

    Äänestä

  • Samoin Suomen SUKELLUSkorvetit.

    Äänestä

  • Onneksi. No HUH HUH! Tykkitornit jäävät pinnan yläpuolelle kun kölin alta loppuu vesi. :D

    Äänestä

Patria toimittaa kaikumittainjärjestelmän uusiin Pohjanmaa-luokan korvetteihin. Se on solminut sopimuksen toimituksesta Saabin kanssa, joka on valittu Laivue 2020 -hankkeen taistelujärjestelmän toimittajaksi.

Patria ei julkista sopimuksen arvoa, mutta sanoo sen työllistävän arviolta 50 henkilötyövuotta kotimaassa. Yhtiön mukaan uusi tuote myös vahvistaa sen tuotevalikoimaa sekä parantaa yhtiön kilpailukykyä ja asemaa kansainvälisillä puolustusvälinemarkkinoilla.

Patria on kehittänyt kevytrakenteisen kaksoishinattavan Sonac DTS -sonarjärjestelmä, joka sisältää sekä aktiivisen syvyytettävän kaikumittaimen että passiivisen hinattavan kuunteluantennin. Järjestelmä on tehty erityisesti Itämeren akustisiin oloihin

Patrian kaikuluotaimet tunnistavat venäläiset alukset ja sukellusveneet mustalta mereltä asti.

1Äänestä

Selvitysten jälkeen voidaan todeta että ydinaseita voidaan myös laukaista uusista taistelul...korveteista.

Äänestä

Patrian kaikuluotaimet tunnistavat venäläiset alukset ja sukellusveneet mustalta mereltä asti ja Norjalaiset fregatit vuonon pohjasta?

Äänestä

Patrian kaikuluotaimet tunnistavat Norjalaiset fregatit vuonon pohjasta?

Äänestä

Jottei tulisi tarpeetonta vessapaperin hamstraushysteriaa sotakirjansa lukeneille,niin sanottakoon semmoinen homma että "ja se Öölannin sota oli kauhia,kun viitellasatalla sillipurkkilla,sunfaraaasunfarallallallaa...!" Asentoo lepoo kätehen vetoo!! Keltpä löytyy kasarmin pisin heppi?

Äänestä

NatoSelvitysten jälkeen voidaan todeta että ydinaseita, siis hyvin pieniä ydinaseita voidaan myös laukaista uusissa taistelul...wc-tiloissa.

Äänestä

Näähän on nyt maailmanluokan ohjus iskureita. Nämä kun alakaa huokumahan välimereltä ydinohjuksia Iraniin niin sielä alakaa olemahan kusiset paikat?

Äänestä
  • Nimenomaan nämä ovat nyt ne ohjus korvetit joiden avulla Suomi voi vihdoinkin hyökätä Iraniin!

    Äänestä

Venäjä on yhtä rauhanomainen naapuri kuin olisi muhamettiterroristijohtaja naapurissa. Pakko on Suomen varustautua. Pitää tehdä hyökkääminen niin kalliiksi putlerille, ettei kiinnosta hyökätä Suomea vastaan.

1Äänestä

Uusiin risteilijöihin on valittu uudet 2 tuumaa isommat tykit.

Puolustusvoimat korostaa että tämä ei liity Venäjän käyttäytymiseen.

Uudella tekniikalla uppouma on pienentynyt 2m mikä tarkoittaa että näillä voi operoida myös laatokalla.

Puolustusvoimat haluaa myös ottaa osaa korona tapahtumiin ja kalastaa harjoitusten lomassa muikkua, tuotot lahjoitetaan lyhentämättöminä pohjanmaan koululaisille sekä F-35 hävittäjien hankintaan.

In FIN We Trust!

Äänestä
  • Ai saaristo Laatokallakin?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ai saaristo Laatokallakin?

    Kyllä .........

    Laatokassa on yli 500 saarta. Suuria saaria ovat mm. Lunkulansaari, Mantsinsaari ja Valamo. Saaret sijaitsevat enimmäkseen rannan lähellä entisellä Suomen alueella. Suurista Laatokan saarista sijaitsee kaukana rannasta ainoastaan Valamo, joka sekin on entistä Suomen aluetta. Järvi laskee Nevajoen kautta Suomenlahteen.

    https://fi.wikipedia.org/wiki/Laatokka

    1Äänestä

USS Theodore Roosevelt on purjehtimassa Säynätsaloa kohti, jonne USMC aikoo perustaa "väliaikaisen" merijalkaväen tukikohdan ja koulutuskeskuksen.

Jyväskylän Luoneetjärven lentotukikohtaansa USMC:n ilmavoimat käyttää huoltolentoihin, kunhan kiitorataa on jatkettu kaksinkertaiseksi. Kiitoratoja Luonetjärvelle tehdään kolme lisää.

Äänestä

Onneksi asun Muuramessa joten pääsen helposti katsomaan.

Purjehdin vain jahtini Säynätsalon satamaan.

Ehkä otan joitakin wannabeetä mukaan.

You know, LIPS

Äänestä
  • Wanna-Bi on USMC:lle mieleistä suuhunpantavaa.

    Äänestä

Piru vie . Muurameen ja Säynätsaloon lisää toimintaa. Hienoa!

Tätä ei isoisäni tiennyt kun pyysi radiopuhelimella apua Komista palatessaan Suomeen.

Ruoppaukset käyntiin niin Atlantin lohi nousee Muuramen keskustaan.

Onko sillä niin väliä.?

Muurame on Keski-Suomessa ja F-35 koneet parikyt kilsaa ylempänä.

Jiihaa!

Äänestä
  • No jos se Rooseveltti ottaa kunnon vauhdin niin kyllä se varmasti muurameen tulee "KUIVATELAKKAA" pitkin.

    Äänestä

Integrointi Tikkakosken sekä Muuramen välillä on sovittu!

Äänestä
  • Yhteyslennot Luonetjärven ja Tikkakosken tukikohtien välillä hoitaa Nato länsiliittouman Brittiläistaustainen TRANSVESTAIR.

    Äänestä

Suomen "Uusiin risteilijöihin on valittu uudet 2 tuumaa isommat tykit."

Olisitte värvänneet muutaman mandingon Nato USA:sta. Niillä on syntyään monta tuumaa suuremmat tykit. Ja syvempi bruna ympäri vuoden.

Äänestä

Voihan se olla tulossakin, jos muutama lintuparvi hyönteisjoukkoineen ei haittaa.

Äänestä

Venäjän laivat ja putkikotelot eivät hillu Suomessa.

Alukset kestää Venäläisen lentotukialuksenkin.

Äänestä

Kestää mitä kestää.
Talvisodassa maavoimille oli antaa torrakko ja kokardi.
Panokset oli silloinkin laitettu laivastoon joka makaa upotettuna merenpohjassa.

Kyllä sinne vielä mahtuu, ja vuosikymmenten jälkeen ne ovat jännittävä sukellus-
kohde.

Toiset olivat kuitenkin ne aselajit jotka estivät maamme miehityksen ja se pätee
edelleen.

Äänestä

..hello! otetaan jäänmurtajat armeijan palvelukseen. Miljardien alukset seisovat tyhjänpanttina.
Laitetaan ohjuksia ja syvyyspommeja täyteen ja konetykkiä kannelle. Eikä osteta enempiä aluksia 30 vuoteen..

Äänestä

Hieno idea

Ehdota sitä venäläisille. Ne voi tarttua täkyyn.

1Äänestä

Luonetjärven ja Tikkakosken lentokentät tukikohtineen, tulevat olemaan Suomen tärkeimmät.

Äänestä
  • Lentoliikenne noiden sotilaslentokenttien välillä tullee olemaan vilikasta.

    Äänestä

On järjen vastaista nimittää noita korveteiksi!
Ne ovat hävittäjiä ja rakennettu valtameri olosuhteisiin!!

Nyt pitäisi tutkia Pariisin rauhansopimusta. Tuskin Suomelle on lupaa noihin.

Polttoleikkuriin tulet ja 50m pois pituudesta niin ei sotketa Itämeren ja jäämeren herkkää tilannetta.

Äänestä

"Luonetjärven ja Tikkakosken lentokentät tukikohtineen, tulevat olemaan Suomen tärkeimmät."

Ilmasilta Tikkkosken ja Luonetjärven välillä on Suomen "Tempelhof" - henkireikä länsimaailmaan!

Äänestä

"Näillä korveteilla on syväys siis 7m."

Turvavesi huomioiden liikutaan siis ihanteellisilla "stressirajoílla" kaiken aikaa?

t. Kallonkutistajat.

Äänestä
  • Misä on misä ei?

    Äänestä

Panssarilaiva Väinämöisellä sekä Ilmarisella oli suurempi syväys ja väylien kartat ynnä elektroniikka toisella tasolla eikä ne pohjaa raapineet.

1Äänestä
  • No mikäs nyt sitten muuten matalissa vesissä uiskentelevia ajoi upoksiin.

    Äänestä

"Näillä korveteilla on syväys siis 7m

Turvavesi huomioiden liikutaan siis ihanteellisilla "stressirajoílla" kaiken aikaa?

t. Kallonkutistajat."

Korvetti-tankkereita?

Äänestä

Sotaalukset ja hävittäjät ei ketään elätä mutta voi pidentää leipäjonojsaaja ja aiheuttaa nälkää tulevaisuudessa

Äänestä

Hienoa että meillä on kalustoa joka tykittää!!!!

1Äänestä

Pohjanmaa luokka OLI syväykseltään 5m. Nämä uudet ovat 7m.

Hyvästi saaristomeri, tervetuloa Nato ja syvät meret jossain muualla.

Äänestä

Suomen merivoimat on liittymässä Naton hyökkäysvoimiin valtameri uppoama "korveteillaan" ?

"Korveteilla pystyy niiden koon puolesta myös toimimaan kansainvälisissä tehtävissä maailman valtamerillä."

Ja milläs valtamerellä Suomea ollaan puolustamassa????????????????????????????????????

Äänestä

Noin isoihin aluksiin olisi voinut kehittää uudet suuremmat ramjetkranaatti tykit joiden kantamaksi saataisiin jopa satoja kilometrejä,ja ydinkärjet kranuihin.
Tulivoima olisi aivan ennenkuulumatonta luokkaa,.

Lisäksi vielä omasuojajärjestelmät kranaatteja,torpedoja ja ohjuksia vastaan sekä stealthkyvykkyys huipputasolle niin vihollinen ei edes tietäisi ,kuka osui ja mistä, kun olisi vainaana hiljaa makaamassa.
Nykytekniikka mahdollistaisi kaiken tuon.

Äänestä
  • Niissä on jo kaikki tuo sekä paljon muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niissä on jo kaikki tuo sekä paljon muuta.

    Niissä on kannen alla 5 . sukupolven hävittäjiä

    Mutta muistakaa: Tämä on hys hys tietoa. Puttella on heikko 3. siirtosydän joka asennettiin Korona aikana kallioluolassa.

    Äänestä

Suomen kaiken tuon ja paljon muutakin sisältävät BATMAN korvetit uivat 7m:n syvyydessä.

Saaristoon niillä ei ole mitään asiaa.

Äänestä

Suomen laivasto saa historiansa suurimmat sotalaivat, mutta vähätteleekö se kutsumalla niitä korveteiksi?

Trollit väittää syväykseksi 7m mutta totuus on 5 m. Buahahahaaaaaaaa


https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006253817.html

Näihin sopii myös ydinohjukset.....kantomatka riittää reippaasti Pietariin ja kauemmaksikin.

1Äänestä
  • Pohjanmaan syväys oli 5m. Näiden uusien 7m.

    Eivät sovellu saaristo tai rannikko käyttöön. Niillä onkin tarkoitus lähteä USA:n paskaoperaatioihin lisää pakolaisia tekemään.

    Äänestä

Pietarissa rakennetut venäläisten alusten uppouma on 6.5m mikä tekee niistä jäykkiä maalitauluja suomalaisille ketterille aluksille.

A. A. Ždanovin tehdas, aiemmin Putilovin telakka. Putten isoisä?

Uppouma 6200 t (kuiva)
7800 t (kuormattu)
Pituus 156,0 m
Leveys 17,3 m
Syväys 6,5 m

1Äänestä
  • Venäläiset on näköjään Turun saaristoon sopivia syväykseltään.

    Äänestä

Venäjän huippumodernit alukset jotka Neuvostoliitto rakensi pataraudasta.

1Äänestä
  • USA:lta saamastaan LendLease pataraudasta?

    Äänestä

"Toinen iso hanke joka menee eteenpäin ja elvyttää Suomea.
2022 ensimmäinen neljästä vesillä. 114m pitkät Itämeren kauhut.

itärajalle vedetään Suomen 1000 tykkiä ja bileet alkavat."

Taidat olla vain kehari?

Äänestä

Puolustusvoimilla on tarkoituksena tilata vielä 6kpl laivue 2020 isoveljiä.

2.5m syväyksellä olevia 166m taistelulaivoja. Neuvottelut on käyty ja kaupat lyöty lukkoon.

Äänestä
  • No jopas syväys pieneni radikaalisti. Saisiko samaa tuotetta optimistijollan syväyksellä?

    Pääsisi ihan matalimpiinkin rantoihin kiinnittymään. ;)

    Äänestä

  • Ovathan nyt tilatut risteilijät nostokölillä varustettuja?

    Äänestä

  • Korjaus:
    Puolustusvoimilla on tarkoituksena tilata vielä 6kpl laivue 2020 isoveljiä.

    2.5cm syväyksellä olevia 1,66m taistelulaivoja. Neuvottelut on käyty ja kaupat lyöty lukkoon.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Korjaus:
    Puolustusvoimilla on tarkoituksena tilata vielä 6kpl laivue 2020 isoveljiä.

    2.5cm syväyksellä olevia 1,66m taistelulaivoja. Neuvottelut on käyty ja kaupat lyöty lukkoon.

    Nato uutisoinnilla meni jaardit ja senttimetrit sekaisin?

    Äänestä

Ostaakohan Venäjä Suomelta vanhat alukset kuten osti panssarilaiva Väinämöisen?

Taitaa nykyalukset mennä ohi Venäjältä, niissä on huipputekniikkaa.

Kuten WC, jota ei läytynyt Admin Kuzzelta kuin päällikölle.

1Äänestä
  • USA anto panssarilaiva Väenämöesen liittolaiselleen Neuvostoliitolle Lend Lease apuna.

    Äänestä

Suomen valtamerilaivaston hyökkäysviirikön nyt tilaamien uusien risteilijöiden syväys on pienentynyt uhkaavan nopeasti ja merivoimien esikunta onkin alkanut epäillä niiden soveltuvuutta USA:n rinnalla valtamerten takaisiin operaatioihin soveltuviksi. Ne sopivat pikemminkin Keiteleen ja Päijänteen tapaisiin puolustuskohteisiin.

Äänestä
  • Saimaa ja Kymijoki lukee Laatokan lisäksi spekseissä.

    Äänestä

"Jos haluaa tietää mitä tämä tarkoittaa niin se tarkoittaa vain yhtä asiaa"

Puhelinmyyjä möi taistelualukset Natosta sekaisin olevalle merivoimien hankinnoista vastaavalle virkamiehelle näin:

"Jos teet tilauksesi nyt heti, saat kaupanpäälle yhden muoviämpärin. Eikö kuulostakkin hyvältä. No. Mitäs sanot. Pannaanko tilaus vetämään?"

Se tarkoitti vain yhtä asiaa. Virkamies oli myyty mieleisensä kylkiäisen lopullisesti sokaisemana ja tilasi saaristo korvetit 7m:n syväyksellä.

Äänestä

Kannattaa muistaa arvoisat trollit myös yksi mahdollisuus.
Se on mitä aseistusta halutaan käyttää ja ketä vastaan?

Puolustusministeriö uutisoi viime torstaina, että Suomi on valinnut Laivue 2020 -taistelualushankkeessa Pohjanmaa-luokan korvetteihin yhdysvaltalaisen ESSM-ilmatorjuntaohjusjärjestelmän ja Seasparrow-ohjukset (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM)) ja että järjestelmän veroton hinta on 83 miljoonaa euroa (Puolustusministeriö 21.2.2019). Yleisemmin käytetty nimi Seasparrow-ohjukselle on RIM-162 ESSM.

Hankinta uutisoitiin myös kansainvälisillä sotilasuutissivustoilla (esim. Defense-aerospace 21.2.2019). Suomessa asiaa uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat (HS 21.2.2019).

Ostovaltuutuksen ohjuksille Suomi sai Yhdysvalloista jo vuosi sitten. Defence Security Cooperation Agencyn (DSCA) lehdistötiedote otsikolla “Finland – Evolved SEASPARROW Missiles (ESSM)” päivämäärällä 5.2.2018 löytyy täältä (tiedote 17-77).

Puolustusministeriön tiedotteessa ei ole kerrottu hankittavan ohjuslaukaisualustan tyyppiä, mutta Helsingin Sanomien mukaan ”Suomen hankkima laukaisinyksikkö ampuu ohjukset pystysuoraan ilmaan. Laukaisinyksikköjä on erilaisia, mutta Suomen ostama on yleisimmin eri laivastojen käytössä.” (HS 21.2.2019).

RIM-162 ESSM -ohjuksia voidaan laukaista useilta eri alustoilta, mutta Helsingin Sanomien kirjauksen perusteella kyse on Mk 41 Baseline VII Strike-Length Vertical -ohjuslaukaisujärjestelmästä, jolle Suomella oli myös Yhdysvaltojen ostovaltuutus (DSCA:n lehdistötiedote otsikolla “Finland – Mk 41 Vertical Launching Systems”, julkaisupäivä 20.2.2018, tiedote 17-75).

Tällä hetkellä Yhdysvallat valmistaa neljää eri versiota RIM-162 ESSM-ohjuksesta. RIM-162A-ohjus on suunniteltu Aegis-alusten vertikaaliseen MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmään. RIM-162B-ohjus on puolestaan versio, joka on tarkoitettu käytettäväksi MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmän kanssa muilla kuin Aegis-aluksilla ja siksi siitä puuttuu Aegis S -kaistan nouseva linkki. RIM-162C ja RIM-162D puolestaan ovat RIM-162B:n johdannaisia, joita käytetään MK 48 VLS- ja MK 29 -laukaisualustoilla.

Puolustusministeriön uutisesta ei kerrota, onko ostettu laukaisualustatyyppi DSCA:n ostovaltuustiedotteen mukainen. Jos on, laukaisualustatyyppi on kaiken mahdollistava MK 41 VLS BL VII (kuva 1).

Vaikka Suomen ostos ilmeisesti ja todennäköisesti on RIM-162B-ohjus, on MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmä modifioidessa vauhdilla myös Aegis-ohjuspuolustusjärjestelmään. Tekniikka ei ole este.

Kirjoitin taistelualushanketta koskevan laajan ja perusteellisen blogikirjoituksen otsikolla ”Uusilla korveteilla pitää olla kyky torjua myös Iskander- ja Kalibr-ohjuksia” vuosi sitten (US-blogi 9.3.2018). Aseistusvalinnat olivat tuolloin puolustushallinnossa työn alla.

MK 41 -ohjuslaukaisujärjestelmässä ohjukset ladataan ”säiliöihin” (”canister”), jotka puolestaan ladataan laukaisujärjestelmän ”soluihin” (”cell”). Parempi suomennos cell-sanalle olisi ehkä siilo. Yhdessä laukaisujärjestelmässä on neljä solua kahdessa rivissä, siis yhteensä kahdeksan solua. MK25-laukaisusäiliö on yhtä kuin yksi solu, johon sopii neljä ESSM-ohjusta, joten ohjuslaukaisujärjestelmässä on kerrallaan 32 ohjusta. Esimerkiksi Tomahawk-ohjuksia yhteen soluun sopii sen sijaan vain yksi kappale.

Epäilen, ettei Laivue 2020:n kuhunkin kolmeen alukseen tule operatiiviseen käyttöön edes tuota 32 ohjuksen määrää huomioiden tilatun hankinnan arvo (83 miljoonaa euroa).

****

Kiitän Suomen puolustushallintoa hyvästä ja onnistuneesta valinnasta. Järjestelmä oli myös minun suosikkini yhdeksi Suomen uusien taistelualusten ohjusjärjestelmäksi. En kiitä itse ohjusten vuoksi vaan niiden laukaisualustojen vuoksi.

Ohjusjärjestelmiä hankittaessa tärkeä valintaan vaikuttava asia on itse ohjusten lisäksi ohjusten laukaisualustat ja laukaisusäiliöt. Millaisia erityyppisiä ohjuksia kuhunkin laukaisusäiliötyyppiin voidaan ladata ja miten laukaisusäiliöt ovat modifioitavissa tulevaisuuden uusille ohjustyypeille. Ohjusteknologiassa on ollut jo kauan päämäärä, että saman ohjuksen on käytävä eri laukaisualustoilla ja eri laukaisualustoilla on kyettävä laukaisemaan eri ohjustyyppejä.

Asehankintoja tehdään vuosikymmeniksi eteenpäin. Ajan myötä ohjuksilla on tapana kasvaa, joten etenkin kalliissa merialuksissa on syytä olla riittävästi tilaa myös uusille laukaisualustoille, jotka ovat vanhoja korkeampia ja ehkäpä myös leveämpiä. Mitoituksia ei ole syytä tehdä luilleen. Lähes 8 metriä korkea tila laukaisualustalle on syytä olla vähintään varattuna.

Jatkuu...

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/270247-laivue-2020-hankinnalla-suomella-on-mahdollisuus-laukaista-myos-ydinohjuksia/

1Äänestä
  • Vastoin normaalia puheenvuoroani kerron erikseen että

    Laivue 2020 -hankinnalla Suomella on mahdollisuus laukaista myös ydinohjuksia.

    Jotta se menee kaaliin.

    1Äänestä

  • ketku kirjoitti:

    Vastoin normaalia puheenvuoroani kerron erikseen että

    Laivue 2020 -hankinnalla Suomella on mahdollisuus laukaista myös ydinohjuksia.

    Jotta se menee kaaliin.

    No tuollahan se jo aiemmin todettiin

    "Venäjä pelkää Suomen ohjus kuttereita?"

    Äänestä

Teemme tätä vain osoittaaksemme voimamme. Olkaa huoleti ammumme ohjukset vain itään.

Puolustusvoimat ja merivartiosto.

Äänestä

Olipas kovaa tekstiä


Puolustusministeriö uutisoi viime torstaina, että Suomi on valinnut Laivue 2020 -taistelualushankkeessa Pohjanmaa-luokan korvetteihin yhdysvaltalaisen ESSM-ilmatorjuntaohjusjärjestelmän ja Seasparrow-ohjukset (RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM)) ja että järjestelmän veroton hinta on 83 miljoonaa euroa (Puolustusministeriö 21.2.2019). Yleisemmin käytetty nimi Seasparrow-ohjukselle on RIM-162 ESSM.

Hankinta uutisoitiin myös kansainvälisillä sotilasuutissivustoilla (esim. Defense-aerospace 21.2.2019). Suomessa asiaa uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat (HS 21.2.2019).

Ostovaltuutuksen ohjuksille Suomi sai Yhdysvalloista jo vuosi sitten. Defence Security Cooperation Agencyn (DSCA) lehdistötiedote otsikolla “Finland – Evolved SEASPARROW Missiles (ESSM)” päivämäärällä 5.2.2018 löytyy täältä (tiedote 17-77).

Puolustusministeriön tiedotteessa ei ole kerrottu hankittavan ohjuslaukaisualustan tyyppiä, mutta Helsingin Sanomien mukaan ”Suomen hankkima laukaisinyksikkö ampuu ohjukset pystysuoraan ilmaan. Laukaisinyksikköjä on erilaisia, mutta Suomen ostama on yleisimmin eri laivastojen käytössä.” (HS 21.2.2019).

RIM-162 ESSM -ohjuksia voidaan laukaista useilta eri alustoilta, mutta Helsingin Sanomien kirjauksen perusteella kyse on Mk 41 Baseline VII Strike-Length Vertical -ohjuslaukaisujärjestelmästä, jolle Suomella oli myös Yhdysvaltojen ostovaltuutus (DSCA:n lehdistötiedote otsikolla “Finland – Mk 41 Vertical Launching Systems”, julkaisupäivä 20.2.2018, tiedote 17-75).

Tällä hetkellä Yhdysvallat valmistaa neljää eri versiota RIM-162 ESSM-ohjuksesta. RIM-162A-ohjus on suunniteltu Aegis-alusten vertikaaliseen MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmään. RIM-162B-ohjus on puolestaan versio, joka on tarkoitettu käytettäväksi MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmän kanssa muilla kuin Aegis-aluksilla ja siksi siitä puuttuu Aegis S -kaistan nouseva linkki. RIM-162C ja RIM-162D puolestaan ovat RIM-162B:n johdannaisia, joita käytetään MK 48 VLS- ja MK 29 -laukaisualustoilla.

Puolustusministeriön uutisesta ei kerrota, onko ostettu laukaisualustatyyppi DSCA:n ostovaltuustiedotteen mukainen. Jos on, laukaisualustatyyppi on kaiken mahdollistava MK 41 VLS BL VII (kuva 1).

Vaikka Suomen ostos ilmeisesti ja todennäköisesti on RIM-162B-ohjus, on MK 41 VLS -ohjuslaukaisujärjestelmä modifioidessa vauhdilla myös Aegis-ohjuspuolustusjärjestelmään. Tekniikka ei ole este.

Kirjoitin taistelualushanketta koskevan laajan ja perusteellisen blogikirjoituksen otsikolla ”Uusilla korveteilla pitää olla kyky torjua myös Iskander- ja Kalibr-ohjuksia” vuosi sitten (US-blogi 9.3.2018). Aseistusvalinnat olivat tuolloin puolustushallinnossa työn alla.

MK 41 -ohjuslaukaisujärjestelmässä ohjukset ladataan ”säiliöihin” (”canister”), jotka puolestaan ladataan laukaisujärjestelmän ”soluihin” (”cell”). Parempi suomennos cell-sanalle olisi ehkä siilo. Yhdessä laukaisujärjestelmässä on neljä solua kahdessa rivissä, siis yhteensä kahdeksan solua. MK25-laukaisusäiliö on yhtä kuin yksi solu, johon sopii neljä ESSM-ohjusta, joten ohjuslaukaisujärjestelmässä on kerrallaan 32 ohjusta. Esimerkiksi Tomahawk-ohjuksia yhteen soluun sopii sen sijaan vain yksi kappale.

Epäilen, ettei Laivue 2020:n kuhunkin kolmeen alukseen tule operatiiviseen käyttöön edes tuota 32 ohjuksen määrää huomioiden tilatun hankinnan arvo (83 miljoonaa euroa).

****

Kiitän Suomen puolustushallintoa hyvästä ja onnistuneesta valinnasta. Järjestelmä oli myös minun suosikkini yhdeksi Suomen uusien taistelualusten ohjusjärjestelmäksi. En kiitä itse ohjusten vuoksi vaan niiden laukaisualustojen vuoksi.

Ohjusjärjestelmiä hankittaessa tärkeä valintaan vaikuttava asia on itse ohjusten lisäksi ohjusten laukaisualustat ja laukaisusäiliöt. Millaisia erityyppisiä ohjuksia kuhunkin laukaisusäiliötyyppiin voidaan ladata ja miten laukaisusäiliöt ovat modifioitavissa tulevaisuuden uusille ohjustyypeille. Ohjusteknologiassa on ollut jo kauan päämäärä, että saman ohjuksen on käytävä eri laukaisualustoilla ja eri laukaisualustoilla on kyettävä laukaisemaan eri ohjustyyppejä.

Asehankintoja tehdään vuosikymmeniksi eteenpäin. Ajan myötä ohjuksilla on tapana kasvaa, joten etenkin kalliissa merialuksissa on syytä olla riittävästi tilaa myös uusille laukaisualustoille, jotka ovat vanhoja korkeampia ja ehkäpä myös leveämpiä. Mitoituksia ei ole syytä tehdä luilleen. Lähes 8 metriä korkea tila laukaisualustalle on syytä olla vähintään varattuna.

https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aripesonen1/270247-laivue-2020-hankinnalla-suomella-on-mahdollisuus-laukaista-myos-ydinohjuksia/

1Äänestä
  • No toivottavasti pääsevät tositoimiin jossain vaikka jossain USA:n Pohjoi-Koreaa tai Irania vastaan tekemässä ohjusiskussa, jottei tarvitse tyhjänpanttina ohjusten "kylmäkalleja" esitellä.

    Olis se hienoo kun uutisissa olis että Suomen ohjusfregatit ydinohjus tulituksen kohteena. Suomen ylivoimaiset fregatit ja niiden maailman parhaat miehistön jäsenet taistelivat munat ja perse hiessä vainolaista vastaan voittoisasti.

    Suurella osalla miehistöstä on todettu pitkälle edennyt säteilysairaus.

    Äänestä

  • Jos kaikki hankkii kerralla niin kaikki myös vanhenevat kerralla. Olisiko hankintoja kannattanut porrastaa?

    Riippu keneltä kysytään. Veronmaksajien mielestä kyllä, Nato fanaatikkojen mielestä ei.

    Veronmaksajana sanoisin että Suomen Meri- ja ilmavoimat ovat vain hauska kuriositeetti. Niillä ei ole todellista merkitystä PITKÄSSÄ elinkaaressa. Ne hoidellaan isoina kiinteinä maaleina pois päiviltä heti mahdollisen sodan alkupäivinä. Ei tietenkään Afganistanin siviilejä vastaan käytävässä sodassa vaan oikeaa sota vastustajaa vastaan käytävässä.

    Hajautetut maavoimat ja Sissisota on Suomen toimivin ase.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No toivottavasti pääsevät tositoimiin jossain vaikka jossain USA:n Pohjoi-Koreaa tai Irania vastaan tekemässä ohjusiskussa, jottei tarvitse tyhjänpanttina ohjusten "kylmäkalleja" esitellä.

    Olis se hienoo kun uutisissa olis että Suomen ohjusfregatit ydinohjus tulituksen kohteena. Suomen ylivoimaiset fregatit ja niiden maailman parhaat miehistön jäsenet taistelivat munat ja perse hiessä vainolaista vastaan voittoisasti.

    Suurella osalla miehistöstä on todettu pitkälle edennyt säteilysairaus.

    Nato kätyri tuossa edellä kiitteli puolustushallinnon korruptoitunutta päättäjäkaartia Suomen puolustusbudjetin lähes täydellisestä tuhoamisesta.

    Äänestä

Ei tuossa kyllä mitään järkeä ole. Olisiko ryssän juoni koko ohjusviirikkö?

Äänestä

Suomen uudet alukset voivat ampua myös ydin latauksia.

Mikä tuossa on vaikeata ymmärtää?

Äänestä
  • Säähän olet poika nero!

    Misä sua on piretty näin kauan piilos?

    Voi niitä ampua amoksellakin. Ja Tampellalla.

    Äänestä

  • Alukselle tulevat pystysuuntaiset siilolaukaisujärjestelmät pystyvät ottamaan vastaan ilmavoimillekin hankittujen JASSM risteilyohjusten pystysuoraan laukaistavia laivastoversioita.

    1Äänestä

Pietari on lähellä?

Äänestä
  • Ehdottomasti Pietariin pitää ampua monta ydinlatausta, niin saa Helsinki ja Tamperekin maistiaisia reippaasti kohonneesta taustasäteilystä.

    TULTA!!!!

    Äänestä

7 metrin syväys on nyt se johon päädyttiin kompromissina. USA tarjosi 120 m pitkiä saaristofregattejaan 14 metrin syväyksellä.

Äänestä

Paremmin pysyy pinnalla mitä lähempänä pohjaa köli kulkee?

Äänestä

Jos kaikki hankkii kerralla niin kaikki myös vanhenevat kerralla. Olisiko hankintoja kannattanut porrastaa?

Luuletko todella että kaikki alukset tuodaan takapihalle samana päivänä?

1Äänestä

Marjatta on niin korkea, että se jää osittain näkyviin sen epäonnisen GPS-navigoinnin jälkeen, kun se törmää tankkeriin ja uppoaa vuonoon.

Äänestä
  • Mikään alus ei ole uponnut vuonoon epäonnisen GPS-navigoinnin vuoksi. Norjassa alus upposi miehistön erehdyttyä luulemaan tankkerin valoja sataman valoiksi.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Mikään alus ei ole uponnut vuonoon epäonnisen GPS-navigoinnin vuoksi. Norjassa alus upposi miehistön erehdyttyä luulemaan tankkerin valoja sataman valoiksi.

    GPS navigoitu Helge fregatti otti hittiä tankkerilta ja upposi vuonoon. Kokonaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    GPS navigoitu Helge fregatti otti hittiä tankkerilta ja upposi vuonoon. Kokonaan.

    Niin, mutta törmäys ei johtunut GPS-navigoinnista, vaan siitä, että miehistö luuli tankkerin valoja sataman valoiksi. Turhaan yrität valehdella Venäjän muka onnistuneen GPS-häirinnässään.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Niin, mutta törmäys ei johtunut GPS-navigoinnista, vaan siitä, että miehistö luuli tankkerin valoja sataman valoiksi. Turhaan yrität valehdella Venäjän muka onnistuneen GPS-häirinnässään.

    Ihanko tosi?

    No miksi ihmeessä sitten Norja todella kovasti ja tosissaan syyttää Venäjää jatkuvasta gps-navigoinnin häirinnästä?

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Niin, mutta törmäys ei johtunut GPS-navigoinnista, vaan siitä, että miehistö luuli tankkerin valoja sataman valoiksi. Turhaan yrität valehdella Venäjän muka onnistuneen GPS-häirinnässään.

    Helge fregatin miehistöllä ei sitten sitä karttaohjelmaa ollut ja GPS:sta huolimatta oma sijainti oli tietymättömissä?

    Ei herätä luottamusta Naton toimivuuteen. Säälittävää räpeltämistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ihanko tosi?

    No miksi ihmeessä sitten Norja todella kovasti ja tosissaan syyttää Venäjää jatkuvasta gps-navigoinnin häirinnästä?

    Siksi, että Venäjä toistuvasti on häirinnyt GPS-järjestelmää sekä Norjassa että Suomessa.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helge fregatin miehistöllä ei sitten sitä karttaohjelmaa ollut ja GPS:sta huolimatta oma sijainti oli tietymättömissä?

    Ei herätä luottamusta Naton toimivuuteen. Säälittävää räpeltämistä.

    "Helge fregatin miehistöllä ei sitten sitä karttaohjelmaa ollut ja GPS:sta huolimatta oma sijainti oli tietymättömissä?"

    Mitä idioottimaisuuksia oikein kirjoitat? Heillä oli tarkka tieto omasta sijainnistaan, mutta he eivät tajunneet, että tankkeri tulee linjalle, koska luulivat sen valoja sataman valoiksi.

    "Ei herätä luottamusta Naton toimivuuteen. Säälittävää räpeltämistä."

    Virheitä sattuu kaikille. NATO sinänsä toimii juuri kuten pitääkin. NATO-maissa on rauha, vaikka ne olisivat rikollisvaltio Venäjän naapurimaita.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Helge fregatin miehistöllä ei sitten sitä karttaohjelmaa ollut ja GPS:sta huolimatta oma sijainti oli tietymättömissä?"

    Mitä idioottimaisuuksia oikein kirjoitat? Heillä oli tarkka tieto omasta sijainnistaan, mutta he eivät tajunneet, että tankkeri tulee linjalle, koska luulivat sen valoja sataman valoiksi.

    "Ei herätä luottamusta Naton toimivuuteen. Säälittävää räpeltämistä."

    Virheitä sattuu kaikille. NATO sinänsä toimii juuri kuten pitääkin. NATO-maissa on rauha, vaikka ne olisivat rikollisvaltio Venäjän naapurimaita.

    Et näytä tuntevan merenkulun sääntöjä tai navigointia minkään vertaa. Kunhan wänkäät.

    Merenkulkuhenkilöstö TIETÄÄ joka hetki missä alus on. Se ei luule mitään. Se on merkinnyt sijaintiaan jatkuvasti tai katsoo GPS:sta tai karttaplotterista. Sataman sijainti on tiedosssa varmasti.
    Törmäyskurssilla ajamisesta on tähystysohjeessa kerrottu faktat, jotka pitävät käytännössä paikkansa (Jos suuntima on muuttumaton ja etäisyys lyhenee, alukset ovat suomeksi sanottuna törmäyskurssilla).

    On erittäin todennäköistä että vuorossa oleva merenkulku henkilöstö puuhasteli jotain Natolle tyypillisiä poikainvälisiä jutskia automaattiohjauksen ollessa käytössä ja tähystäminen ja sijainnin määritys oli jäänyt vähän niinkuin osapuilleen toissijaiseksi mielenkiinnon kohteeksi törmäyshetkellä.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Helge fregatin miehistöllä ei sitten sitä karttaohjelmaa ollut ja GPS:sta huolimatta oma sijainti oli tietymättömissä?"

    Mitä idioottimaisuuksia oikein kirjoitat? Heillä oli tarkka tieto omasta sijainnistaan, mutta he eivät tajunneet, että tankkeri tulee linjalle, koska luulivat sen valoja sataman valoiksi.

    "Ei herätä luottamusta Naton toimivuuteen. Säälittävää räpeltämistä."

    Virheitä sattuu kaikille. NATO sinänsä toimii juuri kuten pitääkin. NATO-maissa on rauha, vaikka ne olisivat rikollisvaltio Venäjän naapurimaita.

    Paskapuhetta että luulivat sataman valoiksi.
    Aluksen kulkuvalot eroavat hyvin oleellisesti mantereella näkyvistä valoista. Tankkerin valot ovat hyvin vähäiset yleensäkin, ja kun se ei ollut karilla, niin miksi sillä olisi ollut esim kansi valaistuna. Make no sense.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Paskapuhetta että luulivat sataman valoiksi.
    Aluksen kulkuvalot eroavat hyvin oleellisesti mantereella näkyvistä valoista. Tankkerin valot ovat hyvin vähäiset yleensäkin, ja kun se ei ollut karilla, niin miksi sillä olisi ollut esim kansi valaistuna. Make no sense.

    "Paskapuhetta että luulivat sataman valoiksi.
    Aluksen kulkuvalot eroavat hyvin oleellisesti mantereella näkyvistä valoista. Tankkerin valot ovat hyvin vähäiset yleensäkin, ja kun se ei ollut karilla, niin miksi sillä olisi ollut esim kansi valaistuna. Make no sense."

    Helge-fregatti törmäsi tutkimuksen mukaan juuri siksi.Wikipedia:

    "After radio communication was established, and upon being asked to alter course to starboard, to avoid the 250-metre (820 ft), 112,939 t, Maltese-flagged oil tanker Sola TS, escorted by VSP Tenax, which had just left its berth, Helge Ingstad believed the vessel calling them to be one of the oncoming vessels they were tracking on radar. Assuming the tanker, slow moving and with its bright deck lights obscuring its navigation lights, to be part of the shore installation, the frigate intended passing it before altering course moving near her starboard channel margin."

    1Äänestä

  • Vahtivuorossa olleet olivat niin syvällä NATOSSA, etteivät kiihkoissaan kiinnitäneet tähystykseen minkäänlaista huomiota. Sitten TÖMÄHTI.

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    "Paskapuhetta että luulivat sataman valoiksi.
    Aluksen kulkuvalot eroavat hyvin oleellisesti mantereella näkyvistä valoista. Tankkerin valot ovat hyvin vähäiset yleensäkin, ja kun se ei ollut karilla, niin miksi sillä olisi ollut esim kansi valaistuna. Make no sense."

    Helge-fregatti törmäsi tutkimuksen mukaan juuri siksi.Wikipedia:

    "After radio communication was established, and upon being asked to alter course to starboard, to avoid the 250-metre (820 ft), 112,939 t, Maltese-flagged oil tanker Sola TS, escorted by VSP Tenax, which had just left its berth, Helge Ingstad believed the vessel calling them to be one of the oncoming vessels they were tracking on radar. Assuming the tanker, slow moving and with its bright deck lights obscuring its navigation lights, to be part of the shore installation, the frigate intended passing it before altering course moving near her starboard channel margin."

    Helge fregaatti aikoi ajaa kirkaasti valaistun sataman LÄPI?

    Mihin vittuun se oli menossa ? !

    Kaikenlaisia selityksiä. Tankerit eivät aja kansi kirkkaasti valaistuna EIVÄT KOSKAAN!

    Tähystys ja väistämisvelvollisuus jäivät Helgen osalta täysin toteuttamatta, röyhkeään Nato tyyliin.

    Helge ketteränä sota-aluksena olisi pitänyt väistää raskasta ja syväyksen rajoittamaan jättitankkeria AINA.

    Yli 50m pitkässä aluksessa on edessä ja takana etusekstoriin näkyvät valkoiset valot ja puna-vihreät kulkuvalot. Taaksepäin näkyy vain yksi valkea valo. Noista valoista ei sataman valoja saa harhaisimmalla tulkinnallakaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Helge fregaatti aikoi ajaa kirkaasti valaistun sataman LÄPI?

    Mihin vittuun se oli menossa ? !

    Kaikenlaisia selityksiä. Tankerit eivät aja kansi kirkkaasti valaistuna EIVÄT KOSKAAN!

    Tähystys ja väistämisvelvollisuus jäivät Helgen osalta täysin toteuttamatta, röyhkeään Nato tyyliin.

    Helge ketteränä sota-aluksena olisi pitänyt väistää raskasta ja syväyksen rajoittamaan jättitankkeria AINA.

    Yli 50m pitkässä aluksessa on edessä ja takana etusekstoriin näkyvät valkoiset valot ja puna-vihreät kulkuvalot. Taaksepäin näkyy vain yksi valkea valo. Noista valoista ei sataman valoja saa harhaisimmalla tulkinnallakaan.

    Tankkeri oli ilmoittanut Helgelle kurssin muutos tarpeesta mutta pojat eivät kuunnelleet VHS radiota vaan peuhasivat keskenään Natolle tyypillisiä poikain välisiä peppuleikkejä.

    Äänestä

  • Virallinen selitys on aivan täyttä NATOA. Tunkiollakin on tuoreempi haju kuin annetuilla selityksillä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Virallinen selitys on aivan täyttä NATOA. Tunkiollakin on tuoreempi haju kuin annetuilla selityksillä.

    Virallinen selitys perustuu tutkimuksiin toisin kuin sinun aivopierusi.

    1Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Virallinen selitys perustuu tutkimuksiin toisin kuin sinun aivopierusi.

    Virallinen SELITTELY perustuu Venäjän GPS häirintään. Eikö olekin säälittävän virallista? ;)

    Ei tolla Natolla hyvin mee. :D

    Äänestä

  • moloch_horridus kirjoitti:

    Virallinen selitys perustuu tutkimuksiin toisin kuin sinun aivopierusi.

    Olisiko tutkimukset sitten vaan kestäneet niin kauan että kohde ehti muuttua haisevaksi Natoksi?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Virallinen SELITTELY perustuu Venäjän GPS häirintään. Eikö olekin säälittävän virallista? ;)

    Ei tolla Natolla hyvin mee. :D

    Sinulla itselläsi ei mene hyvin, kun yrität valehdella virallisen selityksen perustuvan muuhun kuin se oikeasti perustuu. Mutta mitäpä tiltu ei valehtelisi.

    1Äänestä

  • Heh. Sinä itse tiltuna yrität syyttää muita tiltuiksi, koska häpeät itseäsi. Mutta kerro toki, missä olen valehdellut, kun sellaisesta syytät, niin korjaan asian, koska minulla ei ole tarkoitus levittää väärää tietoa.

    1Äänestä

Taistelualushanke 2020
"Toinen iso hanke joka menee eteenpäin ja elvyttää Suomea.
2022 ensimmäinen neljästä vesillä. 114m pitkät Itämeren kauhut. Paksu Marjatta. Itämeren kauhu. Suomella on pieni nurkka pohjoista itämerta valvottamanaan neljällä Marjatalla - Marjatta I, Marjatta II, Marjatta III ja Marjatta IV:lla.

Äänestä

"Helge ketteränä sota-aluksena olisi pitänyt väistää raskasta ja syväyksen rajoittamaan jättitankkeria AINA."

Mutta Helgen miehistön silmissä siinsivät jo sataman ja gay-klubin diskovalot.

Äänestä
  • Soittiko norski sulle brygalta ja pyysivät treffeille homoluolaan, vai mistäs tiedät

    1Äänestä

Kyllä pitää olla kiitollinen presidentti Putinille että varjelee Suomea naton kauhistukselta. Täällä ei nato hillu,jos alkaa hillumaan suuresti kunnioitettu presidentti Putin hoitelee heidät. Kiitos Putin ystävällisestä avustasi.

Äänestä

Norjan GPS:n oli kuulemma Venäjä häirinnyt niin että Helge paatti meni vuonon pohjaan.

Jenkkien GPS ohjattujen risteilyohjuksien loppusijoituspaikka on ilmeisesti tuo samainen vuono?

Äänestä

Naton GAY-klubissa ei kuulemma ole syväysrajoitteita. Pohjaan asti vaan kuin Helge fregatti!

Äänestä
  • Pohjaan asti vaan kuin Helge fregatti!

    t. Kaarina Suolenperä

    Äänestä

114m pitkient, 7m:n syväyksiset Itämeren kauhut vedetään itärajalle ja niiden 1000 tykkiä alkavat bileissä laulamaan, JOS sinne ruopataan syväväylä, jotta jättitankkerin uppoaman omaavat korvettimme pääsvät sinne pohjaa pilalle raapimatta.

BUAhahahahahahahahaha

Äänestä
  • Suomen alusten uppouma on n. 5m ja Venäjän vastaavien Itämeren supien n. 6.5m

    Rysäpöksy ei taida ymmärtää kumpi kulkee matalammassa vedessä. No minä kerron:
    Kun Suomi seilaa niin ryssä on jo karilla!

    Venäläisten navigointi suomalaisiin verrattuna on niin alkutekijöissä että Venäjän laivat kääntävät kokan kohti Liberiaa koska siellä on vapaus olla sanoi rysäpöksykin. Olivat käyttäneet netistä Putin weppiä.

    Buahahahahaaaaaaa

    Ei ihme että onnistuivat upottamaan kuivatelakan.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen alusten uppouma on n. 5m ja Venäjän vastaavien Itämeren supien n. 6.5m

    Rysäpöksy ei taida ymmärtää kumpi kulkee matalammassa vedessä. No minä kerron:
    Kun Suomi seilaa niin ryssä on jo karilla!

    Venäläisten navigointi suomalaisiin verrattuna on niin alkutekijöissä että Venäjän laivat kääntävät kokan kohti Liberiaa koska siellä on vapaus olla sanoi rysäpöksykin. Olivat käyttäneet netistä Putin weppiä.

    Buahahahahaaaaaaa

    Ei ihme että onnistuivat upottamaan kuivatelakan.

    Pohjanmaa luokka oli n. 5m.

    Nämä itämeren uudet Martta-luokan kauhut, syväys n. 7m - 8,5m.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pohjanmaa luokka oli n. 5m.

    Nämä itämeren uudet Martta-luokan kauhut, syväys n. 7m - 8,5m.

    Se on sellaista supertankerin syväyksen Mastera luokkaa.

    Äänestä

  • Pohjanmaaluokka on jo eläköitynyt. R.I.P.

    Nyt hankittava laivue 2020 on supertankerin 7 - 8,5 m syväyksellä kulkeva "Helge" luokaan lukeutuva, saariston syväväylien luotaaja.

    Tulevaisuudessa ne löydettäneen merikartoista "hylky" merkin alta.

    Äänestä

Tottakai venäläinen sanoo Pietarin trolli.

Kyntää syvemmältä ja tekee hyvää.

1Äänestä
  • Pietarin trolli innostui kun totesi itsensä salvatuksi.

    1Äänestä

Onneksi Suomen aluksilla on alle 6m syväys ja itämeri on keskiarvoltaan 54m
ja laivoissa on ihmeellinen kaikukin!!

Buahahaahaaaa

1Äänestä
  • Laivue 2020.

    Suomen uusilla syvien merien ohjuskorveteilla on 7 - 8,5 m:n syväys.

    Syväväylät ja syvännepaikat ovat ne joissa näillä saaristoon täysin sopimattomilla supertankkerin syväyksen omaavilla "Helge" luokan syväväylän luotaajilla voi mennä ajelemaan.

    Äänestä

Päijänteen keskisyvyys on 16,2 m joten uudet alukset toimivat sielläkin moitteettomasti.

Äänestä
  • Siinä jää prykä vielä vedenpinnalle jos se pystyssä uppoaa pohjaan. Huojentava tieto aluksen kapteenikomentajalle.

    Äänestä

  • "Päijänteen keskisyvyys on 16,2 m joten uudet alukset toimivat sielläkin moitteettomasti."

    Ja Vesivehmaan syväsatamassa on aina kiva piipahtaa huolto täydennyksessä ja Vesivehmaan hierontakulmassa häpyendillä. :D :D :D

    Ei riitä että lammessa on yksi syvä kohta. Syväväyliä pitkin pitää laivue 2020 alusten ajella. keskellä itämerta. Saaristoon noilla syvänmeren kyntäjillä ei ole mitään asiaa!

    Äänestä

Iso ongelma on ettei rysäpöksyt selviä näin matalissa vesissä.

Eivätkä saa apua maitovalaalta.

1Äänestä
  • No nytkö siitä tuli Nato Tiltulle ongelma! :)

    Äänestä

Venäjän piti romuttaa Admin Kuzze mutta kuulemma otetaan käyttöön Itämerellä koska laivue 2020 koetaan Pietarissa suureksi uhaksi.

1Äänestä

Venäjän korvettiprojekti Project 20386 etenee venäläiseen tapaan eli ensimmäistä laivaa on rakennettu 4vuotta ja 3 vuotta jäljessä aikataulua.

Korveteista tulee lyhyempiä ja uppoumaltaan pienempiä kuin Suomen Laivue 2020 aluksista. Tänä vuonna pitäisi olla valmista mutta ei onnistu, taitaa ruostua puhki ennenkuin lasketaan mereen.
Suunnitelmissa oli tehdä 10 kpl mutta jos vaikka 10 vuotta menee yhden rakentamiseen niin .....

Eli ei hätää. Suomi hallitsee itämerta!

Äänestä

"Päijänteen keskisyvyys on 16,2 m joten uudet alukset toimivat sielläkin moitteettomasti."

#Ja Vesivehmaan syväsatamassa on aina kiva piipahtaa huolto täydennyksessä ja Vesivehmaan hierontakulmassa häpyendillä. :D :D :D

Ei riitä että lammessa on yksi syvä kohta. Syväväyliä pitkin pitää laivue 2020 alusten ajella. keskellä itämerta. Saaristoon noilla syvänmeren kyntäjillä ei ole mitään asiaa!#

Koskahan laivue 2020 nähhään Oulujärvellä? Sielä on suurin syvyys 35m.

Äänestä

Suomen Laivue 2020 on hankittu ihan muuta kuin Suomen lähivesiä ajatellen. Laivastollakin on hinku Nato hommiin lähi-idän suuntaan ja afrikan rannikolle, jotta pääsisi ampumaan edes siviilejä.

Äänestä

Kyllä ne kulkisi hyvin Päijänteelläkin mutta eivät pääse Keiteleeltä sinne koska venäläiset rakensivat liian kapean kanavan ja sulkuporttien altaat on liian lyhkäsiä.

Syyssateilla niillä voisi koittaa ajaa Upinniemestä Lohjanjärveen.
Syväystä ei kannata nyt tuijottaa koska ne on rakennettu kulkemaan aamukasteellakin.

Äänestä

"Päijänteen keskisyvyys on 16,2 m joten uudet alukset toimivat sielläkin moitteettomasti."

Päijänne on makeanveden allas, joten sielä Laivue 2020 alusten syväys saattaa ollakin 16m:n luokkaa.

Äänestä
  • Pohjakoskettelun jälkeen tietty.,..

    Äänestä

  • Koskahan Laivue 2020 aluksia pelastetaan kokka kivellä tilanteesta. :D

    Saaristoon ei ole mitään asiaa.

    Matalaa nimittäin on!

    Äänestä

Itämerelle ei ole muuten Rysäpöksyille pääsyä.
Se on suljettu alue ja Suomi voi koska tahansa laittaa kranaatteja rannikkokaupunkeihin. Eli Pietari lanataan ensin laivue 2020 toimesta.

Äänestä
  • Eli Pietari kynnetään ensin laivue 2020 toimesta.

    Otetaan kova vauhti ja ajetaan sinne 7m syvä oja neljällä huipputason syväyksen omaavalla kyntöauralla.

    Äänestä

Hienoa olla Itämeren herra. Norja lupasi laittaa Barentsin meren tyhjäksi piippalakeista ja päästävät Belugat vapaaksi.


Öljynporauslautat ja alueet siirtyvät Suomelle ja pari lähteen poikasta Svea Börjelle.

Äänestä
  • Joo. Todella ihanaa olla itämeren huora. Kohta mennään Natoonkin lohtutytöiksi.

    t. Laivue 2020 lohtutytöt.

    Äänestä

Katsoin marine sivustoja ja Venäjän sota-alukset ovat jo pötkimässä pakoon.
Vähän aikaisessa vaiheessa mutta tietävät että "konerikko voi yllättää minä päivänä tahansa.)

(- Vanha venäläinen sanonta, toim. huom.)

Äänestä
  • Ne lähti vaa hekee sitä koronalääket Piatarist.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ne lähti vaa hekee sitä koronalääket Piatarist.

    Se loppui eka päivänä. Tosiasiassa ne pillerit poltetaan sairaaloiden uuneissa.

    Äänestä

Pako USA:sta!

... "sitten alkoivat protestit. Se oli niin ruma ja kauhea tilanne, ettei ollut muuta vaihtoehtoa kuin tulla tänne.
– Halusimme koko perhe olla kaikki samassa paikassa ja mahdollisimman turvassa."

Äänestä

Venäjän ja Kiinan akentit potkaistiin ulos projektista. Ei Venäjällä olisi ollut muuta tekniikkaa tarjolla kuin kuivatelakka.

Rauman telakalla tehty satoja turvallisuusselvityksiä sotalaivojen rakentajille – osa ei mennyt läpi

Suomen uusien sotalaivojen rakennus alkaa 2022 tiukkojen turvatoimien keskellä Rauman telakalla.

RAUMA
Neljän uuden monitoimikorvetin perussuunnittelu on parhaillaan käynnissä Rauman telakalla. Sitä varten alueelle on rakennettu jo turvatilat, joissa dataa käsitellään tietyillä tietokoneilla eriytetyssä verkossa. Kaikille siivoojia myöten on tehty turvallisuusselvitykset.

Korona tai ei, sotalaivoja ei rakenneta etänä.

Koronapandemia on vaikuttanut myös sotalaivahankkeeseen. Päälaitehankinnat ovat jo hidastuneet. Kansainväliset kumppanit eivät ole siirtyneet etätyöhön yhtä sujuvasti kuin suomalaiset, eikä kaikesta luonnollisestikaan voida puhua Teamsissä.
SUUNNITTELUSSA on mukana parikymmentä alihankkijaa, suurin osa suomalaisia. Yritysten nimiä ei tässä vaiheessa kerrota julkisuuteen, mutta kaukaisimmat neuvottelukumppanit löytyvät Yhdysvalloista.

Ulkomaisten toimijoiden on tultava sellaisista maista, joiden kanssa Suomella on voimassaoleva tietoturvallisuussopimus (general security agreement, gsa). Sopimuskumppaneiden listalta löytyy muun muassa Euroopan maita, USA ja Nato, mutta ei esimerkiksi Venäjää tai Kiinaa.

Yksittäisten työntekijöiden kohdalla kansallisuus ei silti ole rajoittava tekijä. Hommiin pääsee, kunhan turvallisuusselvitys kunnossa. Se on tehty tähän mennessä sadoille työntekijöille.

Muutama ei ole mennyt läpi. Se kertoo ennen kaikkea järjestelmän toimivuudesta.

Äänestä

Venäinen kuivatelakka upottaa isommankin aluksen varmemmin kuin venäläinen sukellusveneen "superohjus" jotka kaikki ovat mystisesti kadonneet jonnekin laukaisukokeissa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 96 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Toinen iso hanke joka menee eteenpäin ja elvyttää Suomea.
2022 ensimmäinen neljästä vesillä. 114m pitkät Itämeren kauhut.

itärajalle vedetään Suomen 1000 tykkiä ja bileet alkavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu