Me emme näytä olevan samaa kansaa, ruotsinkielisten kirjoitukset todistaa sen. Eli on suomalaiset ja sitten on suomenruotsalaiset, ero on ihan selvä. Ja jos me oikeasti kaikki olisimme vaan suomalaisia, niin eihän tätä palstaa silloin tarvittaisi.
Se on ihan sama kuin Romanien kanssa, julkisesti sanovat olevansa suomalaisia, yksityisesti ei koskaan, me olemme heille vain valkolaisia.
Se on ihan sama kuin Romanien kanssa, julkisesti sanovat olevansa suomalaisia, yksityisesti ei koskaan, me olemme heille vain valkolaisia.
Vastaukset 37
Vanhimmat
Molemmat osaavat medialle hymyilyn jalon taidon.
Naulan kantaan, osaavat valehtelun ja hymyilyn.
Tiedon julkistaminen ahdistaa kumpaakin vähemmistöä.
Tässä ote romanien tyyliin:
https://yle.fi/uutiset/3-11042210?origin=rss
Mitähän kävisi jos joku julkistaisi paljonko yksi suru maksaa susuun vrt.
Naurettavaa syyttää totuuksia rasismiksi.
Totuus on taruakin ihmeellisempi, siksi sitä usein halutaan kartella.
Romanit saisivat keskittyä rikollisuutensa vähentämiseen sen sijaan, että vaativat rikosten piilottamista tilastoihin muiden suomalaisten tekemiksi.
Hurrit sentää käy intin.
Mannet ei tee sitäkään.
Mutta kuinka moni ruotsinkielinen intin käy?
Ahvenat ei lainkaan.
Mannet ja affenat ovat samaa tasoa.
Sisäsiittoisuuden tasossa.....
Mannet ovat sentään tulleet Intian suunnalta.
Ovat maailman kansalaisia :-)
Suomalaisen äidinkieli on suomi, muilla se on joku muu.
Tuli hiljaista rkp:n taholta.
Itse olen suomenkielinen - usko vain, olen kyllä - ja halveksin fennomaaneja ja talan teesejä. Fennomaanit ovat todellista pohjasakkaa, siinä on selvä ero muihin, mutta silti valitettavasti tämän maan kansalaisia kuitenkin. En ole koskaan nähnyt fennomaania oikeassa elämässä; uskon että he viihtyvät joissakin varjoissa.
Trolli, osaat suomea ja ruotsia, kuten useimmat ruotsinkieliset.
Inte rör sig fennorna ute bland folk,de har egen karantän även då det inte har varit nödvändigt.
> En ole koskaan nähnyt fennomaania oikeassa elämässä; uskon että he viihtyvät joissakin varjoissa.
Tuo yllä oleva fennomaani olisi ehkä voinut kertoa, missä viihtyy. Luulen että luolat, kivenkolot ja muut varjopaikat ovat sopivat heille.
Naurettava kommentti, etkä itse tajua sitä?
Jessus, kuinka tyhmä kommentti.
Kaksikielinen+haukkuu+suomenkielisiä+sujuvasti+kahdella+kielellä.+
Ruotsinkieliseksi+rekisteröityjä+on+4,78+%+koko++Manner-Suomen+väestöstä.++Heistä+yli+puolet+on+kaksikielisiä,.siis+puhuvat+sujuvasti+ruotsia+ja+suomea,
Svekotrollien+pääsyvaatimus+on+kaksikielisyys.
Naurettava kommentti.
Totta, suomalaiset ovat aivan eri ihmisiä, kuin nämä harvat ruotsinkielisyyttä kaikin tavoin mollaavat surkimukset. Mollaajien yhdistyskin (Suom.Liitto) menetti äsken valtiontukensa, koska toiminta oli hyvin epäisänmaallista ja suomalaisuuden vastaista.
Säälittävä kommentti antisuomalaiselta.
Räkäpäitä ja vasarapäitä, katkeria asennevammaisia on onneksi olemattoman vähän Suomessa. Ja häviämässä pois kokonaan.
Näin on, fennoja on tosi vähän ja tuet otettiin pois.
Te inaavelit svekkulit olette jo pelinne hävinneet. Lapsellista koittaa selittää, että jotkut "fennomaanit" olisi joku erikoinen ryhmä jotka ei ole suomalaisia.
Tämä maa ei ole maanisten uusiofennomaanien maa. Fanaatikko ei voi mitään sille, että täällä puhutaan ja on puhuttu ruotsia satoja tai tuhat vuotta ja puhutaan myös enenevässä määrin muita kieliä. Uusiofennomaani haluaisi pistää kaikki rajat kiinni, ajaa muuta kuin suomea puhuvat pois ja pitää tämän maan vain ja ainoastaan itsellään! Eihän tuollainen onnistu, maailma ei toimi niin.
Fennomaanilla asiat ovat menneet tosi pahasti ihon alle.
Te olette kyllä niitä jotka eivät ole huomanneet että maailma on muuttunut aika paljon vuodesta 1809.
Te pistitte rajat kiinni karjalaisilta ja väheksytte muita kieliä kuin ruotsia.
Haaveissa on myös Svenskfinladian perustaminen jotta ärsyttävän suomen asemaa saataisi teidän alueellanne entisestään heikennetty.
Te hyväksytte Ahvenanamaan rotusorron. Jos Ahvenanmaalla vielä heikennetään suomenkielisten asemaa niin nämä joutuvat luultavasti aeuraavaksi käyttämään hihamerkkiä. 😂
Maailmasi on pimeä, pakkomielle ja asennevamma pimentää ja haittaa pahoin. Koita parantua.
Totta. Vähemmistön identiteettityö perustuu siihen, että sen jäsenet eroavat enemmistöstä.
Enemmistöllä on myös omat yhdistävät piirteensä (kieli, etnisyys, esivanhempien historia ja oma kulttuuri).
On tietysti ihmisiä moninaisilla rajapinnoilla, mutta se on osa tätä ryhmiin jakautumista.
Ruotsinkieliset usein kuvittelevat edustavansa jotain aitoa suomenmaalaisuutta kaksikielisyysnäytelmineen, vaikka juuri se on heidän vähemmistökulttuurinsa.
"Ruotsinkieliset usein kuvittelevat edustavansa jotain aitoa suomenmaalaisuutta kaksikielisyysnäytelmineen, vaikka juuri se on heidän vähemmistökulttuurinsa."
Ristiriitoja riittää, kuten uskonnossa.
> Fennomaanilla asiat ovat menneet tosi pahasti ihon alle.
Niin on. He itkevät täällä pahaa oloaan, kun eivät ole koskaan saaneet tukea ja kannustusta kotoaan.
Ei tukea kotoa ja täälläkin saavat jatkuvasti ympäri korvia. Ressukat.
Kyllä te hyvin halveksuntanne näytätte!
Täällä itkee ja valittaa vaan te antisuomalaiset rkp-aktiivit.
Onhan+se+uskomatonta,+että+ruotsinkielisen+vähemmistön+(4,78%)+edustajat+käyttäytyvät+hävyttömästi+enemmistöä+kohtaan,+kun+puhutaan+pakkoruotsista,+joka+on+todella+järjestelynä+aivan+ainoa+laatuaan+maailmassa.+Missään+ei+enemmistö+lue++pakolla+pienen+vähemmistön+pientä+kieltä+alakoulusta+yliopistoon,+vieläpä+niin+että+erityislapset+ja+maahanmuuttajataustaisetkaan+eivät+voi+saada+vapautuksia.
Ja+miten+ongelmasta+puhumiseen+ruotsinkielisten+edustajat+vastaavat:+täydellisesti+ongelmat+kieltäen+ja+kriitikot+haukkuen.
Mistä+tällainen+asenne+kertoo?