Mikäli luin nopeasti valmiuslakia oikein, on mahdollisuuksia jatkaa karanteenia. Nyt kun (ei yksi kansanryhmä, vaan alueellinen ryhmä) uusimaalaiset jotka aiheetta matkustavat levittävät tietämättään/tietäen koronavirusta.
Mikäli lakia ei voida tulkita mm. 6kk mukaan, myös perustuslain muutos nopeasti poikkeustilan mukaan on mahdollista, tuskin monikaan puolue haluaa koronan leviävän nopeasti. Lisäksi paljon työttömiä, kansanäänestys asiasta ei mahdoton toteuttaa, joskin erittäin hankala.
J.V.
ps.
Tulostakaa ihmiset 3d-tulostimilla niitä suoran yskänestomaskeja, kirkkaita, ilmaisia kaavoja on (public domain esim. https://www.stykka.com/emergeneers lähes alin rivi). Miksi tuoda ulkomailta muuta kuin raaka-aineet ja tulostimet.
Muuta ajateltavaa ihmisille:
--
Erityistapaus uusimaa:
Tuskin kukaan nyt mökillelähtijöistä on käynyt ostamassa uudellamaalla kasoittain elintarvikkeita varastoon, eivätköhän he käy ostamassa kun ovat päässeet pois tuolta "suljetulta" alueelta, mikä johtaa uusiin tartuntoihin, väistämättä. Väistämättä !
Sanktio kiertämisestä (vaikka tyhjä poliisiauto ottamaan kuvat ja rekisterinumerot ylös) pikkuteitä myöten tulisi olla kuolemantuottamus mikäli pikkupaikkakunnalle johtanut tartuntareitti pystytään seuraamaan. Näistä suuret laput, 300 kpl, voin tulla sapluunalla maalaamaan. Jo uhka laittaisi monet miettimään mitä tekee lähtiessään levittämään tautia "joka jo on kaikkialla"
Alueen sulkeminen ei onnistu ? 300 tietä ulos - noin 3 hlö/pikkutie, joten eikö Suomesta löydy tuhatta henkilöä ? Voin osallistua pikakoulutukseen jotta voin olla vaikka "käännytyksen oikeutuksen/valituspaperin vastaanottaja".
Uudenmaan avaaminen lainvastaista ? En usko, ja hallintoneuvosto/eduskunta voi tehdä poikkeuksen
1
110
Vastaukset
*uudenmaan sulkeminen, anteeksi otsikon virheellisyys
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599658K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1665411Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1555055PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *624721- 1822204
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112145Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2991766- 881478
- 151135
- 411083