Afrikka coronavirus ruutitynnyri

No nyt jo annetaan virallisia tietoja Afrikasta sairastuneita 12884 kuolleita 692.
Että silleen. ILtalehti.
10<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Epävirallisten tietojen mukaan sairastuneita on yli 13500 .

Äänestä

Tapaukset kasvavat eksponentiaalisesti Afrikassa, Maailman terveysjärjestön WHO:n maanosan aluejohtaja Matshidiso Moeti vahvistaa Guardianille.

– Ensimmäisestä tapauksesta kesti 16 päivää ennen kuin saavutimme 100 tartunnan rajan. Sen jälkeen tuhat tuli täyteen kymmenen päivän jälkeen, 2 000 kolme päivää myöhemmin ja 3 000 kahden päivän päästä.

Lauantain tietojen mukaan Afrikassa on nyt 12 884 koronatapausta, jotka ovat johtaneet 692 COVID-19-kuolemaan. Maanosan 54 valtiosta vain Komorien saaristo ja pieni Lesothon kuningaskunta ovat säästyneet toistaiseksi ilman tartuntoja.
https://www.iltalehti.fi/koronavirus/a/c8c42264-afa5-4693-b167-bb947310f4b3
Afrikkalaisten määrä pienenee kummasti muutamassa kuukaudessa.

Äänestä

Hutisalon täytyy heti viedä sekä Jylhän että sen toisen bisnestelijän maskit rahoineen tautisille raukoille. Ja muutama kaarnavene että pääsevät turvallisesti Välimeren yli.

Äänestä
  • Ja kaikki moottoripyöräjengit rahojen ja kaarnaveneiden perään.

    Äänestä

Yhdysvallat ja Afrikka todellisia kehitysmaita,joissa koronauhreja tulee kymmeniämiljoonia.

Äänestä

kuka pelastaisi sudanin pienen pojan, kun kotirintamallakin pelastamista kautta maailman

Äänestä

Siellä ei ole isoa vanhusten osuutta väestöstä niin sen puolen ei tule ruotsin malliin vainajia, mutta siellä on näitä muuten sairaita aids ja muut vaivat niin voi olla siitä joukosta rivit harvenee

Äänestä

Siellähän sitten temmeltää rauhassa.

Äänestä

https://www.worldometers.info/coronavirus/
Tuosta kun valitsee Africa, niin saa tilanteen näkyviin. Tällä hetkellä rekisteröityjä tartuntoja 14220 ja kuolleita 745.
Mikä kuitenkin näyttää koskevan Afrikkaakin, niin oikein missään maassa ei ole selvää eksponentiaalista kasvua lukemissa. Tätä on tietenkin vaikea sanoakin "aloittelevista" maista, mutta Afrikan kärkimaat E-Afrikka, Egypti, Algeria ja Marokko ovat kaikki tartuntojen osalta jotensakin tasanteella ja kuolleisuuskaan ei kiihdy kuin Egyptissä, jos sielläkään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

No nyt jo annetaan virallisia tietoja Afrikasta sairastuneita 12884 kuolleita 692.
Että silleen. ILtalehti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu