Paljonko korona sairaita ihmisiä lensi Suomeen

Anonyymi

Paljonko korona sairaita ihmisiä lensi Suomeen, ihmisiä jotka oireilivat jo ennen paluulentoa?

One Desire -hard rock -yhtye?

"Lopulta kiertue peruttiin ja pääsimme takaisin Suomeen, jossa kaikki soittajat alkoivat oireilla heti seuraavana päivänä."

16

136

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "One Desire -niminen yhtye oli ehtinyt olla viikon Euroopan-kiertueella, kunnes turneelle tuli äkkiloppu. Bändin pietarsaarelaisbasisti Jonas Kuhlbergille nousi kuumetta perjantaiyönä.

      Ranskassa viimeiseksi jääneen keikkansa soittanut bändi lensi kotiin. Sunnuntaina Kuhlberg ajoi Vaasan keskussairaalaan koronavirustesteihin. Päivää myöhemmin hän sai koruttoman vastauksen: positiivinen."

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Seuraako tästä jotain vastuita?

        kyllä.. taudin levittäminen on vakava rikos.


    • Anonyymi

      "Lopulta kiertue peruttiin ja pääsimme takaisin Suomeen, jossa kaikki soittajat alkoivat oireilla heti seuraavana päivänä."

      No voisi melkein sanoa ettei menisi läpi edes ala-asteen opettajalle. Vai mitä?

    • Anonyymi

      Varmaankin väkilukuun suhteutettuna suunnilleen yhtä paljon kuin mihin tahansa maahan.

    • Anonyymi

      Westerlund, voisitko vastata mikä on mielipiteesi sairaana lentämisestä korana epidemian aikana?

      "Ajattele, jos emme olisi päässeet kiertueelta kotiin. Nyt olisi aika pelottavaa olla jossain Espanjassa. Saa olla kiitollinen, että on suomalainen kun käy huono tsägä.

      Westerlund painottaa, että koronaepidemia on kaikkea muuta kuin ohi."

      • Anonyymi

        Pelottiko joidenkin lentokenttien käyttöön ottama kuumemittaus testi? Juuri siksi sen ovat tehneet ettei sairaat lentelisi sairastuttamaan lähimmäisiään. Olisiko sittenkin ollut parempi viettää karanteeni siellä missä on ja lentää vasta terveenä?


    • Anonyymi

      "One Desire -yhtyeen pietarsaarelaisbasisti Jonas Kuhlberg sairastui kuumeeseen Euroopan-kiertueella"

      Eli lentänyt kuumeisena Suomeen ja saanut luultavimmin aikaan tartunta ketjuja.

      Luulisi löytyvän miestä kommentoimaan?

      https://www.keskipohjanmaa.fi/uutinen/591353

    • Anonyymi

      Vaasan keskussairaalassa on useampi altistunut pääsiäisen aikana koronavirukselle. Peräti 55 keskussairaalan työntekijää on asetettu karanteeniin.

      Sairaalassa on todettu kaksi tartuntaa, joista toinen potilaalla ja toinen työntekijällä. Potilas oli ollut hoidettavana muusta syystä ja ehti altistaa sairaalan henkilökuntaa. Työntekijä puolestaan oli ollut oireettomana työvuorossa ja ehtinyt altistaa muita sekä potilaita että työntekijöitä.

      Lähde: Yle Pohjanmaa

    • Anonyymi

      Olisiko ihmisten aika oppia, jos olen sairas en mene lentokeneeseen tartuttaa muita ihmisiä.

      • Anonyymi

        On ryhdytty asian mukaisiin toimiin kun asia ei hoidu luonnostaan

        https://yle.fi/uutiset/3-11488645

        Kunhan vain huolehtisivat että aina on tiediossa matkutajan lähtömaa jotta kauttakulku liikenteen kautta ei ole rajoituksia kierrettävissä,jotta saadaan loppu tälle korona kierteelle.


    • Anonyymi

      One Desire -niminen yhtye oli ehtinyt olla viikon Euroopan-kiertueella, kunnes turneelle tuli äkkiloppu. Bändin pietarsaarelaisbasisti Jonas Kuhlbergille nousi kuumetta perjantaiyönä.

      Ranskassa viimeiseksi jääneen keikkansa soittanut bändi lensi kotiin. Sunnuntaina Kuhlberg ajoi Vaasan keskussairaalaan koronavirustesteihin. Päivää myöhemmin hän sai koruttoman vastauksen: positiivinen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      138
      3824
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      36
      2474
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      144
      2128
    4. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      22
      1133
    5. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      71
      1062
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      46
      945
    7. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      34
      913
    8. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      63
      906
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      43
      810
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      100
      809
    Aihe