Espanja alkaa avaamaan talouttaan

Hyvältä näyttää. Ensi talveksi varmaan pääsee sinne, taas kerran.
Nyt tulee olemaan rahaakin säästössä tavallista enemmän. Voi sitten tuhlailla etelässä reippaammin.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kannatta sääsätääkkin .
Sun asunnosta ei varmaan oo j äljellä nyt kuin o venkarmit nekin hajalla ja. Asunnottomat oaskone t koko läävän

Äänestä

Suomi ja muut ääliövaltiot pysäyttivät taloutensa.
Mikseivät katsoneet esimerkkiä Etelä-Koreasta?

Nyt varovan arvion mukaan Suomi maksaa 15 miljardia töppäilystä

Äänestä

Jos hallitus olis toiminut ajoissa ja laittanut rajat kiinni jo helmikuun alussa, olisimme menettäneet paljon vähemmän ihmishenkiä ja rahaa. Jääräpäisesti piti THLn typeriä ohjeita noudattaa , joka suoraan totesi, että hiihtolomalla on ihan ok matkustaa Alpeille laskettelee. Tässä nyt kärvistellään ja jossitellaan, silti harmittaa.

Äänestä

Niin, tai rajat kiinni marras-joulukuussa, olisi ollut vielä parempi. Tai jo vuonna 2015.

Äänestä

Espanja alkaa poistaa rajoituksia pahimpaan epidemia-aikaan.

Äänestä
  • "Jos ihmiset jaksavat eristystä vielä kaksi viikkoa ja tartuntaluvut pysyvät vakaina, niin pääsiäisen jälkeen hallitus alkaa asteittain avata yhteiskuntaa."

    Näin kertoi Tanskan pääministeri Mette Frederiksen maaliskuun loppupäivinä.
    Sannan virka- ja aatesisar.

    Tartuntlalukuja ainakaan Suomessa ei haluta tietää kun testataan vain 2000/vrk
    Jätetään käyttämättä 1000/vrk. Yksityiset voisivat testata 4000/vrk.
    Oulun yliopisto yksinään 600/vrk. Muut yliopistolabrat eivät vielä ole kertoneet

    Äänestä

Niin, virus ei tosin tule poistumaan ja kun päästetään törtöt uudelleen liikenteeseen/matkustamaan, vievät oireettomina lopuille taudin mennessään.

Tässä pitäisi lisäksi huomioida tämä, ollaan eristyksissä, vältetään ihmiskontakteja ja läträtään käsidesejä. Mitä tapahtuu kun palataan "normaaliin" käsiä ei enää pestä entiseen malliin ja mikä on viruksen voima tavallisen flunssan kera.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hyvältä näyttää. Ensi talveksi varmaan pääsee sinne, taas kerran.
Nyt tulee olemaan rahaakin säästössä tavallista enemmän. Voi sitten tuhlailla etelässä reippaammin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu