Hauskoja tarinoita autokaupoista?

Anonyymi

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei näistä keksityistä , "kaveri/naapuri/tuttava osti" ja sai huonoa palvelua ja rikkinäisen auton tekotarinoista voi mitään hauskaa kirjoittaa kun kaikki on jo valmiiksi satua ja mustamaalaamista pelkästään, harvoin mitään asiaa.

    • Anonyymi

      Lähinnä se naurattaa kun asiakas tulee etsimään käyttökustannuksiltaan halpaa autoa, mutta diesel ei ole vaihtoehto koska DIESELVERO. Sitten kun kysyt, että paljonko ajat vuodessa niin asiakas vastaa n. 15-20000km .
      No kannattaa ostaa se bensa-auto niin tulee tooosi halpoja kilsoja. Monelle tuo dieselvero tuntuu olevan ainut kustannus autoilussa.
      Ihmiset ovat jotenkin jumittuneet siihen uskoon, että dieselautolla pitää ajaa yli 30tkm vuodessa, jotta se tulisi halvemmaksi kuin bensa-auto. Nyky-autoissa, esim. kokoluokassa keskiluokan farmarit , ei tarvitse tosiaankaan ajaa kuin se 10-15tkm jotta diesel tulisi loppupeleissä halvemmaksi.
      Ja ei, ei ne dieselautot tule häviämään mihinkään. Kerkiät ajaa monta autoa paaluun ennenkuin diesel kielletään.

    • Anonyymi

      Ei nyt jaksa eikä haluakaan muistella, sanotaan nyt näin: Aina se on koomista, kun rahaton (9 kymmenestä) tulee auto-ostoksille.

    • Anonyymi

      Tämä on jo vanha ja kulunut juttu, mutta laitan sen kuitenkin. Jo joskus 80-luvulla mentiin kaverin kanssa autokaupoille käytettyä autoa ostamaan. Rehvakkaasti saapasteltiin vaihtoautohalliin ja myyjälle esitettiin, että "tarttis löytää hyvä ja halpa auto". Myyjä sanoi siihen, että "hyvät on täällä hallissa ja halvat on tuolla pihalla." Ja tämä on tosi tarina.

      • Tämäkin on vanha, mutta kun osamaksuna annetaan käytetty auto, saaattaa
        kaupantekijä ns. "hyvää hyvyyttään" tarjota myyjälle autoon jätettäväksi
        paketistaan avaamatonta tuulilasinpyyhkijäsarjaa tai sytytystulppasettiä,
        tms., jotka eivät käy ostettuun autoon.
        Näin tein minäkin kerran 1980-luvulla.
        Myyjä tokasi, että älä jätä niitä, sillä uusi ostaja saattaa kysyä, että puuttu-
        vatko nämä jostain!


    • Anonyymi

      Hauskat tarinat ostamatta jääneistä autoista, joista olin jo mielessä tehnyt ostopäätöksen, mutta jäi ostamatta. Esimmäisessä istuin autoliikkeessä mieleiseeni autoon ja ajatuksissani kokeilin vaihdekepistä pykäliä. Pari liikettä ehdin tehdä kepillä, kun myyjä huusi vihaisena lasikopista, että älä ränkkää niitä vaihteita. Toinen kerta menin taas ostamaan ihanneautoani ja erehdyin kysymään mikä olisi käteishinta. Myyjä totesi, että ei meitä sun rahat kiinnosta. Me pärjäämme paremmin luottokaupalla. Kolmas kerta, taas sama juttu, auto oli jo katsottu, kunhan koeajo tyydyttäisi. Listahinta käytetyllä pirssillä oli 20000€. Kysyin myyjältä, että onko tätä mahdollisuus koeajaa. Myyjä heitti vastakysymyksen, että paljonko maksaisit siitä. No, ajattelin, että haluaa varmistaa etten koeajon jälkeen tinkaa liikaa, mutta on valmis hiukan alentamaan hintaa. Psykologiani oli täysin väärää. Vastasin, että 19500€. Myyjä vastasi, että ei se sillä lähde ja poistui paikalta. Jäin siihe vähäksi aikaa huuli pyöreänä seisomaan ja lähdin kotiin. Tämän viimeisen tapauksen jälkeen olen ostanut käytetyn auton yksityisiltä myyjiltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      148
      13137
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9591
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      94
      9074
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      13
      7705
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      38
      6704
    6. 147
      6124
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      15
      3104
    8. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      391
      1169
    9. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1123
    10. YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet

      www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutos­neuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl
      Imatra
      84
      970
    Aihe