Huomasin juuri, että vanhan testamentin jumalalta näyttää puuttuvan täysin kyky nähdä tulevaisuuteen.
Se selittääkin monta asiaa.
Se selittääkin monta asiaa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
:3 Ja merestä nousi neljä suurta petoa, kukin erilainen kuin toinen.
7:4 Ensimmäinen (Babylonin valtakunta) oli kuin leijona, mutta sillä oli kotkan siivet. Minun sitä katsellessani reväistiin siltä siivet, ja se nostettiin maasta pystyyn ja asetettiin kahdelle jalalle niinkuin ihminen, ja sille annettiin ihmisen sydän.
7:5 Ja katso, oli toinen peto (Persia), joka oli karhun näköinen. Se nostettiin toiselle kyljellensä, ja sillä oli suussa kolme kylkiluuta, hammasten välissä; ja sille sanottiin näin: "Nouse ja syö paljon lihaa."
7:6 Tämän jälkeen minä näin, ja katso, oli taas toinen peto (Aleksanteri Suuren valtakunta & Rooma), pantterin kaltainen, ja sen selässä oli neljä linnunsiipeä. Sillä pedolla oli neljä päätä, ja sille annettiin valta.
7:7 Sen jälkeen minä näin yöllisessä näyssäni, ja katso, oli neljäs peto (=katolinen kirkko), kauhea, hirmuinen ja ylen väkevä; sillä oli suuret rautaiset hampaat, ja se söi ja murskasi ja tallasi tähteet jalkoihinsa. Se oli erilainen kuin kaikki edelliset pedot, ja sillä oli kymmenen sarvea (=euroopan kristityt valtiot).
7:8 Minä tarkkasin sarvea, ja katso, eräs muu pieni sarvi puhkesi niiden välistä, ja kolme edellisistä sarvista reväistiin pois sen edestä. Ja katso, sillä sarvella oli silmät kuin ihmisen silmät, ja suu, joka herjaten puhui.
[...]
7:17 "Nuo suuret pedot, joita on neljä, ovat neljä kuningasta, jotka nousevat maasta.
7:19 Senjälkeen minä tahdoin saada varmuuden neljännestä pedosta (=katolinen kirkko), joka oli erilainen kuin kaikki muut ja ylen hirmuinen; jolla oli rautaiset hampaat ja vaskiset kynnet, joka söi ja murskasi ja tallasi tähteet jalkoihinsa;
7:20 sekä pedon pään kymmenestä sarvesta (=euroopan kristityt valtiot) ynnä siitä sarvesta, joka puhkesi (NL & USA) ja jonka edestä kolme putosi (Saksa, Suomi, Italia); jolla sarvella oli silmät ja herjauksia puhuva suu ja joka näytti suuremmalta kuin ne muut;
7:21 se sarvi (USA), jonka minä näin sotivan pyhiä vastaan ja voittavan heidät,
7:22 siihen asti kunnes Vanhaikäinen tuli ja oikeus annettiin Korkeimman pyhille ja aika joutui ja pyhät saivat omaksensa valtakunnan.
7:23 Hän vastasi näin: "Neljäs peto (=katolinen kirkko) on neljäs valtakunta, joka syntyy maan päälle, erilainen kuin kaikki muut valtakunnat. Se syö kaiken maan ja tallaa ja murskaa sen.
7:24 Ja ne kymmenen sarvea (=euroopan kristityt valtiot) ovat kymmenen kuningasta, jotka nousevat siitä valtakunnasta. Ja heidän jälkeensä nousee eräs muu (NL & USA), ja hän on erilainen kuin edelliset, ja hän kukistaa kolme kuningasta (=Saksa, Suomi, Italia).
7:25 Hän (USA) puhuu sanoja Korkeinta vastaan ja hävittää Korkeimman pyhiä (=muslimeja). Hän pyrkii muuttamaan ajat ja lain, ja ne annetaan hänen käteensä ajaksi ja kahdeksi ajaksi ja puoleksi ajaksi.
7:26 Sitten oikeus istuu tuomiolle, ja hänen valtansa otetaan pois ja hävitetään ja tuhotaan loppuun asti.
7:27 Ja valtakunta ja valta ja valtakuntien voima kaiken taivaan alla annetaan Korkeimman pyhien kansalle.
Ymmärrätkö mitä eroa on sillä, että 'näkee tulevaisuuteen' ja sillä että tekee sen mitä on luvannut?
Esim. voin sanoa: huomenna pesen autoni.
ja sitten kun huomenna pesen sen, niin oliko se tulevaisuuteen näkemistä?
ajasta ja tulevaisuudestahan Raamattu myös puhuu.
Miksi puhut asioista joista et tiedä?
Älä ole luulon varassa?
Vain tyhmät puhuvat mitä luulevat.
Luulo ei ol tiedon väärti.
Väitteeni on: jumala ei näe tulevaisuuteen.
Raamatusta löytyy paljon kohtia jotka tukevat väitettäni ja missään kohtaa ei tietääkseni väitetä, että hän näkisi.
mitä tarkoittaa tulevaisuuteen näkemisellä..
Tarkenna vähän. :)
Mitä järkeä koetella ihmisiä, kuten aatami, aabraham ja jobi jos tietää lopputuloksen etukäteen?
Joko jumala ei tiennyt lopputulosta tai sitten hän nauttii ihmisten koettelemisesta(lue:kiduttamisesta)
tietenkin tietää,
vaan jos koettelee, koettelee ihmisen takia.
Minä ymmärrän sen niin, että ihmisen on määrä oppia paljon asioita täällä maanpäällisen aikansa aikana, ja jotkut asiat opitaan kantapään kautta, niinkuin sanontana on.
Kuinka ihminen voi oppia luottamaan J-laan, jos kaikki on aina hyvin?
Kuinka ihminen voi oppia anteeksiantoa, jos ei koskaan tarvitse pyytää anteeksi?
Kuinka oppia unohtamaan, jos ei ole unohdettavaa jne.
J-la on ihan yhtä paljon meitäkin varten kuin me Häntä.
jumala siis koettelee ihmisiä jotteivat he kuolisi tylsyyteen.
mutta millä perusteella voidaan olettaa että jumala näkisi tulevaisuuteen?
koettelee.. :)
Eihän ole oikeasti edes mitään mennyttä ja tulevaa. Kaikki on nyt.
Voit puhua vaikka miten eilisestä ja toissapäiväisestä, mutta sinulla on vain oma muisto siitä päivästä.
Huomisesta ei tiedä mitään, on vain luulo siitä että se koittaa.
Ihminen on määritellyt ajan.
Ja pitää sitä janana tai kaarena. Mutta entäpä jos aika olisikin kerroksina? Päällekäin, pystysyora eikä vaakasuora.
Kokoajanhan on nyt hetki.
Joka sekunti mikä menee "ohi" on mennyt. On vain nyt, nyt, nyt,nyt,nyt...... Se minä on nyt Nyt, ei ole sitä enää, on "uusi" nyt, mutta silti sama nyt... Ajan käsite on mielenkiinoitnen.. :)
J-la on luonut kaiken, myös sen mitä sanomme ajaksi. Hänelle ei ole tulevaa eikä mennyttä kuten ei meillekään. On vain nyt.
Ja J-la on Kaikkitietävä ja Kaikkivoipa.
Jos edes oletat että on jumala, tai J-la, miksi Hän ei voisi "nähdä tulevaisuuteen"..?
Jo itse kysymyksen asettelu on absurdi.
Ja loppupelissä kyse on vain uskosta, ei J-laa voi tieteellisesti todistaa, täytyy vain luottaa omiin havantoihinsa ja sisäisen äänen vakuutteluihin, mitä se sitten sanookaan.. :)