kohta koko Suomessa tosissaan kun raja avataan! Kiittäkää jo etukäteen mökkiloisia uudeltamaalta jotka levittävät kuolemaa ympäri maata!
Korona helvetti alkaa
Anonyymi
28<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Täytyy kiittää ja demareita myös.
Liike-elämä ja Uudenmaan eliitti takana.
Suurimman kiitoksen ansaitsee Bill Gates, apunaan Wuhanin laboratoriot.
EK sanelee ja Marin lukee hänelle toimitetusta paperista selkokielellä muka hallituksen päätöksiä.
Kesä ja syksy pilalla maakunnissa, kun mökkisopulit levittää koronan :(
Olet vähän jälkijunassa, toisin kuin hallintomme ...
26.4. Tulee olemaan hieno päivä!
Kun me muutkin saamme sen saman tiedon, mikä hallituksella on ollut käytössään ajantasaisena.
Miksi jenkeissä sairaalat huutavat tyhjyyttään?
https://youtu.be/dWfW7chaHOI
Koska ei ole ketään
Ovat+purkaneet+joidenkin+väliaikaisten+sainraaloiden+mittakaavaa+-75%.
Ei+ihme,+että+aloittavat+rajoitusten+purun.
Missä ovat ne tartunnat, joita ennen Uudenmaan sulkua mökeilleen lähteneet muka levittivät mökkikuntiin? Koronakartalla pelkkää valkoista pääkaupunkilaisten suosimissa mökkikunnissa.
Uudellamaalla korona on levinnyt voimakkaimmin, ilmeisesti työmatkalaisten mukana, pääkaupunkiseudulta Porvooseen, Järvenpäähän ja Lohjalle. Reuna-alueet vieläkin valkoisina kartalla.
Uudenmaan sulku oli alunperinkin tarpeeton, sitä se on myös nyt.
Miten Uudenmaan avaaminen lisäisi koronatartuntoja Suomessa?
Korona tarttuu kontakteissa. Miksi Uudenmaan rajan avaaminen lisäisi ihmisten välisiä kontakteja? Kyläilyt ja sukulaisvierailut ovat kielletty edelleenkin. Suomalaiset kesämökit eivät ole mitään sosiaalisen elämän keskuksia vaan niissä ollaan yleensä vain perheen kesken kaukana muista.
Mökillään viikonlopun viettävällä uusmaalaisella on vähemmän kontakteja kuin jos hän pyörisi Uudellamaalla ulkoilualueilla ja puistoissa.
Kusetetaanko meitä?
Toinen aalto pitää saada vauhtiin ja uudenmaan avaaminen ja yhteiskunnan avaaminen auttaa siinä.
Ei ole mitään muuta kiellettyä, kuin nuo aukiolot kaupoilla. Nyt saa vapaasti itse päättää miten vierailee, sillä ne ovat vain suosituksia. Jos vastaanottaja ei kiellä vierailua, niin ei sitä ole kielletty. Tuo Uudenmaan eristys oli ainut oikea kielto, jota myös valvottiin tehokkaasti.
Niin ite en ymmärrä et mikä logiikka tolla kaikella oikeen oli
Uskon että toinen aalto tulee
Kyllä se on samaa aaltoa ainakin vuoden.
Piikkihän tälle virukselle on ennustettu toukokuun puoliväliin, elo-syyskuuhun on ennustettu toinen aalto tuosta.
Mökkiläisten ei tiedetä tartuttanern ketään. Päinvastoin, ovat paremmassa karantenissa kuin kaupunkilaiset.
Onneksi kateus ei ole tappava, koska silloin sloittajakin olisi jo vainaa ja sadat tuhannet muut. Olisi mennyt töihin niin saattaisi itsekin omistaa mökin johon nyt voisi mennä.
Missä demari, siellä kuolema.
Korona tarttuu ihmisten välisessä kontakteissa. Kontaktien lisääminen lisää tartuntojen todennäköisyyttä ja niiden vähentäminen hidastaa epidemiaa. Ei ole väliä missä päin Suomea kontaktit tapahtuvat.
Kesämökille matkustaminen ei lisää tartuntoja kunhan noudatetaan niitä samoja sääntöjä, joita on jo pitänyt noudattaa sekä Uudellamaalla että Uudenmaan ulkopuolella. Kaikkea ylimääräistä asiointia mökkipaikkakunnalla on hyvä välttää ja ostaa ruoat ja juomat jo lähtiessä.
Sanna Mariin vetoaa, että pääkaupunkiseudulta ei nyt lähdettäisi mökeille. Vetoomusta varmaan noudatetaan yhtä tunnollisesti kuin pääkaupunkiseudulla on noudatettu muitakin hallituksen vetoomuksia. Pääkaupunkiseuden tunnollisuutta kuvastaa se, että koronatartuntoja on siellä muuhun Suomeen verrattuna yli kaksinkertainen määrä suhteessa väkilukuun.
Helsingin tartunnat selittää pelkästään väestötiheys ja ikärakenne. Kun työssäkäyvää aktiiviväestöä on paljon eikä läheskään kaikkia töitä voi hoitaa etänä niin kontakteja tulee väkisinkin.
Käyttäytyminen on Helsingissä kohtuullisen hyvin kurinalaista. Ainakin jos vertaa mitä sukulaiset kertovat kun heille soittelee. Naapureiden luona käydään kahvittelemassa jne.
Mutta kyllähän moni lähtee mökille viimeistään kun ensimmäinen kaunis viikonloppu tulee. Mutta jos sen tekee varovaisuutta noudattaen niin ei se tartuntoja lisää. Helpompi mökillä on olla kohtaamatta ketään kuin kaupungissa.
Onko Uudellamaalla raja, polvihousupojatko sen pystytti.
Mökkeily on hyvä asia kunhan muistetaan pitää kunnon etäisyys muihin kaupassa käydessä kasvomaskit pitäisi saada jakoon kauppoihin?
Mukavaa istua karenssissa koko kesä elementtikolossaan 30 asteen helteellä.
Pestäviä kangasmaskeja olisi hyvä käyttää kaupassa käydessään?
Marin ja koko huulipunahallitus opettelevat jo uutta kuorolaulua, tietäen hyvin mitä tapahtuu seuraavaksi.
Otetaan mukayllättynyt ilme ja huudetaan kuorossa: "On ullattavaa että koronatapaukset lähtivät hurjaan nousuun. Niin ullattavaa, hyvin ullattavaa. Mutta siitä puhuminen on jälkiviisastelua. Jälkiviisastelua".
Persuille rakasta lapualaista ihmisten kiusaamista ja pönötys-jonotusta ei enää jatketa.