Korona karanteenissa ei kuulu kaupungille. Miksi niitä satoja somaliyhdistyksiä tuetaan jos niistä ei ole mitään hyötyä edes tällaisessa tilanteessa.
Somalien opastus
Anonyymi
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Sitäpä sopii kysyä. Taitaa mennä suurin osa tuista rantahotellien rakentamiseen somaliaan. Siellä on sitten lokoisa lomailla.
Hopi hopi, nyt yhdistyksillä olisi oikeita töitä eikä vain käsi ojossa rahan odottamista.
Ne yhdistykset on sitä varten, että voidaan jakaa ylimääräistä valtion sosiaalitukea ohi normaalien kanavien.
Kaikki harkinnanvaraiset on jo käytetty
Ei huippuosaajat mitään opastamista tarvitse
Mutta nehän itse valittivat ettei ole omalla kielellä kerrottu. Husukin ollut jo täällä 30 vuotta. tarviiko sekin vielä tulkin että ymmärtää karanteenin.
Näille on pestattava 30 000 henkilökohtaista koordinaattoria auttamaan kädestä pitäen
somalien tukeminen mitä kautta tahansa on hyödytöntä rahan haaskausta. Lähtisivät jo kotiinsa...
Niin ne suunnittelevat. Vähäksi aikaa.
Ovat suunnittelemassa karanteenista ihmisoikeuskysymystä. Oikeusministeri Ann-Maja "Mogadishun panokone" Henrikson on valmistelemassa sitä.
Marin haluaa EU:n ja Amnesty Internationalin tukea saadakseen somaleille lomamatkistusoikeuden kotimaahansa. Lentäen toki. Sosdutuki juoksee koko ajan.