Kiitos Herra! Kiitos!
Rukouksiini on nyt vastattu. Hallelujaa!
Koronaepidemia oli Jumalan ja Taivaan lahja yhritykselleni. Liikevaihto on kasvanut aivan järkyttävän huimaa vauhtia. Kiitos Herra!
Nyt menee tarvikkeita niin, ettei pysty edes toimittamaan kaikkea mitä tilataan. Kiitos Herra koronaviruksesta! Hallelujaa! Kiitos! Mainostaminenkin on pitänyt laittaa tauolle.
Kyllä Jeesus on hyvä, kun lähetti meille koronan. Miten voimme häntä nyt kiittääkkään parhaiten? Hallelujaa!
Rukousvastaus. Hallelujaa!
11
73
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata nuolaista liian aikaisin?
Pastorisi nimittäin siellä seurakunnassasi nyt odottaa kieli pitkällä muhkeita kymmenyksiä liikevaihdostasi ja hyvästä tuloksesta?
Sinun onnesi on myös seurakuntasi pastorin onni? Pastori pääsee apajillesi? - Anonyymi
Eivät kymmenykset kuulu kirkolle, seurakunnalle tai pastorille.
Kymmenykset tulee antaa vähäosaisten, vammaisten ja muuten sosiaalisessa ahdingossa olevien auttamiseen.
Niin siellä Raamatussa VT:n aikana myös toimittiin. Itse en paljoa 'ylistyslauluja' veisailisi siitä, että yrityksellä pyyhkii hyvin koronapandemian vuoksi.
Useimmilla yrityksillä kun menee näinä aikoina huonosti tai helvetin huonosti.
Moni yritys panee lapun luukulle lopullisesti, koska yritys on jo aiemmin elänyt kädestä suuhun ja pienikin tulojen pudotus johtaa väistämättä yrityksen lopettamiseen.
Vaikka nyt oma yritykseni hyötyykin tällä hetkellä osittain myös siitä, että ihmiset viettävät enemmän vapaa-aikaa, kotonaan, niin en siitä viruksia tai muitakaan tahoja alkaisi kiittelemään, varsinkaan satuolentoja.
Tietysti uskovainen on jo sen verran sekaisin muutenkin, että aloituksen vuodatuksen jollain tasolla ymmärtää. Uskovainen on tottunut laittamaan sekä huonot että hyvät tapahtumat satujumalansa piikkiin. Lausuuhan se harhainen uskovaisen mieli rukouksensa lopuksi:
'Tapahtukoon satujumalani niin kuin sinä tahdot, eikä niin kuin minä tahdon.'"Tietysti uskovainen on jo sen verran sekaisin muutenkin, että aloituksen vuodatuksen jollain tasolla ymmärtää."
Sinua hassutetaan. Näkee jo "kilometrin" päähän, ettei aloittaja ole uskovainen. Tosi uskovainen ei tuolla tavalla ilakoi omasta menestyksestä samaan aikaan, kun suurimmalla osalla yrittäjistä ja heidän työntekijöillä menee huonosti. Osa selviytyy paremmin ja siitä voi kiittää Jumalaa varjeluksena/ siunauksena, mutta aloituksen kaltainen vuodatus ei ole uskovaisen kirjoittama.- Anonyymi
Pyhpyh kirjoitti:
"Tietysti uskovainen on jo sen verran sekaisin muutenkin, että aloituksen vuodatuksen jollain tasolla ymmärtää."
Sinua hassutetaan. Näkee jo "kilometrin" päähän, ettei aloittaja ole uskovainen. Tosi uskovainen ei tuolla tavalla ilakoi omasta menestyksestä samaan aikaan, kun suurimmalla osalla yrittäjistä ja heidän työntekijöillä menee huonosti. Osa selviytyy paremmin ja siitä voi kiittää Jumalaa varjeluksena/ siunauksena, mutta aloituksen kaltainen vuodatus ei ole uskovaisen kirjoittama.Kyllä minä kiitän Herraa Sebaotia!
Jumalattomien yritykset ja liiketoiminta eivät menesty, mutta joka Herraan turvaa, hän menestyy myös liiketoimissaan. Hallelujaa, kiitos Herran, hän on hyvä! Kiitos Jeesus! Kiitos Jeesus!
Nämä kaikki taudit ja muu lama on nyt Jumalan lähettämä vitsaus ja rangaistus paholaisen omia kohtaan. Väärämieliset saavat nyt kärsiä teoistaan. Oi Jumala! Kiitos Herra! Sinun kostosi on väkevä, oi on väkevä!
Kiitos Jumala, että sinä kostat isien pahat teot ja tämän saastaisen sukupolven synnit! Kiitos Jeesus! Anonyymi kirjoitti:
Kyllä minä kiitän Herraa Sebaotia!
Jumalattomien yritykset ja liiketoiminta eivät menesty, mutta joka Herraan turvaa, hän menestyy myös liiketoimissaan. Hallelujaa, kiitos Herran, hän on hyvä! Kiitos Jeesus! Kiitos Jeesus!
Nämä kaikki taudit ja muu lama on nyt Jumalan lähettämä vitsaus ja rangaistus paholaisen omia kohtaan. Väärämieliset saavat nyt kärsiä teoistaan. Oi Jumala! Kiitos Herra! Sinun kostosi on väkevä, oi on väkevä!
Kiitos Jumala, että sinä kostat isien pahat teot ja tämän saastaisen sukupolven synnit! Kiitos Jeesus!Jostain syystä liiketoimeni menestyvät näin pandemia aikanakin, vaikka en uskokokaan lahkojen aivo-orjien aivopieruihin tai jumaliin ylipäätään. Joidenkin uskonharhaisten liiketoimet ovat päin helvettiä, vaikkei olisikaan pandemiaa.
Joulupukki, Raamatun jumala, maahiset, menninkäiset jne. sekä muut satuolennot ovat samaa kastia. Tosin joulupukki on paljon mukavampi ja leppoisampi 'heppu' kuin se Raamatun sadistinen ja narsistinen Jahve. Molemmat kulkevat 'kylpytakissa' ja ovat helvetin vanhoja, mutta siihen ne yhtäläisyydet sitten loppuvatkin.
- Anonyymi
Pastori kompuroi kotona kynnyksen kohdalla ja kaatui.
Tokaisi siihen: "Ei huolta, firma vain meni vähäksi aikaa nurin." - Anonyymi
Keskustelun aloittaja on löperöitä puhuva trolli.
- Anonyymi
En ole mikään trollisi. Olen Jumalan asialla oleva liikeyrittäjä.
Kyllä Herra on hyvä!
Jumalattomat liikkeenharjoittajat saavat nyt tuntea Jumalan koston ja vihan leimaukset todellisuudessa. Tämä kaikki on Jumalan suuri voiman osoitus.
Hallelujaa! Aamen. Anonyymi kirjoitti:
En ole mikään trollisi. Olen Jumalan asialla oleva liikeyrittäjä.
Kyllä Herra on hyvä!
Jumalattomat liikkeenharjoittajat saavat nyt tuntea Jumalan koston ja vihan leimaukset todellisuudessa. Tämä kaikki on Jumalan suuri voiman osoitus.
Hallelujaa! Aamen.Vahva veikkaukseni on, että suuri määrä myös adventistien omistamista bisneksistä joutuu koronaviruksen vuoksi lopettamaan toimintansa tai joutuu miettimään sitä, mistä saisi lisää rahoitusta toiminnalleen, vai pitäisikö sulkea ovet lopullisesti.
Maailmanlaajuinen adventtikirkko on myös suurten haasteiden edessä ja siinäkin firmassa väännetään kättä siitä, mitä tulisi tehdä tai olla tekemättä. Pallo on niin sanotusti pahasti hukassa uskonharhaisilla, kuten aina on ollut.
Satujumala Jahve ei ole pyynnöistä huolimatta antanut neuvojaan koronakriisiin. Olisiko kyseessä rukouksen puute? Polvet eivät ole verillä rukouksesta, eikä kuumaa tuhkaa ole siroteltu takasta pään päällä saati säkkiä puettu ylle.
Adventtikirkko aloitti 27.03.2020 100 päivää kestävän rukouskampanjan, jossa rukoillaan lahkoon kusetettujen aivo-orjien puolesta, etteivät he sairastuisi koronaviruksen aiheuttamaan sairauteen. Kuitenkaan virus ei mitenkään ole valikoinut uhrejaan.
Toisaalta veriryhmällä saattaa viimeisten tutkimusten valossa olla vaikutusta siihen, kuinka herkästi koronavirus pesiytyy uhriinsa ja kuinka vakavaksi sairaus kehittyy. O-veriryhmään kuuluvat näyttäisivät olevan vaikeammin viruksen uhreiksi joutuvia ja heidän selviäminen viruksen aiheuttamasta sairaudesta olisi huomattavasti parempi.
https://yle.fi/uutiset/3-11296179
https://www.adventistreview.org/nad-leadership-provides-guidance-on-government-funding-assistance-due-to-covid-19-crisis
- Anonyymi
Kirjoittajalla on muuta kokemusta. Lukenut näitä, paljonkin. Ks. alla.
https://www.dropbox.com/s/jf936zgwj4jb7ny/1776_Biblia_2palstainen_apokryfeilla.pdf?dl=0
Salomon laulu, Shir HaShirim, kertoo "ihanainen".
Minulla on ihana nainen ==> ihanainen ==> ja sama sana esiintyy Salomon laulussa.
Kirjoittelen love letters ihanaiselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 254497
- 1072267
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa981503Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää1721428- 601294
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.561155Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe2041118puukkotappelu-keskella-tieta
https://www.paivanlehti.fi/puukkotappelu-keskella-tieta-kohta-toinen-miehista-makasi-elottomana-maassa/ Poliisi sai klo111049- 501039
Missä Martina miehineen?
Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M193994