Kuka on sanonut näin:
"Mutta viholliseni, jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa, tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni."
"Mutta viholliseni, jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa, tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni."
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kysyt, kuka on sanonut näin?
27 Mutta viholliseni, jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa, tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni.'"
Vastaus kysymykseesi löytyy Jeesuksen kertomasta vertauksesta.
11 Ja heidän tätä kuunnellessaan hän puhui vielä vertauksen, koska hän oli lähellä Jerusalemia ja he luulivat, että Jumalan valtakunta oli kohta ilmestyvä.
12 Hän sanoi näin: "Eräs jalosukuinen mies lähti matkalle kaukaiseen maahan saadakseen itsellensä kuninkuuden ja sitten palatakseen.
..
27 Mutta viholliseni, jotka eivät tahtoneet minua kuninkaaksensa, tuokaa tänne ja teloittakaa minun edessäni.'"
( Luuk 19:11-27 )
Eli nuo sanat sanoo tuon vertauksen "eräs jalosukuinen mies".
Usko Toivonen
Essealaiset todellakin odottivat "Jumalan valtakunnan ilmestymistä", jolloin he Jumalan avustamana olivat surmanneet kaikki ne, jotka eivät olleet liittyneet heihin eli "oikeamielisiin".
Tri H.W: Montefiore on kiinnittänyt huomiota siihen erikoiseen seikkaan, että Jeesuksen luokse oli saapunut 5000 miestä Juudean eri kaupungeista. "Viisituhatta miestä ei seuraa johtajaansa erämaahan ilman hyvää syytä#. Sotilaiden tavoin he olivat leiriytyneet 50 ja 100 hengen ryhmiin (Mark 6:32-44). Ryhmät vastaavat Qumranin Sotakäärön mainintaa, jonka mukaan sotilasosastojen koot olivat 1000, 100, 50 ja 10 miestä (1QMIV,1-4).
Leiri sijaitsi syrjäisessä paikassa maaseudulla. Montefioren mielestä tällaiselle kokoontumsielle on vaikeata löytää muuta syytä kuin kapinan valmistelu. Paikalle tulleista käytetään nimitystä "monet", joka oli siis essealaisten peitenimi.
Tämä selittääkin miksi Jeesus käski hankkia miekat.
Jos uskomme sen raamatunkohdan, jossa Jeesus kehotti hankkimaan miekan, niin uskomme varmaan nämäkin kohdat: "Silloin Jeesus sanoi hänelle: 'Pistä miekkasi tuppeen; sillä kaikki, jotka miekkaan tarttuvat, ne miekkaan hukkuvat'" (Matteus 26:52) ja "Jeesus vastasi: 'Minun kuninkuuteni ei ole tästä maailmasta; jos minun kuninkuuteni olisi tästä maailmasta, niin minun palvelijani olisivat taistelleet, ettei minua olisi annettu juutalaisten käsiin; mutta nyt minun kuninkuuteni ei ole täältä'" (Joh. 18:36).
Ei Jeesukseen kenenkään ole pakko uskoa. Mutta olisi toivottavaa, että pysyttäisiin totuudessa, eikä vääristeltäisi tarkoituksella asioita. Jeesus ei nimittäin Raamatun mukaan koskaan pyrkinyt maalliseen valtaan. Päinvastoin, hän vetäytyi pois, kun häntä haluttiin tehdä väkisin kuninkaaksi.
Eikä Pilatus tai Herodes syyttäneetkään häntä vallankaappausyrityksistä. Ainoastaan fariseukset ja kirjanoppineet pelkäsivät oman valta-asemansa puolesta, kun kansa uskoi häntä.
Sivusta. Olen ymmärtänyt tuon miekan niin, että se on Jumalansana eli totuus.
Jumalan sana eli miekka erottaa valheen ja totuuden...pimeyden ja valkeuden toisistaan. Ympärileikkaa myös sydämet.
Jumalansana on tulinen miekka, joka polttaa synnin.
Nyt pelko pois.
Kyllä historian tutkijat ympäri maailmaa ovat tukemassa sitä näkemystä, että Jeesus oli todellakin essealaisyhteisön Qumranissa kouluttama Sotilas-Messias.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kuolleenmeren_kääröt
Mitähän sääntöjen vastaista oli kommentissa: Jeesus on sotajoukkojen Jumala, Herra Sebaot.
Ei niitä tarvinnut hankkia. Tuohon aikaan miehet kantoivat miekkaa, erityisesti jos läksivät reissuun. Jeesus nähtiin johtajana, mutta Hän sanoi: Minun kuninkuuteni ei ole tästä maailmasta. Hän myös kehotti Öljymäellä itseään puolustavaa Pietaria laittamaan miekkansa tuppeen lainaten vanhaa itämaista viisautta: joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.
Paavali käytti sanan miekkaa hengellisenä vertauksena. Mutta Jeesuksen aikaan miehet kantoivat konkreettisesti miekkaa. Kuten teki myös Pietari puolustaessaan Jeesusta Öljymäellä.
Tottakai ovat. Se ei ole mitään uutta, että Jeesuksesta on mielipiteitä ja väitteitä. Mutta vain sillä totuudella pelastutaan, mikä lukee Jeesuksesta raamatussa.
Jeesus käski ottaa miekan mukaan Getsemaneen, jotta hän saisi havainnollistaa opetuksensa miekkaan tarttumisesta ja hukkumisesta. Hän varmasti tiesi etukäteen, että miekka heilahtaisi. Ja sitten hän saattoi vielä kerran tehdä hyvää vastustajien edessä eli parantaa korvan.
Kyllä täältä poistetaan muitakin kommentteja kuin sääntöjen vastaisia.
Gnostilaista huru-jeesusta, joka meditoi essealaisten kanssa, ei ole olemassakaan kuin new age-liikkeen omassa mielikuvituksessa. Eikä sotilas-jeesusta.
Mutta esim. Juudas Iskariot kuului joihinkin tällaisiin kapinallisiin ja saattoi tietysti olla, että kansan joukossa oli muutakin samanhenkistä väkeä, joka elätteli toiveita maallisesta vallankumouksesta ja kuninkuudesta. Ei se silti tee Jeesuksesta itsestään kapinallisjohtajaa, minkä raamattukin osoittaa. Kuten täällä jo kerrotaan muissa kommenteissa.
Miksi sitten Jeesus pyysi hankkimaan? Pidätkö Jeesusta tyhmänä?
Jeesus siis käski myydä vaipan ja ostaa niillä rahoilla "Jumalansanan eli totuuden".
Eipä ole sulla paljon järkeä.
Jeesus käski ottaa miekan mukaan Getsemaneen, jotta hän saisi havainnollistaa opetuksensa miekkaan tarttumisesta ja hukkumisesta. Hän varmasti tiesi etukäteen, että miekka heilahtaisi. Ja sitten hän saattoi vielä kerran tehdä hyvää vastustajien edessä eli parantaa korvan.
Kyllä sillä ostettiin ihan oikea miekka, jota myös käytettiin korvan irti sivaltamiseen. Raamattu sen kyllä kertoo.
Lukisitte ihmiset näitä vastauksia, kun tähänkin asiaan on jo vastattu, että Jeesus havainnollisti miekalla opetustaan siitä, kuinka ei saa toimia. Lisäksi hän pääsi vielä kerran parantamaan vastustajansa.
Jeesus ei yllyttänyt mellakoimaan eikä sivaltamaan miekalla, vaan päinvastoin, hän varoitti sellaista tekemästä. Hän nostattaa vain hengellisen sodan Jumalan Totuuden puolesta, jos jokin sota nousee hänen takiaan. Myyntipöydät ja tuolitkin hän kaatoi temppelissä samasta syystä kumpuavasta kiivaudesta.
Pietari oli kiivas luonteeltaan.