Keskisormen heiluttelua, äkkiväärää nimittelyä, kehnoa johtamista: https://yle.fi/uutiset/3-11310428
https://eroakirkosta.fi/
Yle selvitti seurakuntien riidat
15
100
Vastaukset
- Anonyymi
Eli oikein mitään raflaavaa ei löytynyt. Eiköhän jokaisessa yhteisössä (julkis-) ole neljässä vuodessa tuon verran jotain väärinkäytöksiä, jos kyse on kuitenkin usean tuhannen ihmisen työpanoksesta.
Työn ulkopuolella työhön liittymättömät rikokset (vaikka rattijuopumus) ei oikein pidäkään vaikuttaa työsuhteeseen. Eiköhän tuollaisia löydy myös vaikka Kelan työntekijöiden taustalta, mutta eipä heitäkään eroteta, jos se ei vaikuta suoraan työhön (tai ainakin toivon, ettei maailma mene sellaiseksi, että Kelan virkailija olisi vaikka vapaa-ajallaan baarissa käydessään Kelan edustaja, että "katsokaa, nyt se tilasi tuplaviskin" -tms. jeesustelua). Eikä kai kirkon työntekijöiltä voi edellyttää sen kokonaisvaltaisempaa kirkon edustamista vapaalla ollessaan kuin muiltakaan. Ei se tietysti mitenkään kirkolle edullista varmasti ole, jos joku pappi sekoilee vapaalla, mutta jos se ei liity työn tekemiseen, niin olkoot kännissä ja olkoot näpistänyt kaupasta tms.- Anonyymi
Aivan, ylen tulisi tasapuolisuuden vuoksi selvittää myös Kelan työntekijöiden mahdolliset riitaisuudet yms. huonosti käyttäytymiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylen tulisi tasapuolisuuden vuoksi selvittää myös Kelan työntekijöiden mahdolliset riitaisuudet yms. huonosti käyttäytymiset.
Juu, ja Ylestä voisi jokin taho tehdä vastaavan selvityksen ja laittaa lööppeihin.
Veronmaksajien rahoillahan se Ylekin toimii. Vapaa-ajan suhteen eivät pappi ja KELAn virkailija rinnastu. Jos Vegaaniliitto olisi palkannut ammattipropagandistin, ei hänen sopisi syödä pippuripihviä vapaa-ajallaankaan.
jori.mantysalo kirjoitti:
Vapaa-ajan suhteen eivät pappi ja KELAn virkailija rinnastu. Jos Vegaaniliitto olisi palkannut ammattipropagandistin, ei hänen sopisi syödä pippuripihviä vapaa-ajallaankaan.
...ja jatkona: Samaa mieltä siitä, että kohtuullisen vähän riitoja löytyi. Kirkossa niitä on ehkä enemmän, ehkä vähemmän, mutta joka tapauksessa sekin on maallisten lainalaisuuksien mukaan toimiva laitos jossa tulee joskus riitoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aivan, ylen tulisi tasapuolisuuden vuoksi selvittää myös Kelan työntekijöiden mahdolliset riitaisuudet yms. huonosti käyttäytymiset.
Kohuullista, että kirkosta kerrotaan joskus jotain negatiivistakin yle:ssä. Enimmäkseen siellä mainostetaan kirkkoa positiiviseen sävyyn, puhumattakaan että yle palvelee kirkkoa ilmaiseksi lähettämällä sen jumalanpalveluksia ja hartausohjelmia radiossa ja TV:ssä.
Onkohan KELA:sta juuri koskaan positiivista juttua missään mediassa? Eikö se tee koskaan mitään oikein? Ei ole kokemusta sen palveluista. - Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Vapaa-ajan suhteen eivät pappi ja KELAn virkailija rinnastu. Jos Vegaaniliitto olisi palkannut ammattipropagandistin, ei hänen sopisi syödä pippuripihviä vapaa-ajallaankaan.
<< Vapaa-ajan suhteen eivät pappi ja KELAn virkailija rinnastu. Jos Vegaaniliitto olisi palkannut ammattipropagandistin, ei hänen sopisi syödä pippuripihviä vapaa-ajallaankaan. >>
Olet kyllä ainakin jotenkin oikeassa. Se vaan, että minä eläisin mieluiten maailmassa, jossa kun liperit lähtee, niin alkaisi vapaa. Toisaalta, jos sitä joutuu olemaan pappi myös vapaa-ajalla, korvaus pitäisi olla myös vapaa-ajan uhraamisesta. Käsittääkseni papin palkka ei kyllä tätä huomioi.
Vähän falskiltahan se tuntuisi, jos vegaaniliiton puheenjohtaja söisi pippuripihviä, mutta toisaalta hän voi silti olla varsin taitava edistämään kasvisruokailua vaikkei itse sitä allekirjoitakaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kohuullista, että kirkosta kerrotaan joskus jotain negatiivistakin yle:ssä. Enimmäkseen siellä mainostetaan kirkkoa positiiviseen sävyyn, puhumattakaan että yle palvelee kirkkoa ilmaiseksi lähettämällä sen jumalanpalveluksia ja hartausohjelmia radiossa ja TV:ssä.
Onkohan KELA:sta juuri koskaan positiivista juttua missään mediassa? Eikö se tee koskaan mitään oikein? Ei ole kokemusta sen palveluista.<< Onkohan KELA:sta juuri koskaan positiivista juttua missään mediassa? Eikö se tee koskaan mitään oikein? >>
Aivan. Kuitenkin täytyy muistaa, että Kela on ehdottomasti suurin avustuslafka Suomessa. Sehän avustaa nimenomaan työttömien toimeentulon, heikompiosaisten asumisen, sairastumisten hoidon jne. Aivan valtava määrä ihmisiä olisi hyvin suuressa pulassa, mikäli Kelaa ei olisi.
- Anonyymi
Kaikesta ei ole tehty virallisia valituksia. Kirkon hengellisten työntekijöiden työ on siitä jänskää, että siinä vaikuttaa myös vapaa-ajan elämä. Julkisesti ei saa esiintyä humalassa edes vapaa-ajalla. Eikä vapaa-ajalla saa levitellä kirkonvastaisia oppeja, eikä saa kuulua toiseen uskontokuntaan, vaan pitää kuulua kirkkoon, myös kesälomalla. Kirkko suojelee työntekijöitä, jotka ovat alkoholisteja, tekevät seksuaalisia hyväksikäyttöjä, eivät noudata lakia eivätkä kirkkolakia eli kirkon omaa lakia, kunhan possuilijat ovat tarpeeksi korkeassa virassa. Kippis sille.
- Anonyymi
Yksi pappi myönsi nimitelleensä Hitleriksi, mutta ei myöntänyt nimitelleensä hinttariksi. Uskon, että tehnyt molemmat, mutta jostain syystä edellinen hänelle helpompi myöntää.
Ehkä oleellisin tuossa jutussa on, se että tuomiokapitulit eivät juuri muuta tee kuin lakaisevat ongelmat maton alle. Annetaan jonkinlainen moite papin käytöksestä, mutta riidat ja kyräily jatkuvat. Ei ole mitään todellista sovittelua, jotta riidat loppuisivat.
Apinajuttu oli hupaisa. Kumman kertomus totta, papin vai vainajan omaisten? Ehkä papin. Nimitti omaisia ja myös itseään apinoiksi, mutta omaiset kokivat, että nimitteli nimenomaan ja vain heitä apinoiksi.
Toki aika riskaabelia visailua papilta tuollaisessa tilanteessa, hautajaisissa, vaikka omaiset olivatkin juuri kehuneet, että heiltä huumoriakin löytyy. - Anonyymi
Miksi ihmeessä minun pitäisi vielä maksaa siitä, että saisin kuulua riitaisaan seurakuntaan
- Anonyymi
Tutkittu tosiasia on, että seurakunnissa on tämän maan huonoimmat työilmapiirit.
- Anonyymi
Rukoilemalla tulee rahaa
https://yle.fi/uutiset/3-11272752- Anonyymi
Miten olisi käynyt, jos kyseessä olisi ollut piispa. Mitä jos piispa olisi käyttänyt kirkon rahaa omiin menoihin.
"Rovasti käytti siunaustilaisuudessa outoja symboleja ja eleitä."
Oliko seisokki päällä :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201101- 138993
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten306787Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514