Tilanne: Perinnöksi saatu arvopapereita, joista osa on myyty. Pitäisi verotusta varten laskea, kannattaako käyttää hankintameno-olettamaa 20% vai hankintahintaa. Hankintahinta ei ole verottajan tahi pankin tiedossa, mutta perinnönjakosopimuksessa lukee arvopaperit, kappalemäärät ja summat yhteensä.
Meneekö allaolevasti, jos esim.
Arvopaperi Oy 50kpl 500e
Toinen Ap Oy 16kpl 10000e
Arvopaperi Oy:stä on myyty 25kpl -> Hankintahinta näiden osalta siis 250e
Toinen Ap Oy osalta jos myyty 2kpl -> Hankintahinta näiden osalta siis 1250e
Perintöosakkeiden hankintahinnat
5
188
Vastaukset
- Anonyymi
Perintöverotusarvo on hankintahinta.
- Anonyymi
Totta, tässä keississä ongelmana (jäi mainitsematta) on se että perintönä tuli samalla myös rahavaroja. Perintöveropäätöksessä on perintöverotusarvoksi arvioitu sekä arvopaperit ja rahavarat yhteensä, ja sen takia siitä ei irtoa tarkempia tietoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta, tässä keississä ongelmana (jäi mainitsematta) on se että perintönä tuli samalla myös rahavaroja. Perintöveropäätöksessä on perintöverotusarvoksi arvioitu sekä arvopaperit ja rahavarat yhteensä, ja sen takia siitä ei irtoa tarkempia tietoja.
Meneeköhän samallalailla kuin lahjaksi saatujen osakkeiden eli lahja/saantopäivän päätöskurssin mukaan. (kannattaa tarkistaa verottajalta), jos kotiutat rahoja niin sitten saat sen kurssin mukaan voittoa/tappiota.
- Anonyymi
Kuolinpäivän arvo tai hankintameno-olettama, jos ovat nousseet kovasti kuoleman jälkeen.
- Anonyymi
Paljonko lie perintövero? Jos verottaja antaa vaihtoehtoja kuten HMO 20 % niin tietenkin pienemmän verotuksen mukaan. Jos osinkoa maksavia osakkeita niin pidä ja saat osinkoina verotuksen arvon takaisin melko pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2904771Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k512963Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969