MIKSI EROSIT KIRKOSTA?

DaySleeper

Voisitteko perustella tekoanne erota kirkosta? Mitkä olivat tarkkaanottaen motiivinne?

Omani olivat (ja ovat niitä yhä) seuraavat:

1. uskonpuute kaikkeen korkeampana voimana pidettävään ja ihmistä suurempaan (tämä yksinään aikaansai päätöksen erota)
2. objektiivisten ja konkreettisten todisteiden puuttuminen mistään korkeammasta
3. periaate olla rahallisesti tukematta toimintaa, johon en luota/usko

Entä teillä muilla eronneilla?

13

1585

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kristitty

      Erosin koska kirkko ei edusta kristinuskoa.

    • #random

      Erosin, koska en usko kristittyjen jumalaan (enkä kyllä muihinkaan jumaliin) ja kristinuskon lähtökohtana on usko jumalaan niin aika turhaa kai se on kuulua kirkkoon. Ja tuen samalla kirkon ja valtion erottamista toisistaan. Enkä hyödy mitenkään kirkkoon kuulumisesta, kaikkihan sitä tietenkin jeesutelee, että hautajaiset, häät jne, mutta niihin ei tarvi kirkkoa mitenkään, itseasiassa kirkkoon kuulumisesta on vain haittaa. Ja viimeisenä raha. Kyllä se raha on pienikin raha.

    • etsijä

      Omat tärkeimmät motiivini erota kirkosta ovat:naispappeus,kirkon maalistuminen ym.Itse uskon Korkeampien voimien olemassa oloon olen sen itse omakohtaisesti kokenut todeksi.En eronnut rahan vuoksi.

    • pois huonosta seurasta

      Kolme pientä demonia joista tuli yksi iso.

      1. kommunismi
      2. feminismi
      3. liberalismi

      Siinä suurimmat syyt miksi erosin, oma uskoni Jumalaan on sitämyöten vaan lisääntynyt.

    • Neitsyt-Maria

      koska en tarvi kirkkoa uskomiseen.Siis uskon kyllä Jumalaan,mutta kirkkoa en siihen tarvi.
      Mua ei kiinnosta kummeus,eikä kirkkohäät tms.
      Ripariakaan en oo käynyt ollenkaan.
      Eli mulle kirkossa oleminen vaan oli yksinkertaisesti turhaa.

    • Klavius

      Erosin, koska en halua tukea nais- ja homokammoista taikausko-organisaatiota. Erosin myös siksi, että passiivisena nimikristittynäkin minut olisi luettu kirkon suureen jäsenmäärään, siis siihen jolla sitten yhteiskunnallisessa keskustelussa koetetaan legitimoida kirkon kannat ties missä järjettömyyksissä ("Totisesti, koska 80% kansastakin kuuluuu kirkkoon, niin..").

    • Eronnut

      - Omasta mielestäni kaikki uskonnot ovat ihmisten itsensä keksimiä.

      - Ihmisiä liitetään kirkkoon ilman heidän omaa tahtoaan.

      - Häät, hautajaiset, kummius, kaste niitä käytetään hyväksi ettei ihmiset eroaisi.

      - Kirkolla on ylivalta maailmassa ilman mitään todisteita jumalasta.

      - Väkinäinen uskonnon tuputus koulusta kotiovelle

    • No ensinnäkin tuo luettelo oli aika typerä, siitä jäi monta syytä pois ja subjektiviteettisi sotkee syiden esitetyt taustat.

      Minä itse en eronnut uskonpuutteessa, enkä todisteita kaipaavana, eikä taloudellisilla seikoillakaan ollut mitään väliä. Vaan ja ainoastaan se linja jota ev.lut seurakunta seuraa.

      Pidän itse paljon parempana olla uskossa, siis todellisessa uskossa, jota ei sido mikään tämänmaailman dogmi tai opinkappale. Löydän toki uskoni perustan myös raamatusta, mutta mitään tiettyä teosta en voi Jumalan sanana pitää. Löydän Jumalan sanan sisältäni, en tarvitse sille tulkitsijoita.

      Yleensäkin puhe uskonnosta ärsyttää itseäni suuresti, uskon pitäisi olla niin henkilökohtainen asia ettei siitä tarvitsisi puhua koskaan missään, vaikka sitä nyt teenkin.

      Rakkautta ja omia polkuja kaikille.

      • DaySleeper

        Ilmeisesti perusteluni herättivät sinussa jonkinsorttista pahennusta. Mikä vain aiheuttikaan ärtymystä, pahoittelen sitä ja yritän päästä jälleen suosioosi.

        Ehdotan seuraavanlaisia toimenpiteitä tilanteen korjaamiseksi:

        1. Keksin lisäsyitä omia subjektiviteettia huokuvia täydentämään vain sinua miellyttääksesi.

        2. Korjaan typerät luettelot ja nuo subjektiviteettia huokuvat valinnat syiden taustalta edustamaan objektiivisempaa näkökulmaa, käsitelläänhän kirkostaeroamista enemmän yleisellä tasolla kuin kenenkään henkilökohtaisena valintana (eihän se nyt sellainen tietenkään ole missään tapauksessa).

        3. Alan kehittämään uskoani tullakseni hyväksytyksi kaltaistesi todellisten uskovaisten joukossa, joille materiaaliset arvot ja myytit eivät vielä ole syy uskoa.


        Kukahan täällä edustaa subjektiviteettia? Mistähän löytyy niinkin jaloa ominaisuutta kuin suvaitsevuutta?

        "Before you judge me take a look at you."


    • vbn

      Minut on aikonaan, minulta itseltäni kysymättä, liitetty vanhempieni mukana kirkkoon. Nuorena piti sitten käydä rippikoulutkin ja veisata lukiossa virsiä aamunavauksissa.

      Silti en ole lapsenakaan käsittänyt kristinuskoa tai uskonut sellaisen jumalan olemassaoloon, joka kiduttaa kuoliaaksi itsensä (tai toisen tulkinnan mukaan poikansa, samaa persoonaahan he kuulemma ovat). Tämä jumala vaati verta samoin kuin esim. hindujumalatar Kali tai jotkut muut animistiset jumalat.

      Helppo oli erota, kun tietää, että sillä ei ole mitään merkitystä elämälleni. Kun kuolen, niin kuolen. Finito, piste ja full stop.

      • pok

        kirkonmiehen käyttäytyminen oli liikaa.


    • Roshanan24

      uskonut kristinuskon mukaisesti.
      Siksi.

    • aaqwaaardth

      en olisi alunperin koskaan liittynytkään jos olisin saanut valita.En saanut. Nyt sain.
      Kirkko ja uskonto eivät merkitse minulle mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2081
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      156
      1977
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      28
      1926
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      14
      1192
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      987
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      946
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      875
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      834
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      50
      811
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      33
      789
    Aihe