"Tappavin kanta jopa 270 kertaa voimakkaampi, kiinalaistutkimus löysi koronaviruksesta hurjia alueellisia eroja.
Tutkimuksen mukaan viruksen aiemmin tiedettyä voimakkaampi kyky muuntautua voi selittää pandemian tuhoisuuden alueellisia eroja."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006482554.html
Korona hakee muotoaan se vaikuttaa uutisten perusteella olevan kova muuntumaan ?
Aika näyttää oliko ruotsin muita vapaampi "rajat auki" malli oikea vai väärä?
Tutkimuksen mukaan viruksen aiemmin tiedettyä voimakkaampi kyky muuntautua voi selittää pandemian tuhoisuuden alueellisia eroja."
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006482554.html
Korona hakee muotoaan se vaikuttaa uutisten perusteella olevan kova muuntumaan ?
Aika näyttää oliko ruotsin muita vapaampi "rajat auki" malli oikea vai väärä?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suuressa väestössä kehittyvät virukset ehkä muuntuvat tappavimmiksi kun niitä "kehitysalustoja" on niin paljon että on varaa menettää niitä ?
Kiinasta on tullut oikea virus hautomo.
Kyllä luonto on viisas kun rajoittaa ylikansoitusta.
Entäpä Afrikka? Afrikka on ainakin toistaiseksi selvinnyt Pohjoismaita paremmin tartunnoilta. Kaikki maat ovat vielä Suomenkin takana.
Kehittyy??? Siis on jo kehittynyt ja levinnyt Eurooppaan ja USA:han. Se voi selittää, miksi toisissa maissa on paljon tuhoisampi epidemia kuin toisissa. Lue nyt koko juttu ensin.
Erilainen kanta saattaa myös olla selityksenä, miksi kahdesta about identtisesti perusterveestä henkilöstä toinen saa lievät oireet ja toinen kuoleman vakavat, tai jopa kuolee.
Kiinassa luotu otolliset olosuhteet super-koronan kehittymiselle.
Tulevaisuudessa Kiina voi käyttää kansalaisiaan "ihmistorpedoina" lähettää sairaita ihmisiä maailmalle, etenkin pienet maat kuten suomi helpoimmin vallattavia.
Ymmärsinköhän nyt oikein. Jos tuo uutinen pitää paikkansa, että maailmalla on jo nyt eri mutaatioita sars-cov2:sta niin kusessa ollaan. Ei tule immuniteettia eikä rokotetta. Tosin tuossa uutisessa ei kerrottu minkäänlaista tutkimustietoa vaan yksinkertaisia spekulaatioita, joten ei kyllä uppoa minuun tämä kinkkien "tutkimus".
Vähemmän vaaralliset mutaatiot menestyvät paremmin kuin hengenvaaralliset mutaatiot, koska vähemmän vaarallisia mutaatioita kantavat terveempinä pysyvät ihmiset levittävät sitä eteenpäin tehokkaammin kuin sairaat liikkumattomat, tai siihen kuolleet jotka eivät levitä sitä enää lainkaan. Liian vaaralliset mutaatiot kuolevat sukupuuttoon, ja vaarattomat menestyvät ja lisääntyvät.
Maailmassa on nyt niin paljon ihmisiä että jäisi vähän tappavampikin virus vielä henkiin?
Kiinasta lähetetään kaikenlaisia paketteja Suomeen myös ruokapaketteja.
Kiinasta tulevien lähetysten seurantaa tehostettava.
Kyllä.
Viisainta olisi olla tilaamatta Kiinasta enää yhtään mitään, sitä roskaa on meillä jokaisella jo ihan riittävästi.