Nyt vastakkainasettelua on ruokittu vuosia. Pakkoruotsin ongelmista ei saisi puhua. Miksi?
Miten palstan lukkiutunutta tilannetta voitaisiin purkaa?
Anonyymi
20<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Suomen hallitsija muinainen suurvalta Ruotsi haluaa jälkeläistensä voimalla pitää Suomen kansan edelleen itselleen alamaisena.
Ruotsinkielen kautta ylläpidetään valta-asemaa jossa yksilöt kunnanvaltuutetut kansanedustajat ajavat omaa vallassapysymisagendaansa.
Se on vähän kuin statussymboli jolla he muistuttavat itseäänkin olevansa suurvallan jälkeläisiä ja rahvaan yläpuolella.
Tämä politiikka tulee räikeimmin esiin RKP:n kautta kun se keinolla millä hyvänsä haluaa aina hallitukseen. Sen selkäranka on kastemadon selkäranka eikä sillä siis ole mitään omia arvoja kun valitaan puolueita valtaan. Mikä tahansa kompromissi käy kunhan saa ministerin paikan.
RKP ei kieltämättä tässä kisassa mitään reilun pelaajan pystiä saa.
On sellainen tunne, että ruotsalaisten vanha asenne (Suomi on meidän muurimme ja aittamme - näin asian ilmaisi 1700-luvun kuninkaallinen Ruotsissa) ei näytä kadonneen.
Yritysostojen jälkeen merkittävä osa meillä tehtävästä työstä vie voittoja Ruotsiin. Näiden firmojen on helppo asioida Suomessa ruotsiksi. Ne vielä lisäävät suomenruotsalaisen rahan vaikutusvaltaa.
Mutta nyt on kysymys tämän maan elinvoimasta ja vanhojen asenteiden tulee antaa myöden.
Onko+realistista+ajatella,+että+pakkoruotsin+kritiikki+voitaisiin+estää+palstalla+haukkumalla+"fennoja"+ja+väittämällä,+että+oikeasti+pakkoruotsilla+on+enemmistön+tuki+-+jota+sillä+ei+ole+koskaan+ollut.
Tässä+tilastoa:
Ruotsinkieliseksi+rekisteröityjä+4,78%
Yksikielisesti+ruotsinkielisiä+alle+2%+(Svenska+ylen+keskusteluohjelman+arvio)
Suomen+kielen+yhdistämiä+yli+95%
Pakkoruotsin+olisi+yliopistotason+selvityksen+mukaan+poistanut+heti+74%
Useimmat+lopuistakaan+eivät+olleet+nykyisenkaltaisen+pakon+takana.
Vieraskielisiä+pääkaupunkiseudun+kouluissa+noin+neljännes,+luku+kasvaa.
Pakkoruotsi+jatkuu+alakoulusta+yliopistoon,+yhteensä+yli+puoli+vuotta+pelkkää+ruotsia+opinnoissa+korkeakoulutetuilla.
Mitä+tahansa+palstan+ruotsinkieliset+tai+ruotsinmielisiksi+itsensä+tuntevat+haluavatkin,+he+eivät+voi+ohittaa+näitä+lukuja+ja+realismia+niiden+takana.
Miksi+jotkut+haluaisivat+jatkaa+sotatilaansa+fennoja+vastaan?+Mitään+hyvää+siitä+ei+seuraa.
Onko ruotsinkielisten päähuoli
- ruotsinkielisissä palveluissa
vai
- kaksikielisyyden jatkamisessa nykyisin ehdoin?
Kumpikaan ei voi toteutua vanhan unelman pohjalta. Tarvitaan realismia ja uusia järjestelyjä.
Ei taida tulla vastauksia.
Ei tule, ei.
Miten niin ei voi toteutua vanhan unelman pohjalta. Koko ajanhan se jyllää pelkästään vanhan unelman pohjalta.
Jokin pieni ruotsinkielinen kunta sortaa suomenkielistä rahvastaan ihan normaaleissa remonteissa koulujen kunnostuksessa , harrastusten rahoituksessa , firmojen yksinvallassa, jne eli historiallinen unelma säilyy asenteissa ja siinä kenet valitaan kunnanvaltuustoon.
Kyllä me kaikki, niin fennot kuin svekotkin, tiedämme vastauksen kysymykseesi.
Kielikiista loppuu vasta sitten, kun Suomessakin vallitsee normaali länsimainen ja pohjoismainen kielipolitiikka!
Piste.
Niin.
Ruotsinkielisiltä tämä muitten vähättely on siis
- surutyötä
ja
- pettymyksen purkamista
Kyllä nyt on taas purettu pettymystä. Pelkkää häirintää.
Normaali kielipolitiikka, sitä kaivataan.
Juurihan puhut siitä ihan vapaasti. Mikä siis on ongelmasi?
Pakkoruotsi on kaikkien suomalaisten ongelma, kiitos RKP:n.
Samoin epätealistiset hallinnon kielitaitovaatimukset, kiitos RKP:n.
Maongelma on myös mahdottomuus rekisteröidä useampi äidinkieli todellisen kielitilanteen kartoittamiseksi, kiitos RKP:n.
Näin aluksi...
Tällä palstalla pakkoruotsista kirjoittaminen on tosi vaikeaa, koska sieltä pakon kannattajien puolelta tulee valtava negatiivisuuden huuto.
On ajattelematonta syyttää suomalaisia pakon kriitikkoja ruotsivihasta
Pakkoruotsin ideologia perustuu pelkästää tuon vähemmistökansanosan vallanhimoon.
Bättre folk ideologiaan.
Sen nimissä RKP tukee jopa muiden kansojen vähemmistöjä Suomessa terrorista välittämättä. Koska samalla he tukevat omaa vähemmistöään. Idean ytimessä on siis "vähemmistön" edut eli etuoikeudet.
Aikoinaan en ymmärtänyt tätä meuhkaamista ruotsinkielen opetuksesta mutta kun tutkin paremmin historiaa niin ymmärsin Ruotsin ja ruotsinkielisten motiivit ja asenteet.
Tuo suurvalta on sotinut niin kauan kuin se on ollut olemassa.
https://youtu.be/H9obU3acUpE
Tiedotan.
Fennomaanit ovat haluneet tahtoaan läpi jo sata vuotta. Turhaan, koska itse asiakin on turha.
Pakkoruotsi on turha.
Pakkoruotsi on turha.