Miksi porvaripersut ei uutisoi Lintilän ja Business Finlandin tuista?

Anonyymi

Ei näy Suomen uutisissa ym. persumediassa aiheita tai kritiikkiä 100.000 euron tuista konsulteille, blogisteille, suklaapuodeille, huutokauppakeisareille jne. helppoheikeille.
Kannattaako porvaripersut maan velkaannuttamista sosiaalikapitalismilla? Voitot heille, kulut meille veronmaksajille, kansalle, yhteiskunnalle.

11

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meinaatko taas höpöttää täällä aamuun asti oman itsesi kanssa?

      • Anonyymi

        Aivan kuten sinäkin, ja siinä samassa kyttäillä muita. Jep.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aivan kuten sinäkin, ja siinä samassa kyttäillä muita. Jep.

        veti hiljaiseksi..


    • Anonyymi

      Älä jaksa aloittaja. Tiedät itsekin miten byrokraattista rahaa tuo on, ja on suuri mahdollisuus ettäse peritään takaisin, kun teet pilkunkin virheen saamiesi rahojen kanssa.
      Sisäsiittoisessa liiketoimintaympäristössä, mitä Suomi on, on todennäköistä että toimintasi ei onnistu kuitenkaan. Kun joudut jo käytetyt rahat palauttaa menetätä kotisi, perheesi ja kaiken.
      Itse en taitaisi edes uskaltaa vastaanottaa tuollaista rahaa.
      Liian mielivaltaista tuo takaisinperinnän riski.

      • Anonyymi

        Kärvisteleminen todellisena pienyrittäjänä ilman hyvävelisuhteita, silloin ei myydä 5 miljoonan kauppoja valtiolle, eikä kenellekään.
        Hyväveljissä päätetään kuka tässämaassa tekee ja mitä.
        Aina voit mennä leikkaamaan naapurin mummon nurmikkoa, mutta siinä se "bisnes" sitten Suomessa onkin jos ei ole hyvävelisuhteita.


      • Anonyymi

        Toi BF rahanjakoautomaatti pitäisi lopettaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Toi BF rahanjakoautomaatti pitäisi lopettaa.

        Tuosta pitkään kirjoitinkin, koska se jakaa rahaa liiketoiminnan kehittämiseen, ja tämä on aika harvalle yritykselle se pointti, jolla selvitään korona-ajan yli.
        Se Business Finland on kuin magneetti, joka vetää huijareita puoleensa.
        Tuon valtion organisaation pitäisi älytä kieltäytyä rahan jakajan hommasta, koska sen säännöt eivät sovi koronasta kärsivien yritysten avustamiseen.

        Hallitus oli tyhmä, kun valtuutti B.F:n jakamaan rahaa yrityksille koronan aikana. Mielestäni yrityksen kehittämisen tekosyyllä ei suurinta osaa yrityksiä pelasteta, vaan B.F:n rahanjako alkaa kuulostaa rikolliselta puuhalta. Kukahan hallituksen neuvonantaja on tuon rahanjakokanavan (B.F.) keksinyt tähähn hätään? Se on täysin edesvastuuton ajatus, suorastaan rikollista puuhaa!


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      129
      3917
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      14
      3371
    3. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3315
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3257
    5. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      57
      3214
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2885
    7. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      47
      2697
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2617
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      68
      2421
    10. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2357
    Aihe