Tuputtavatko ateistit yleensä lapsilleen ääriahdasta maailmankuvaansa, vai saavatko lapset vapaan kasvatuksen ja saavatko he muodostaa itse mielipiteensä?
Ateistin lapset.
Anonyymi
5755
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Kyllä se ääriahtaan maailmankuvan pakkotuputtaminen kuuluu sinne uskontojen puolelle. Kukaan ei ole koskaan pitkän elämäni aikana tuputtanut minulle ateismia, mutta uskontoa on pakkosyötetty noin miljoona kertaa lapsuudesta asti.
Ei ole mikään vastaus. Kyseessä on ateistivanhemman kasvatusmenetelmät omien lastensa osalta. Pakkosyöttääkö hän lapsilleen ateismin periaatteet?
”Pakkosyöttääkö hän lapsilleen ateismin periaatteet?”
Kyllä, samoin kuin uskovaiset pakkosyöttävät lapsilleen Russelin teepannuun uskomattomuuden periaatteita.
Tätä pelkäsinkin. Voi lapsiraukkoja!
Lapsille opetettaan että kaikkeen pitää suhtautua sekä avomielisen uteliaasti että myös kriittisesti analysoiden. Uskovan mielestä tämä on ateistisen maailmankuvan syöttämistä, koska uskontojen puolella asioiden kriittinen analysointi on ehdottoman jyrkästi kielletty ja pitää vain uskoa täysin sokeasti ja täysin kritiikittä kaikki mitä tuputetaan.
Kristinuskonharhaiset opettavat lapsilleen, etteivät muut uskonnot ole oikeita jumaluskoja. Me opetamme lapsillemme saman myös kristinuskonharhasta ja rohkaisemme etsimään perusteltua tietoa.
Projisointia Raamattuun pohjautuvan katsomuksen edustajalta.
Hihhulitrollikoulun laatu heikkenee, jos mahdollista...
Olen sitä mieltä, että uskonnot ja ideologiat pitäs olla K-18 eli lapsille niitä ei sais syöttää väkisinpäkisin.
Ääriahdasta kuvaa ateisteista tarjolla, ostaako joku.
Salliiko ateisti lastensa seurakuntaanmenon ja uskoontulon?
”Itsekin joskus oikein väsyneenä puhelen älyttömiä.”
Miten terve lapsi voi tulla uskoon, jos hän ei joudu kosketuksiin uskonnon kanssa? Anna edes yksi esimerkki, että ihminen tulee spontaanisti uskoon pelkästään hengen tai jumalan vaikutuksesta niin minä lupaan alkaa uskomaan jumalaan myös.
Ostit Naapurin pakanalle S-koon lämpökalsarit ja XS-koon verkkopaidan ja yrität pyytää
häntä pukemaan ne Minisi takapenkillä 3 muun istuessa autossasi - kun itse olet 120 kiloinen Luterilainen läski?
Siinä vasta ääriahtautta!
Kyllä, uskon tähän kuin Jeesukseen
Jumala on asettanut lapseen alunperin, rakkauden siemenen, mutta maailma ja maailman mieliset muuttavat asian.
MInun rakkauteni kohteet ovat kylläkin ihan oikeasti olemassa, eivätkä jotain näkymättömiä mielikuvitusolentoja. Uskova taas ei rakasta kuin sitä omaa uskoaan ja hylkää armotta vaikka omat lapsensa, jos nämä eivät jaa täsmällen samoja uskonharhoja.
Ai ne uskovaiset pelkästään hylkää lapsensa, eikö sellaiset hylkää ollenkaan, jotka eivät ole uskonnon kanssa missään tekemisissä. Minulla on taas aivan erilainen käsitys asiasta, ei se tarkoita sitä, että toinen hylkäisi lapsensa, vaikka sen kanssa ei olisikaan tekemisissä.Paljon on sellaisia ihmisiä, jotka ovat erillä kun eivät yksinkertaisesti tule toimeen keskenään.
"MInun rakkauteni kohteet ovat kylläkin ihan oikeasti olemassa, eivätkä jotain näkymättömiä mielikuvitusolentoja".
No sen kyllä huomaa, on sellaisia ihmisiä jotka eivät osaa rakastaa itseänsäkään, miten sellainen osaa rakastaa lähimmäisiäkään. Vaikka kuinka sinä pitäisit Jumalaa mielikuvituksen tuotteena, se alkuperäinen ja oikea rakkaus on lähtöisin Jumalasta. Vaikka kuinka sinä mollaisit ja haukkuisit uskovia, me tulemme olemaan oikeassa, koska tiedämme mistä rakkaus on lähtöisi, mitä ateistit eivät tiedä.
Koska mitään jumalaa ei ole olemassa eikä ole koskaan ollutkaan, niin miten muka "oikea rakkaus" olisi jostain jumalasta lähtöisin? Usko sinä mihin uskot, mutta olet pahasti erehtynyt ihan perusasioissa.
Se, että sinä et tajua Jumalan olevan olemassa ei tarkoita etteikö Jumala olisi olemassa. Ja onkin.
Lapset syntyvät ateisteina, joten heihin ei tarvitse tuputtaa kuin oppia ja sivistystä.
Myös safkaa menee melkoisesti...
Lapsi toimii theta aivoaalloilla ja imee ympäristöstään kaiken kuin pesusieni. Koska kaikki ongelmat on syötetty meihin jo ennen 7 ikävuotta, ja alitajuntamme on ohjelmoitu haitallisilla uskomuksilla, jotka ohjaa meitä aikuisenakin, niin ainoa keino vapautua elämään itsensä näköistä elämää on saada yhteys omaan alitajuntaan ja muuttaa ohjelmointia. Lapsuuden aivopesusta voi päästä vapaaksi.
Näin mm. kerrotaan:
Theta-taajuus liitetään luovuuteen, mielikuvitukseen ja luomiseen sekä tunteiden muodostumiseen. Ne ovat linkki alitajuntaamme ja sen kanssa kommunikoimiseen. Theta-aaltoja voikin ajatella ”aktiivisena alitajuntanamme”, sillä ne varastoivat sinne kaikki muistomme, kokemuksemme ja niiden pohjalta opitut sekä perityt uskomuksemme. Tämän vuoksi ne vastaavat pitkälti maailmankuvastamme, asenteistamme ja käyttäytymisestämme.
Aivomme toimivat luonnollisesti theta-taajuudella tietyissä unisyklin vaiheissa, jolloin alitajuntamme viestii meille unien kautta. Myös hypnoosissa tai syvässä meditatiivisessa tilassa aivot siirtyvät theta-taajuuksille, jolloin ihminen kokee jumalallista ja/tai kosmista yhteyttä, täydellistä rauhaa ja vahvaa läsnäoloa hetkessä. Theta-tilaa voi verrata myös flow-tilaan, jossa on helpompi ylittää itsensä ja yltää huippusuorituksiin. Liiallinen määrä theta-aktiivisuutta voi olla syynä keskittymisvaikeuksiin, hyperaktiivisuuteen tai impulsiivisuuteen....
Molemmat täysi-ikäiset erosivat kirkosta heti kun täyttivät 18 vuotta. Molemmilla oli sama syy eroon, he eivät usko kristinuskon olevan totta.
Toinen kävi rippikoulun, ilmeisesti siksi kun monet kaveritkin kävi mutta toinen kykeni käymään vain parilla tunnilla ennen kuin mitta tuli täyteen lapsellisia tarinoita.
Ei tätä kysytty, vaan että hyväksytkö ateistina lapsesi menon seurakuntaan. Oletetaan että olet antaumuksellinen ateisti ja tytär tulee sanomaan uskovansa Jumalaan.
Miksi kuvittelet, että sellaista voisi tapahtua?
Tottakai hyväksyn. Meillä kaikilla on oikeus uskoa tai olla uskomatta.
Kasvoin ateistisessa kodissa. Minulla oli paljon vähemmän pelkoja kuin muilla lapsilla joille Jumala pudotti kuumia kiviä niskaan. Uskonnosta varoitettiin että se aiheutti mielisairautta. Olen jo 76-vuotias eli tuo oli 50 luvulla jolloin kaikki kuuluivat kirkoon joten rippikouluunkin menin, neuvottiin olla välittämättä rippikoulun opetuksia. Muuten en perheemme ateistisuudesta puhunut, aamurukouksiin osallistuin ilman ongelmia, eihän kukaan tiennyt mitä uskonnosta ajattelin.
En osaa sanoa jouduinko tuputuksen kohteeksi.
Lapset saavat ehdottomasti muodostaa itse mielipiteensä. Aikuisen tehtävä on tukea lapsen itsenäistä ajattelua ja päättelyä eikä tuputtaa omia uskomuksiaan.
Kun koulusta tuli kysely, missä kysyttiin osallistuuko lapsi uskonnon opetukseen tai joulukirkkoon menoon annan lapseni itse päättää. Tosin kerran kävi tilanne, missä vaimo oli jo ilmoittanut nuoremman lapseni kirkkoon menijöiden joukkoon ja sitten tyttö ei halunnutkaan. Vaimoni ei ollut kunnolla jutellut asiasta lapsen kanssa ja tuossa vaiheessa asian muuttaminen oli vaikeaa, kun koulut eivät kuuntele lasten tahtoa.
Minusta on uskonnollista tuputusta, ettei lapsi saa itse päättää, vaan joutuu tekemään kuten aikuiset kouluun ilmoittavat.
Totuus kaikesta on kaikkein tärkeintä, ateistien lapset googlettaa kaiken mahdollisen.
No nettipornoa ainakin etsivät!
Saavat ja ymmärtävät olla kaukana kaiken maailman sairaista lahkoista.
Monet ateistien lapset indoktrinoidaan lapsesta asti ja opetetaan heidät vihaamaan kristittyjä ja sotimaan kaikkia uskontoja sekä niitä kannattavia uskontoja vastaan.
Nämä lapsensa aivopesevät ateistit ovat antiteistejä ja suurin osa heidän lapsistaan on myös antiteistejä kasvettuaan aikuiseksi.
Ateismi periytyy isältä pojalle, mutta on siis opittu elämäntapa, maailmankuva ja uskonto.
Ateismi ei ole mikään uskonto. Ateisti vain ei usko mihinkään jumaliin. Opettelisit perusasiat. Ja "lapsensa aivopesevät ateistit" on käsitteenä naurettavan rajoilla. Ateistin lapset saavat itse päättää, uskoako johonkin vai ei. Mutta sitähän sinä et kykene ymmärtämään.
Hihulit luulee,että kaikki on ateisteja,jos ei kuulu johonkin paska lahkoon.
Ala sinäkin kristityksi ettet joudu mihinkään paska lahkoon.
Älkää te aivopestyt tekopyhät paskat tulko tänne kirjoittelemaan mitään,ei teitä kukaan todesta ota. Hihuli pomot kusettaa teitä 6-0 vie teidän omaisuudet ja raiskaa vielä teidän pennutkin kiinni jäämättä. Että sitä ne lahkot on ja tämä on totuus. Todisteita olisi,vaikka kuinka paljon,jos kiristettyt ja pelotellut uskaltaisivat avautua.
Ateistin lapsella on kuitenkin tilastollisesti pienemmät mahdollisuudet joutua rikollisena vankilaan kuin uskovaisen lapsella.
Se ei pidä paikkaansa, koska yleensä tullaan uskoon, vasta kun ihminen on elänyt sitä jumalatonta elämää. Jeesukseen Kristukseen uskovan pitää pystyä tekemään parannus elämässään, eli ei voi olla esim. varas enää.
Ateistit nyt valehtelee aika usein. Itse en yleensä usko, mitä ateisti sanoo.
No true scotsman argumenttivirhe. Määrittelet uskovaisen kristityn mielivaltaisesti tietyllä tavalla. Sivuutat vankiloissa istuvien omat ilmoitukset, ovatko he kristittyjä vai ateisteja. Tämän tutkimuksen mukaan Amerikan vankiloissa istuvista oli 0.1 prosenttia ateisteja.
https://friendlyatheist.patheos.com/2015/08/21/atheists-now-make-up-0-1-of-the-federal-prison-population/
Sama koskee vankiloissa oleviin, Jeesukseen uskovan pitää pystyä tekemään elämässään parannus. Ihminen on ensinnä jumalaton, mikäli tiedät millainen aito jumalaton on.
Isä kertoi yhden ainoan kerran tarinan kaun sitten. "Kukaan ihminen ei voi kävellä vetten päällä eikä parilla kalalla ruokkia viittä tuhatta ihmistä."
Sen jälkeen pakkouskontotunnilla en ottanut pultteja raamatusta. Hyväksyin ja hyväksyn vieläkin vanhempieni päätöksen olla liittämättä minua mihinkään uskontokuntaan.
Raamatussa on myöskin, vertauksin paljon kirjoituksia. Raamattua ollaan voitu ajan saatossa myöskin muunnella, mikä on rangaistuksen uhalla kielletty. Sitä varten tuli Jeesus Kristus tie, totuus ja elämä.
Valhetta koko kirjapahanen.
Niin sellaiselle Raamattu on valhetta, joka ei tiedä mikä Jumala on, eikä tiedä Jumalan olemassa olosta mitään.
Miksi pitäisikään tietää jostain jumalasta jotakin? Se edellyttäisi juuri sitä aivopesua, jota kukaan järkevä ihminen ei voi hyväksyä. Ja joku parituhatta vuotta sitten silloisille ihmisille kirjoitettu kirja ei todellakaan kiinnosta eikä merkitse mitään.
Ateistit antaa lapsilleen vapauden ajatella omilla aivoillaan, ei minustakaan olisi tullut neroa jos isi ja äiti olis ollu jotain jehovia, tosin tuskin olisin heitä kuunnellut, mutta olisko ne aivopessy niin pienestä pitäen, ettei olisi voinut itse vaikuttaa, niinhän ne uskovaiset toimii, jumalan pelko on se konsti
kiitos isi ja äiti
No mites sitten, mikäli pelkästään Jeesuksen Kristuksen kautta ihminen pelastuu? Jumalalle tietenkin on kaikki mahdollista, että ihmiset pelastuvat, mutta ihmiselle ei.
Todista, että ihminen "pelastuu pelkästään jonkin jeesuksen kautta". Pelastuu mistä? Äläkä siteeraa mitään raamattuja, ne eivät kelpaa.
Kaikkein tärkeintä on muista ikivanhat vuosiluvut ja tapahtumat kaukaa historiasta millimetrin tarkkuudella, niillä onkin ihan vitusti käyttöä, niillä pärjää trivial pursuitissa :)
Muistan pakkorippikoulusta sen, että se pappi hoki jeesusta niin paatoksella, että hetken jo luulin uskovani jeesukseen :)
Se oli sitä aivopesua, kun jeesus hoetaan tarpeeksi monta kertaa siitä tulee totta!!!
Niinhän sitä moni luulee, että kaikki käy noin helposti.
Ootko ite se keisari Nero?
Joskus mietin omissa lapsissani sitä, että miksi ne oli aina niin helppoja sillon pieninä ja teininä ja tulin siihen päätökseen, että niille ei koskaan puhuttu kotona yhtään mitään uskonnosta, eikä politiikasta.
Koskaan ei muutenkaan tarvinnut mistään niille paasata. Aina ne osas olla ihmisiksi.
Kyllä meillä ainakin oli vapaa kasvatus kunniassaan. Saatiin vapaasti tutustua erilaisiin uskontoihin kuten marxismiin. Ja leninismiin. Ja Agit Propin hengelliseen musiikkiin.
Vapaa kasvatus auttoi meitä suhtautumaan suvaitsevaisesti kaikenlaisiin ihmisiin eikä me koulussa kiusattukaan muita kuin lahtarikristittyjä. Eikä me aikuisenakaan kiusata muita.
Psykologi tietää.
Huono trolli on huono trolli.
Niin on, mutta tuo olikin hyvä.
Kiitos, kiitos. Tämä on normaalisti varsin epäkiitollista hommaa ja harvoin saa kehuja.