Vanhusten eristäminen

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-11319931

"Kun vanhukset eristettiin huoneisiinsa, harhat alkoivat parissa päivässä – hoitaja kertoo koronaeristyksen karuista seurauksista Belgiassa.
Eristämisen vaikutukset alkoivat näkyä muutamassa päivässä ja ne olivat yllättävät. Kun belgialaisen hoivakodin asukkaat määrättiin omiin huoneisiinsa, monesta aiemmin pirteästä vanhuksesta tuli sekava ja ahdistunut, osasta harhaisia. "

Syy vanhusten ahdistuneisuuteen ei ole siinä, että heidät on eristetty hoitokodin sisätiloihin, koska siellä vanhukset muulloinkin viettävät elämän ehtoota, eivätkä vanhukset pääse muulloinkaan hoitolaitoksesta omin neuvoin ulos, koska ulos menevät ovet pidetään lukittuina.

Syy vanhusten ahdistuneisuuteen on siinä, etteivät he ja heidän omaisensa saa tavata toisiaan tämän koronasta johtuvan eristyksen aikana.
Se on asia, mikä ahdistaa vanhuksia ja myös heidän omaisiaan.
Varsinkin puolisoita, joista toinen on hoitolaitoksessa, eikä kumppani ole saanut tavata puolisoaan kuukauteen eristyksestä johtuen, kun ennen eristystä tapasivat joka päivä 2-3 kertaa.

Hoitolaitoksissa on paljon vanhuksia, jotka ovat sidottuna sänkyyn letkujen varaan ja osalla ei ole omaisia, jotka kävisivät katsomassa.
Heidän ahdistustaan ei ole otettu esille ollenkaan, vaikka heidän ahdistus on voinut kestää useita vuosia ja kestää niin kauan, kunnes kuolema korjaa.

2

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmeellistä on, että Espoossa saa toimia valelääkäri. Ei tiedä tai ymmärrä tavallisia asioita. Aiheuttaa paljon kärsimystä.

    • Anonyymi

      Vanhus sidottu sänkyyn letkuihin! Ei helvetti!

      Letkut heti irti! Senhän sanoo järkikin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe