Vanhusten eristäminen

Anonyymi

https://yle.fi/uutiset/3-11319931

"Kun vanhukset eristettiin huoneisiinsa, harhat alkoivat parissa päivässä – hoitaja kertoo koronaeristyksen karuista seurauksista Belgiassa.
Eristämisen vaikutukset alkoivat näkyä muutamassa päivässä ja ne olivat yllättävät. Kun belgialaisen hoivakodin asukkaat määrättiin omiin huoneisiinsa, monesta aiemmin pirteästä vanhuksesta tuli sekava ja ahdistunut, osasta harhaisia. "

Syy vanhusten ahdistuneisuuteen ei ole siinä, että heidät on eristetty hoitokodin sisätiloihin, koska siellä vanhukset muulloinkin viettävät elämän ehtoota, eivätkä vanhukset pääse muulloinkaan hoitolaitoksesta omin neuvoin ulos, koska ulos menevät ovet pidetään lukittuina.

Syy vanhusten ahdistuneisuuteen on siinä, etteivät he ja heidän omaisensa saa tavata toisiaan tämän koronasta johtuvan eristyksen aikana.
Se on asia, mikä ahdistaa vanhuksia ja myös heidän omaisiaan.
Varsinkin puolisoita, joista toinen on hoitolaitoksessa, eikä kumppani ole saanut tavata puolisoaan kuukauteen eristyksestä johtuen, kun ennen eristystä tapasivat joka päivä 2-3 kertaa.

Hoitolaitoksissa on paljon vanhuksia, jotka ovat sidottuna sänkyyn letkujen varaan ja osalla ei ole omaisia, jotka kävisivät katsomassa.
Heidän ahdistustaan ei ole otettu esille ollenkaan, vaikka heidän ahdistus on voinut kestää useita vuosia ja kestää niin kauan, kunnes kuolema korjaa.

2

119

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihmeellistä on, että Espoossa saa toimia valelääkäri. Ei tiedä tai ymmärrä tavallisia asioita. Aiheuttaa paljon kärsimystä.

    • Anonyymi

      Vanhus sidottu sänkyyn letkuihin! Ei helvetti!

      Letkut heti irti! Senhän sanoo järkikin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5701
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      206
      4677
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4132
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      63
      3661
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3611
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3348
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3321
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      59
      3180
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2850
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2481
    Aihe