Ilm.14:8
"Ja seurasi vielä toinen enkeli, joka sanoi: "Kukistunut, kukistunut on se suuri Babylon, joka haureutensa vihan viinillä on juottanut kaikki kansat"."
Tämä sanoma julistetaan ennnen pedon merkkiä, seuraava jae!
"Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä: "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä, 10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä"
Mikä on suuri Babylon?
14
365
Vastaukset
- Anonyymi
Olen ymmärtänyt lukemalla Sanaa, että suuri babylon edustaa Raamatussa eräänlaista väärien uskontojen kokonaisuutta. Maailma on täynnä eriasteista kristillisyyttä, joiden opetusten ja uskomusten kirjo on hämmentävä. Jokainen pitää luonnollisesti omaa uskontoaan johon on saattanut kuulua koko elämän ajan ainoana totuutena. Muut ovat sitten jotain muuta, väärää oppia ja hapatusta.
Jeesukselle oikea näkemys Jumalasta, omasta Isästään oli tärkeimpiä totuuksia ja asioita, joiden puolesta hän puhui ja opetti. Hänen suora toteamuksensa noille kyykäärmeitten jälkeläisille, joiksi hän kutsui aikansa uskonnollista eliittiä toi selvästi esille, mitä hän ja Jumala ajatteli heistä uskonnon edustajina. Näiden palvonta sekä opetus olivat vääriä, eikä heillä ollut Jumalan siunausta.
Ihmiskunnan keksimien uskontojen historia ristiretkineen on karua luettavaa mutta todellisuutta. Jos uskonnon ja Kristuksen nimissä on annettu oikeutus surmasta toisia kristittyjä, voiko uskonto jota edustaa olla Jumalan hyväksymä. Uskollinen viimeinen elossa ollut apostoli Johannes ilmestyksessä julistaa, että jokaisen tulee lähteä ulos suuresta babylonista, koska heidän syntinsä ovat kasautunut taivaaseen saakka. Kaikki tämä löytyy ilmestyskirjasta. Minusta on hyvin tärkeää puolueettomasti miettiä oman uskontonsa tuottamaa hengellistä hedelmää, johon kuuluu. Ovatko opetukset Raamatun mukaisia? Valitseeko seurakunnan keskuudessa rakkaus, sopusointu ja miellyttävä yhtenäisyys? Näkyvätkö Raamatun periaatteet jokapäiväisessä elämässä? Entä omassa elämässäsi? Uskonnolla jota edustaa on hyvin tärkeä ja vakava vastuu Jumalan edessä, jotta hengellisenä ihmisinä edustat häntä oikein ja kunnioittaen. Hän ja Kristus näkevät kaiken. Mikään ei jää heiltä huomaamatta. Jumala vaatii puhdasta palvontaa eikä salli siihen mitään sellaista, jota ei hänen Sanastaan löydy. Suuri Babylon siis edustaa Raamstussa kaikkea väärää uskontoa, joka ei edusta Jumalaa oikein.- Anonyymi
Kiitos hienosta kommentista!
- Anonyymi
Se on juurikin näin. Ja Babylon edustaa ennen muuta sellaista väärää uskoa, joka ei hyväksy apostolisen ajan mukaista Pyhän Hengen toimintaa ihmeineen ja merkkeineen sekä armolahjoineen, mm. kielilläpuhumisineen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se on juurikin näin. Ja Babylon edustaa ennen muuta sellaista väärää uskoa, joka ei hyväksy apostolisen ajan mukaista Pyhän Hengen toimintaa ihmeineen ja merkkeineen sekä armolahjoineen, mm. kielilläpuhumisineen.
Näin on, kuten helluntailaisuus, joka ei hyväksy apostolista uskoa vaan kirkkoisien keksittyä uskontoa kolminaisuuksineen päivineen.
- Anonyymi
Vanhemmissa selitysteoksissa Babylonin sanotaan viittaavan Roomaan ja katoliseen kirkkoon.
- Anonyymi
Jos mietimme nykypäivän kristillistä maailmaa, esimerkiksi mainitsemasi katolilaisuutta, mutta yhtä hyvin myös luterilaista maailmankuvaakin, löydämme joukon yhtymäkohtia muinaisessa Babylonian valtakunnassa harjoitettuihin pakanallisiin uskomuksiin ja riitteihin, jotka ovat huomaamatta mukana kirkkojen ns. Jumalan palvonnasta. Suurin osa maailman kristityissä ei tiedä tälläisistä mitään, koska heitä ei kiinnosta uskontojen historia jazsen tutkiminen. Tästä muuten on olemassa todisteena loistava kirja, joka on tilattavissa nimeltä Two Babylon. Kirja on englanninkielinen ja valaisee mykistävän tarkkaan nykypäivän kristillisyyden yhtymäkohtia muinaisen Babylonin ja sen harjoittamaan räikeän pakanapalvonnan välillä. Tuon kirjan luettua näkemys kristillistä uskonnoista saa aivan uudenlaisen sävyn.
- Anonyymi
Jotta voitaisiin välttää pedon merkki, meidän tulee lähteä ulos Babylonista.
Siksi on tärkeää tietää mikä se on!- Anonyymi
Ilmestyskirja 18:4
Ja minä kuulin toisen äänen taivaasta sanovan: "Lähtekää siitä ulos, te minun kansani, ettette tulisi hänen synteihinsä osallisiksi ja saisi tekin kärsiä hänen vitsauksistansa. - Anonyymi
Pedonmerkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. . Vastaavasti Jumalan merkki on sapatti.
Tulee valita oikein että pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran ja vie omansa 1000 vuodeksi taivaaseen.
1234567--- - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pedonmerkki on sunnuntai, ihmiskäsky pyhäksi. . Vastaavasti Jumalan merkki on sapatti.
Tulee valita oikein että pääsee tempaukseen mukaan kun Jeesus tulee toisen kerran ja vie omansa 1000 vuodeksi taivaaseen.
1234567---Mikä ihmeen ihmiskäsky pyhäksi? Mitä se Tarkoittaa?
Babyloniin kuuluu kaikkien kirkkokuntien uskovaiset.
- Anonyymi
Muinaisesta Babylonista kopioitiin mm. äiti/lapsi-kultti (Semiramis/Tammus) katolisuuteen (Maria/Jeesus). Onko tämä osa pedon kuvaa/kopiota/jäjitelmää?
Luterilaisuuden synty oli uskonpuhdistus katolisuuden sisällä, mutta se jäi osaksi kesken. Ulkopuolella on aina ollut puhtaampaa oppia, jota katolisuus vainosi.- Anonyymi
Tiramisu? Pikkutisu. Nam!
- Anonyymi
Rooma ja New York näyttäisi sopivan kuvaukseen, mutta en tiedä.
- Anonyymi
Sinearin maalla Irakin maassa johon se tullaan rakentamaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757