Syksyllä jo pulaa elintarvikkeista

Nyt kaupoista saa vielä kaikkea. Veikkaan että syksyllä tietyt ulkomaalaiset tuotteet alkaa loppumaan. Jossain kohtaa maailmanlaajuinen korona stoppi alkaa näkyä.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Maito saisikin loppua, kukaan ei sitä tarvitse.

Äänestä
  • Suomen maatalous perustuu melkein kokonaan lypsykarjaan, ja sen tukeminen oli turhaa jo ennen coronaakin. Maito saisi maksaa vaikka paljon enemmän ja sen huonommin se kävisi kaupaksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen maatalous perustuu melkein kokonaan lypsykarjaan, ja sen tukeminen oli turhaa jo ennen coronaakin. Maito saisi maksaa vaikka paljon enemmän ja sen huonommin se kävisi kaupaksi.

    Juuri näin. Maidon tuki pitäisi lopettaa. Nyt sitä joudutaan viemään puoli-ilmaiseksi maitojauheena jonnekkin Kiinaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen maatalous perustuu melkein kokonaan lypsykarjaan, ja sen tukeminen oli turhaa jo ennen coronaakin. Maito saisi maksaa vaikka paljon enemmän ja sen huonommin se kävisi kaupaksi.

    Maito on elinehto elämälle pohjoisessa.

    Maidon hinnan taas romautti eurooppalaiset kuluttajat, jotka vaativat halvempaa maitoa. Aikaisemmin oli käytössä maitokiintiöt, joka piti tuotannon kurissa, ja hinnat ylhäällä.

    Äänestä

Pääasia että alkoholi ei lopu.

Äänestä

Konevoimalla sato ja perusmaataloustuotteet saadaan tuotettua. Aina on joku saadaan istumaan traktorinpukille tai koneenkäyttäjäksi.

Äänestä

Kyllähän niitä traktorin pukille istujia on, mutta siihen se monella loppuukin.

Äänestä

Italialaiset tuotteet saattavat vähentyä kaupoissa ensin.

Äänestä

PiIIuhan on elintarvike myös. MuIlkku tarvitsee sitä, ja monesti siitä on pulaa.

Äänestä

Ei Suomesta ruoka lopu, saattaa valikoima vähän kaventua mutta eiköhän suurinosa Suomen kansasta totu vähän yksipuolisempaan ruokaan, niinhän köyhät täällä syövät, ei ole valinnanvaraa.

Äänestä
  • Vanhat kunnon retrotaudit kuten keripukki palaavat.

    Äänestä

Kauheaa jos vaikka paskasormisten ukrainanvenäläisten poimimat "kotimaiset" mansikat loppuisi.

Jos Espanja ei saa siirtotyöläisiä niin appelssinit voivat loppua. Samoin ehkä viinirypäleet. Kaikkien peruselintarvikkeiden (mm. vilja) tuotanto on niin automatisoitua että niitä riittää.

Äänestä

Tottakai tukijullien etujärjestö MTK tekee kaikkensa jotta ulkomaista, halvempaa ja parempaa maataoustutteiden tuontia rajoitettaisiin koronaan vedoaten, saihan nämä kieroilijat aikanaan Argentiinalaisen pihvilihan myynninkin Lidlistä loppumaan.
Saisivat tukipummeille vaan lisää avustuksia elintarvikepulaan vedoten!

Äänestä

Pääasia että päästään hesalaisista ja muista pummipersuista eroon.

Äänestä

Nyt olisi hyvä tilaisuus aloittaa agressiivinen elintarvikkeiden osto ja tuonti ulkomailta, ja ajaa täysin kannattamaton pelkillä tuilla toimiva kotimainen pummimaatalous alas. Säästettäisiin miljardeja vuosittain!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt kaupoista saa vielä kaikkea. Veikkaan että syksyllä tietyt ulkomaalaiset tuotteet alkaa loppumaan. Jossain kohtaa maailmanlaajuinen korona stoppi alkaa näkyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu