THL: Epidemian hidastuminen lisää uuden korona-aallon riskiä

Anonyymi

THL: Epidemian hidastuminen lisää uuden korona-aallon riskiä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006488690.html
STT

Pelottavaa että ne aikoo poistaa rajoituksia ja tartuttaa näin enemmän kansaa tällaisen oletuksen perusteella, joista ei löydy dataa. Nykyiset rajoitustoimet ja kesälomakauden 2,5-3 kuukauden luonnollinen lisäsulku sekä poliisin parveilujen hajoittamiset voisivat tukahduttaa koko epidemian kesälomakauden loppuun mennessä. Ostaisimme lisää aikaa lääkehoidon ja tautikuvan tarkentumisen kehittymisen muodossa. Ulkomailta tulevat uudet tautiketjut voitaisiin estää tiukalla rajavalvonnalla ja karanteenitoimilla ja saisimme myös hengityssuojain, kangasmaskituotannon sekä testaustarvetuotannon kuntoon mahdollisia tartuntojen lisääntymisiä varten.
Ajavat kuin käärmettä pyssyyn laumaimmuniteettia eli tartuntojen lisäämistä.
Tanskassa epidemia on pidemmällä ja siellä avataan kouluja erikoisjärjestelyin mm. ryhmäkokoja radikaalisti pienentäen ja suojatoimia lisäten.
Italia avaa koulut vasta lomien jälkeen syyskuussa.
Espanjassa kotona olevat lapset pääsivät vasta eilen 6 viikon sisällä olon jälkeen ensimmäisen kerran ulos.
Suomen ei nyt kannata hötkyillä ja lisätä toimillaan tahallaan tartuntoja. Uusi-Seelanti esim. haluaa tukahduttaa epidemian rajoituksilla ja maahantulotiukennuksilla, joihin kuuluu pakkokaranteeni.

8

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksassa on määrätty kasvomaskien käyttö pakolliseksi julkisissa liikennevälineissä.
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006488544.html

      Nyt VR oli tänä aamuna saanut ilmeisesti THL:ltä määräyksen, että pitäisi saada sitä tautihuippua aikaistettua. Samalla lähijunalla kulkenut töihin aamulla ennen kahdeksaa koko kevään ja nyt VR oli puolittanut junan vaunujen määrän, niin ei enää omaa loossia ollutkaan ja alkoi olla tungosta.

      • Anonyymi

        Näin meilläkin pitäisi tehdä. THL:n hengityssuojaimia vähättelevä logiikkaa ontuu vain pahasti. Sanotaan, että maski ei suojele käyttäjäänsä, mutta suojelee muita. Jos kaikki siis käyttäisivät hengityssuojaimia, jotka THL:n mukaan suojaavat vain ympärilläolijoita, olisivat kaikki suojattuja. Eli hengityssuojaimista olisi sittenkin käytännön hyötyä. Se siitä THL:n logiikasta. No sairastuneiden määriä halutaankin nostaa.


      • Anonyymi

        Maskit toimivat kaikkialla paitsi Suomessa. THL:n ohjeistamat hallituksen tytöt ovat päättäneet, että Suomessa on toisin ja maskit ovat vaarallisia. Näinhän saadaan tartunnat kasvuun halutusti.


      • Anonyymi

        Riippuu vähän päivästä, mitä meidän viralliset tahot sanovat. Luotan tässä saksalaisiin.


    • Anonyymi

      Suomessa taitaa olla ainoana maailman maana ongelmana että koronavirustartunnat ovat laskeneet liikaa, uskomatonta.

    • Anonyymi

      Ensimmäisen aallon laantuminen siis nostaa toisen aallon tulemisen riskiä.

      Ihanko totta??? Mä ihan tosissani luulin, että ne tulee yhtäaikaa....

      • Anonyymi

        Kyllä tämä aalto jää kiertämään vuosiksi. Muuntuu matkalla ja sairastuttaa jo ssirastaneetkin.
        Halutaan oikein lääkärien toimesta matkia ruotsia jossa tapetaan ihmisiä aivän tahallaan.


      • Anonyymi

        En oikein usko tuota vaarallisuuden kasvua. Miksi niin kävisi?
        "Toinen aalto" tarkoittaa mielestäni sitä, että rajoitteiden purkaminen lisää tartuntoja.
        Eikö silloin rajoitteita ole purettu liikaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      275
      17660
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12552
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5273
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      85
      5094
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      105
      3732
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3199
    Aihe