THL: Epidemian hidastuminen lisää uuden korona-aallon riskiä

Anonyymi

THL: Epidemian hidastuminen lisää uuden korona-aallon riskiä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006488690.html
STT

Pelottavaa että ne aikoo poistaa rajoituksia ja tartuttaa näin enemmän kansaa tällaisen oletuksen perusteella, joista ei löydy dataa. Nykyiset rajoitustoimet ja kesälomakauden 2,5-3 kuukauden luonnollinen lisäsulku sekä poliisin parveilujen hajoittamiset voisivat tukahduttaa koko epidemian kesälomakauden loppuun mennessä. Ostaisimme lisää aikaa lääkehoidon ja tautikuvan tarkentumisen kehittymisen muodossa. Ulkomailta tulevat uudet tautiketjut voitaisiin estää tiukalla rajavalvonnalla ja karanteenitoimilla ja saisimme myös hengityssuojain, kangasmaskituotannon sekä testaustarvetuotannon kuntoon mahdollisia tartuntojen lisääntymisiä varten.
Ajavat kuin käärmettä pyssyyn laumaimmuniteettia eli tartuntojen lisäämistä.
Tanskassa epidemia on pidemmällä ja siellä avataan kouluja erikoisjärjestelyin mm. ryhmäkokoja radikaalisti pienentäen ja suojatoimia lisäten.
Italia avaa koulut vasta lomien jälkeen syyskuussa.
Espanjassa kotona olevat lapset pääsivät vasta eilen 6 viikon sisällä olon jälkeen ensimmäisen kerran ulos.
Suomen ei nyt kannata hötkyillä ja lisätä toimillaan tahallaan tartuntoja. Uusi-Seelanti esim. haluaa tukahduttaa epidemian rajoituksilla ja maahantulotiukennuksilla, joihin kuuluu pakkokaranteeni.

8

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saksassa on määrätty kasvomaskien käyttö pakolliseksi julkisissa liikennevälineissä.
      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006488544.html

      Nyt VR oli tänä aamuna saanut ilmeisesti THL:ltä määräyksen, että pitäisi saada sitä tautihuippua aikaistettua. Samalla lähijunalla kulkenut töihin aamulla ennen kahdeksaa koko kevään ja nyt VR oli puolittanut junan vaunujen määrän, niin ei enää omaa loossia ollutkaan ja alkoi olla tungosta.

      • Anonyymi

        Näin meilläkin pitäisi tehdä. THL:n hengityssuojaimia vähättelevä logiikkaa ontuu vain pahasti. Sanotaan, että maski ei suojele käyttäjäänsä, mutta suojelee muita. Jos kaikki siis käyttäisivät hengityssuojaimia, jotka THL:n mukaan suojaavat vain ympärilläolijoita, olisivat kaikki suojattuja. Eli hengityssuojaimista olisi sittenkin käytännön hyötyä. Se siitä THL:n logiikasta. No sairastuneiden määriä halutaankin nostaa.


      • Anonyymi

        Maskit toimivat kaikkialla paitsi Suomessa. THL:n ohjeistamat hallituksen tytöt ovat päättäneet, että Suomessa on toisin ja maskit ovat vaarallisia. Näinhän saadaan tartunnat kasvuun halutusti.


      • Anonyymi

        Riippuu vähän päivästä, mitä meidän viralliset tahot sanovat. Luotan tässä saksalaisiin.


    • Anonyymi

      Suomessa taitaa olla ainoana maailman maana ongelmana että koronavirustartunnat ovat laskeneet liikaa, uskomatonta.

    • Anonyymi

      Ensimmäisen aallon laantuminen siis nostaa toisen aallon tulemisen riskiä.

      Ihanko totta??? Mä ihan tosissani luulin, että ne tulee yhtäaikaa....

      • Anonyymi

        Kyllä tämä aalto jää kiertämään vuosiksi. Muuntuu matkalla ja sairastuttaa jo ssirastaneetkin.
        Halutaan oikein lääkärien toimesta matkia ruotsia jossa tapetaan ihmisiä aivän tahallaan.


      • Anonyymi

        En oikein usko tuota vaarallisuuden kasvua. Miksi niin kävisi?
        "Toinen aalto" tarkoittaa mielestäni sitä, että rajoitteiden purkaminen lisää tartuntoja.
        Eikö silloin rajoitteita ole purettu liikaa?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      355
      6997
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      75
      5989
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      195
      5483
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      84
      4270
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      56
      3476
    6. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      69
      3427
    7. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      6
      3393
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      58
      3346
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      37
      3084
    10. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      13
      2316
    Aihe