Kaikki pääsevät taivaaseen

Anonyymi

Kaikki pääsevät taivaaseen. Olitpa tehnyt mitä tahansa tai uskoitpa jumalaan tai et. Kaikki käy. jumala ei ole turhan tarkka siitä uskooko ihminen häneen vai ei. Jokaisen taivaspaikka on lunastettu jo aikoja sitten. Turha nipottaa opillisista kysymyksistä tai yleensä siitä onko jumalaa vai ei. Jeesus kristus on lunastanut kaikki ihmiset.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kirkot voi lakkauttaa, kiitos jeesus kiitos kiito.

    • Anonyymi

      Kaikki pääsee taivaaseen,
      hiilidioksidina.

    • Anonyymi

      Ei pidä paikkaansa. Mikään kirkko ei ole koskaan opettanut niin. Vain Jumalaan ja Jeesukseen uskovat pääsevät taivaaseen, muut joutuvat kadotukseen. Katso Marian tunnustus, niin tulet tuntemaan totuuden myös henkisistä asioista.

    • Anonyymi

      Mutta ikuinen elämä on luvattu vain vanhurskaille.

      "Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."
      Mat. 25:46

      " Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
      Room. 6:23

      Ei hyödytä, vaikka synnit olisi annettu anteeksi, jos ihminen ei tee parannusta ja tule vanhurskaaksi.

    • Anonyymi

      Hyvät ihmiset, älkää aloittako taas niiden satujen kertomista, kun ilta tuli.

      • Anonyymi

        Totta.

        Hyvää yötä -ketju on satujen ja iltarukousten ketju.

        👍


    • Anonyymi

      Jos ihminen, joka ei ole saanut syntejään anteeksi, menisi taivaaseen, ei hän siellä kuitenkaan viihtyisi tai pystyisi olemaan. Se paikka on täynnä pyhyyttä ja hän olisi siellä likainen, se on kestämätön tilanne.

      • Anonyymi

        Kyllä me jammu sedän kanssa tanssitaan käsikädessä taivaassa.


    • Anonyymi

      Jeesus Kristus on tosiaan lunastanut kaikki ihmiset, mutta harmi vaan kun kaikille tämä lahjoitus ja lunastus ei mitenkään tahdo kelvata.

      • Anonyymi

        Kaikki tosiaan pääsevät taivaaseen, mutta se edellyttää tämän lahjoituksen vastaanottamista, uskonnoista riippumatta.


      • Anonyymi

        Joopeli joo, niinpä niin, hoh hoijaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joopeli joo, niinpä niin, hoh hoijaa.

        Aivan, hoh hoijaa, en minäkään muuta jaksa sanoa. Sotketaan taas iloisesti Jeesus Paavalin syntihimo-oppijuttuun, vaikka Jeesus itse sanoi, että se taivasten valtakunta on meissä ja meidän ympärillämme. Siis jo eläessämme. Mutta se olisi kyllä tosi velvoittavaa elämää, kun pitäisi noudattaa joitakin sääntöjäkin.


      • Tässä taas yksi "lunastaja". Mutta! Vain sinä jäät ulkopuolelle. Se on kristinuskon syvin olemus. Annat paikan jollekin toiselle? Annattahan?

        Katsos; ne kyltit "Paratiisi" ja "Helvetti". Ne ovat vaihtaneet paikkaa. Turha käydä kirkossa pyytämässä syntejä anteeksi. Turha!

        Ei sitä voi toinen ihminen anteeksi antaa. EI!

        Mutta! On pelastus. Katsos ne kyltit on vaihdettu! Että mitä? No, jumala olikin vähän viisaampi kuin kristinuskon ja osasi jo odottaa että uskovat luulevat olevansa armon ihmisiä. Eivät ole.

        Siksi kyltit vaihdettiin. Kun tulee viimeinen herätys. Lähtee uskovien joukko "viimeiselle tuomiolle". Kaikki pyrkivät kohti "Paratiisin porttia". Mutta mutta mutta!!!

        Mitä helvettiä. Portit on vaihdettu. Vain yksi yksinäinen "synnin tunnustaja" kulkee kohti Helvettiä. Miljoonat kohti Paratiisin porttia.

        Mutta mikä pettymys!

        Katsos, se joka kulki kohti sitä Helvetin portti, "tunnusti synnin"!

        Näin tapahtui oikeus!


    • Hmm... Epäilen.

      Ongelma on se, että Taivasta tuskin on olemassa...

      • Anonyymi

        itsekin ymmärrän, että Jumalan Pojan Jeesuksen ristinkuolema sovittaa kaikki maailman synnin, Jeesus Kristus Jumalasta syntynyt on Jumala, siis että Golgatan ristinkuoleman jälkeen, meidät tuomittaisiin, suoranaisesti, vaikkapa: tyhmyydestä. siis jos tyhmä (vajaaälyinen) ei ymmärrä ottaa Golgatan sovituksen merkitystä, niin olisiko "pelastuksen ulkopuolella", ne, joiden ymmärrys (ihan oikeasti !!) ei riitä ! (on oikeasti myös kehitysvammaisia, jne)

        raamatussa lukee: "kaikki synnit annetaan anteeksi, pilkkaamisetkin, kuinka paljon pilkkanevatkin, vain Pyhän Hengen pilkkaa ei anteeksi anneta"


      • Anonyymi

        Niin, ainakin se taivasta nyt pitäisi määritellä, jota ei edes löydy näiden kristittyjen opistakaan. Jeesuksen opetuksista kyllä se löytyy, mutta sillä ei ole mitään tekemistä kuoleman kanssa.


    • Anonyymi

      Vähintään kääntymään, jos ei koskaan eläessään kääntynyt.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2482
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      2084
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      23
      1872
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1615
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      24
      1475
    6. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      44
      1366
    7. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1339
    8. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      38
      1315
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1295
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1076
    Aihe