Ruotsinlaivat toivat ensin Koronaviruksen Turkuun , nyt tulee Nuuskaa tonneittain

Anonyymi

Aina kun on mahdollisuus laittomuuteen sen tuomia mahdollisuuksia hyödynnetään.
Arviolta satoja kiloja nuuskaa tuodaan laivoilla jokaista rekkaa kohden, Ruotsista Turkuun rahdin mukana per laiva . Jopa Poliisi on Rajavartioiden kanssa mahdollistanut kannattavan liiketoiminnan jatkumisen ja kehittämisen. Myös laivojen miehistön ikioikeutettuna oikeutena tuoda varsin suuren määrän nuuskaa maahan , " omaan käyttöön" on sallittu jatkua.

Tätä huoltovarmuudella tuettua nuuskan maahantuontia ei voi perustella mitenkään , vaan siihen olisi rehellisen viranomaisen puututtava mitä pikimiten.

Katkeruus Helsingissä nostattaa merimiehissä kapinamielialaa saavutetun edun heikkenemisestä , koska vain Turun linjalla voi rikastua. Siksi Varustamoyhdistys on suostunut työehtosopimuksen vastaisiin laivakohtaisten työehtosopimusten vaihtoihin. Näin toimii huoltovarmuus , kuten mustapörssi, Ministeri Harakka antaa lisää rahaa laittomaan nuuskakauppaan.

5

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Raja Tornion alueella vuotaa ja virus etenee nuuskan lailla. Ohisalo nukkuu Helsingissä.
      Kauppa käy ja nyt yrittäjät ilman BF tukea yrittää pärjätä , mukaanlukien kyläkauppias joka sai 100 000 euroa BF tukea. Miksi viranomaiset ei vaadi rehellisyyttä yrityksiltä?

    • Anonyymi

      Ohisalon tulisi mennä katsomaan mitä huoltovarmuuslaivat tuovat satamaan Turussa , viinaa ja nuuskaa ,sillä suomi elää.
      Kannattaako nuuskakauppaa tukea verovarin kun se on myös laitonta?

    • Anonyymi

      Halvita nuuskaa on nyt saatavissa Naantalista , ero Turkuun noin20%.
      Saatavissa myös isompia eriä sovittaessa suoraan toimittajan kanssa , kertoo toimittaja.
      Vaasan hinnat ei kykene kilpailemaan mitenkään näiden hintojen kanssa.

      • mulle voisi toimittaa saloon kanssa pari tornia/kk vakituiseen sitä naantalin nuuskaa kun alkaa loppumaan omiiin tarpeisiin tuodut tornit nyt. vakituinen osto olisi joka KK.


    • Anonyymi

      Eirassa oleva sairaala jakaa merimiesten terveystodistuksia nuuskankuljettajille , joita varustamo palkkaa. Voiko olla totta meeeriaura???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      283
      7868
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      171
      4158
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      158
      2409
    4. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      27
      2083
    5. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      70
      2012
    6. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      47
      1590
    7. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      48
      1547
    8. Maailman laiskin eläin: persu

      Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s
      Maailman menoa
      7
      1456
    9. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      342
      1264
    10. Miten usein toivot

      Tai olet toivonut että olisimme lähekkäin vai toivotko ollenkaan?
      Ikävä
      159
      1179
    Aihe