Miten on mahdollista, että Suomen

Anonyymi

Kalkkikivi on yksi maapallomme yleisimmistä kivilajeista. Suomessa sitä on kuitenkin niukasti. Suomesta löytyvä kalkkikivi on noin 2 miljardia vuotta vanhaa. Paraisten kaivosten kalkkikivi on kalsiittia.[2]

Kalkkikivi kuuluu sedimenttikivilajeihin. Useat kalkkikiven eri muodot ovat syntyneet kuolleiden eliöiden jäänteistä, mutta esimerkiksi ooliitti syntyy meressä kalsiitin kerääntyessä hiekanjyvästen ympärille.[

12

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kaikki kives maanpäällä ja uumenissa on korkeintaan kuusituhattavuotiasta.

      • Anonyymi

        Mistäs tommoista valetieotoa on saatavilla? Onko sinulla Trump kaverina?


    • Anonyymi

      >>Suomesta löytyvä kalkkikivi on noin 2 miljardia vuotta vanhaa<<

      Ei ole mitään menetelmää määrittää kalkkiven ikää. Radiomittaukset eivät toimi, koska niitä ei voi kalibroida eikä lähtöarvoja tunneta.

      Radiohiiliajoitus voidaan kalibroida ja lähtöarvot tunnetaa. Tämä mittausmentelmä ei toimi yli 75.000 vuotta vanhoihin näytteisiin, koska silloin radiohiilen määrä on vähentynyt niin pieneksi, ettei sitä voi enää mitata.

      • Anonyymi

        Tuon saman paskan olet kopionut jo useaan kertaan.

        Eikö sinulla taikauskoinen pelle ole mitään muuta tekemistä, kuin valheellisen tiedon levittäminen.


    • Anonyymi

      Evoluutioon uskovien tiedemisten mukaan maa on 4,6 miljardia vuotta vanha. Tämä on vain arvaus, koska ei ole olemassa mitään tieteellistä menetelmää määrittää maan kuoressa olevien mineraalien ikään miljardeja vuosia taakse. Radiohiiliajaitus toimii korkeintaan noin 50.000 vuotta, minkä jälkeen löydöksestä on poistunut kaikki radiohiili ja radioaktiivisuutta ei voi enää mitata. Muitan radiomittausmenetelmiä on, mutta niitä ei pystytä kalibroimaan, joten niillä ei ole mitään todistuarvoa.

      Maan ikä 4,6 miljardia vuotta on helppo todistaa vääräksi tieteellisin menetelmin. Kuu etääntyy maasta muutaman sentin vuodessa, koska vuorovesi-ilmiö ja maan pyörimisenegia antaa Kuulle lisää vauhtia. Maa ei voi olla 4,6 miljardin vuoden ikäinen, koska silloin Kuu olisi ollut jo paljon kauempana avaruudessa, missä se nyt on. Kun maan ikä lasketaan Kuun erkanemisvauhdin perusteella Kuun minimikieroradasta lukien, niin maan maksimi-iäksi saadaa murto-osa 4,6 miljardista vuodesta.

      Kuukiviessä on radioaktiivisia miniraaleja, joiden puoliintumisaika tiedetään. Tämän perusteella Kuun iäksi on saat määritelttyä noin 6000 vuotta. Maahan tuoduista kuukivistä on löytynyt isotooppeja mm. uraani 236 ja torium 230, jotka muuttuvat lyijyksi viimeistään 75.000 vuodessa. Tämä todistaa, ettei kuu ole 4,5 miljardia vuotta vanha, vaan tuhansia vuosia vanha. Samaan lopputulokseen päästää, kun tehdään radiohiiliajoitukset raakaöljystä, kivihiilestä ja timanteista.

      • Anonyymi

        Korjaus: muuttuvat lyijyksi viimeistään 75.000 vuodessa => 50.000 vuodessa


    • Anonyymi

      Yli tuhat luonnontieteen alan korkeassa asemassa olevaa tohtoria ja professoria ovat allekirjoittaneet julkilausuman, etteivät he usko Darwinin evoluutioteoriaan. Tämän nimiluettelon allekirjoittajilla tulee olla tohtorin tutkinto joltakin luonnontieteen alalta, kuten biologiasta, kemiasta, matematiikasta, tekniikasta, ATK:sta tai muista luonnontieteistä; tai vaihtoehtoisesti olla lääketieteen tohtoreita, jotka toimivat lääketieteen professoreina:

      https://dissentfromdarwin.org/about/fin/

      Evoluutioteoria ei ole tieteellisesti todistettu ja lisätutkimukset ovat antaneet varteenotettavaa vastanäyttöä siihen, ettei evoluutioteoria ole totta. Evoluutioteoriasta on tullut pikemminkin tieteen tekijöiden uskonto, joka ei perustu todelliseen tieteelliseen todisteluun, vaan on mielikuvituksen tuotetta.

    • Anonyymi

      Jaa, vai niin on närreet. Miten tuo liittyy helluntailaisuuteen?

    • Miten alottajan mietinnöt liittyvät mitenkään helluntailaisuuteen? Onko heidän harjoittamansa usko jotenkin häneltä pois?

      • Anonyymi

        Capiche!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Capiche!

        Capiche ei ole koskaan tehnyt aloituksia. Eikä Capichen tarvitse kysellä noin tyhmiä.


    • Anonyymi

      Senkin luonnonrikkauden hölmöläiset myivät norjalaisille,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      84
      1339
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      51
      968
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      369
      798
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      759
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      699
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      122
      686
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe