Otsikossa tiivistettynä.. Eli juuri lauantaina tein positiivisen raskaustestin. Kuukautiseni ovat epäsäännölliset, joten voin olla millä vain viikolla 3-9.
Työni on hyvin fyysistä (harrastan liikuntaa 5 päivää viikossa tunteja) ja koen sen ajoittain stressaavaksi. Eipä paljoa pandemia auta olen kanssa. Olen muutenkin helposti stressaava (stressin aiheuttama ekseema ympäri kehoa, herääminen aamuyöstä jne.)
Kesäloma alkaisi kk päästä. Tekisi mieli jättäytyä töistä pois tai edes vähentää työtunteja, nyt herkän alkuraskauden ajaksi.
Mietteitä?
Alkuraskaus + hyvin fyysinen työ + stressi
2
68
Vastaukset
- Anonyymi
"Työni on hyvin fyysistä (harrastan liikuntaa 5 päivää viikossa tunteja) ja koen sen ajoittain stressaavaksi."
Tuohon liittyen kopioin tähän erään kirjoituksen vitamiineista, saattaa liittyä myös sinun tapaukseesi. Stressin hoitoon vahvat B-vitamiinit ovat yksi mahdollinen apu.
"Markkinoilla on valtava määrä erilaisia vitamiinivalmisteita, hinnaltaan ja laadultaan kovinkin erilaisia. Monissa vitamiinivalmisteissa on kuitenkin se ongelma, että niiden vitamiinipitoisuudet ovat yksinkertaisesti aivan liian pieniä jos kyseessä on esim. huippu-urheilija, kolmivuorotyöläinen, kova tupakoitsija tai raskaan fyysisen työn tekijä, niin silloin kyseinen vitamiiniannos ei yleensä riitä antamaan riittävää antioksidanttisuojaa, eikä muutenkaan riittävää tärkeimpien vitamiinien saantia.
Myös kampaamo/kauneudenhoito- ja rakennusalalla, joissa altistutaan kemikaaleille, on terveyden kannalta hyvä varmistaa, että kehon antioksidanttipuolustus on kunnossa.
Virallinen vitamiinien RDA suositus on ainoastaan suuntaa antava määritelmä, ja siihen ei kannata liikaa luottaa ainakaan noissa aiemmin mainituissa tapauksissa. RDA esim. määrittää päivän C-vitamiinin saantisuositukseksi 80mg, olitpa sitten 45 kiloinen toimistotyöntekijä tai 250 kiloinen sumopainija. Ei tarvitse olla Nikola Teslan kaltainen supernero ymmärtääkseen, että 80mg C-vitamiinia ei riitä 250 kiloiselle sumopainijalle, kuten ei myöskään riitä huippu-urheilijalle, tai kolmivuorotyötä tekevälle tupakoitsijalle, eikä työssään kemikaaleille altistuvalle." - Anonyymi
https://www.psmuisti.fi/uutiset.html?a200=75
Juttua B-vitamiinista ja stressistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172443
- 441271
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70917Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää136859- 45841
- 59817
- 42786
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44765Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164742Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130694