Sunnuntaina tuli kutoselta dokumentti Tsernobylistä ja mukana uuttakin asiaa. Syyllisiä tuhoon on väitetty mm. juopottelusta ym. Nyt lisukkeena kerrottiin kolmosreaktorin käyttäjän taholta, joka kertoi KGB.n pakottaneen nelosreaktorin käyttäjiä ottamaan syyn niskoilleen ja vaikenevan rakennevirheestä käyttöjärjestelmässä. Kaikkihan tietävän KGB.n mahdin Neuvostoliitossa.
Faktaa tuhosta Tsernobylistä &
13
308
Vastaukset
- Anonyymi
Läheinen Duga tutkajärjestelmä sai sähkönsä voimalasta ja dokumentissa kerrottiin sen olleen ohjusten hyökkäyssuuntainen, ei puolustukseen tarkoitettu. Dokumentin toimittaja kävi romutetun Dugan alueella, kuten myös Tsernobylin voimalan alueella ja aivan nelosreaktorin suojakuvun vieressä. Kaikki rakennukset oli vuosien aikana tyhjennetty irtaimistosta.
- Anonyymi
Tshernobylissä lähettänyt tikka nakutti 10 Hz pulssejaan pilaten kuuluvuutta lyhytaaltoalueilla 24 tuntia vuorokaudessa. Jos hyökkäystarkoituksessa jatkuvalle tutkan päälläpidolle ei olisi ollut tarvetta. Tuolloin 80 - luvulla oli lyhytaalloilla kymmeniä neukkujen häirintälähettimiä peittämässä Neuvostoliiton suuntaan kohdistuvat venäjänkieliset lähetykset VOA:n, BBC:n ja parin muun toimijan suunnista.
https://en.wikipedia.org/wiki/Duga_radar
- Anonyymi
Jotkut eivät muista tai tiedä että tuolloin aluetta hallitsi Neuvostoliitto, joka oli kommunistinen diktatuuri ja kaikkiin tärkeimpiin kohteisiin palkattujen tuli olla NKP.n eli kommunistisen puolueen jäsen, joka oli tärkein pätevyys myös ydinvoimaloihin palkatuille. Valtiollinen poliisi KGB valvoi tarkasti toimintaa ydinvoimaloissakin. Dokumentissakin kerrottiin kuinka KGB määräsi muuttamaan onnettomuuteen johtaneet syyt ja syylliset.
Nythän näitä paskalaitoksia rakennetaan Suomeen... Entinenkään ei tule koskaan valmiiksi .... miten voi olla edullista sähköä ...voi vittu etten paremmin sano!!!!
- Anonyymi
Voiko olla totta tuo väitteesi? Mihin täällä tarvitaan Duga tutkajärjestelmiä ? Olet varsinainen vihreän valheen huippu !!! Kukaan ei ole noin törkeästi täällä vielä valehdellutkaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko olla totta tuo väitteesi? Mihin täällä tarvitaan Duga tutkajärjestelmiä ? Olet varsinainen vihreän valheen huippu !!! Kukaan ei ole noin törkeästi täällä vielä valehdellutkaan.
Vihreän valheen levittäjiä on tällä palstalla riittänyt ja aina viestit kertovat etteivät he tiedä todellisuudessa mitään sähköntuotannosta ydinvoimalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihreän valheen levittäjiä on tällä palstalla riittänyt ja aina viestit kertovat etteivät he tiedä todellisuudessa mitään sähköntuotannosta ydinvoimalla.
Useat viimeaikaiset dokumenttiohjelmat Tsernobylistä kertovat totuuden nykytilanteesta. Tuhoutuneen 4-reaktorin päälle rakennetun kaarimaisen suojakuvun rakennusvaiheiden kuvaus toi julki myös sen että rakennettaessa ja nyt voidaan voimalan alueelle oleskella ilman erityisiä suojaimia, vain maskin käyttö oli käytäntö ja meille koronaa kärsiville nyt tuttua. Suojakuvun sisälle ei ole mitään asiaa. Vieläkin jotkut jaksavat väittää aiheesta perätöntä bluffia.
- Anonyymi
Keväällä siellä piha-alueella ja osin sisälläkin olivat ensin Venäjän joukot ja prään toimivien reaktorien ukrainalaiset käyttäjät.
- Anonyymi
Toivottavasti Venäjän joukot viihtyivät alueella riittänä pitkään. Ja saivat mukavan säteilysairauden: käytännössä mätänevät elävältä...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti Venäjän joukot viihtyivät alueella riittänä pitkään. Ja saivat mukavan säteilysairauden: käytännössä mätänevät elävältä...
Kyllä ne siellä mylläsivät pahiten saastuneen Punaisen metsän alueella. Kaivoivat juoksuhautoja ja porhalsivat ympäriinsä renkaat tomua nostattaen. Oireita olikin alkanut tulla. Ja onnettomat nuoret sotilaat eivät tienneet, että alue on radioaktiivinen.
- Anonyymi
Ei siellä ole enää mikään yksikkö toiminnassa ollut aikoihin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tšernobylin_ydinvoimalaitos
Nelosyksikkö oli se räjähtänyt. Jäähdytysaltaita siellä on. Sauvoja pitää jäähdyttää monta kymmentä vuotta, ennenkuin ne voidaan kuljettaa ydinjätteenä muualle loppusijoituspaikkaan.- Anonyymi
Mitä sauvoja siellä enää on? Nehän tuhoutuivat jo 1986. Radioaktiivista laavaa lähinnä, jähmettyneenä. Ja kaikkea rojua joka säteilee tappavasti vielä kauan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä sauvoja siellä enää on? Nehän tuhoutuivat jo 1986. Radioaktiivista laavaa lähinnä, jähmettyneenä. Ja kaikkea rojua joka säteilee tappavasti vielä kauan.
Anteeksi vain, mutta siellä on ollut NELJÄ reaktoria, joista yksi tuhoutui 1986. https://fi.wikipedia.org/wiki/Tšernobylin_ydinvoimalaitos
Uutissakin oli, että sähköä tarvitaan vielä alueelle käytöstä poistettujen sauvojen jäähdyttämiseen vesialtaissa. Ja kun venäläiset olivat toistuvasti ammuskelleet nyt sodan aikana voimalinjat poikki, niin oli vaarana, että vesi pikkuhiljaa haihtuu altaista ja paljastaa sauvat. Vesi eristää säteilyä siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658