Venäjän puolustusministeriön mukaan suomalainen Hornet-hävittäjä on seurannut Venäjän kahta Tupolev-160-yliäänipommittajaa Itämerellä. Tämä käy ilmi venäläisministeriön varhain keskiviikkoaamuna julkaisemassa tiedotteessa (siirryt toiseen palveluun).
Tiedotteen mukaan Venäjän pommikoneet lensivät Itämerellä neutraalissa ilmatilassa ja lento kesti yli 8 tuntia.
Venäjän puolustuministeriö kertoo lyhyessä tiedotteessaan, että suomalaishävittäjän lisäksi Tupolev-koneita saattoi niiden lennon aikana myös Tanskan, Puolan ja Ruotsin ilmavoimien hävittäjät. Tiedotteessa ei käy ilmi, oliko suomalaisia tai muiden maiden hävittäjiä ilmassa yksi vai useampi.
Eilen tiistaina Venäjän puolustuministeriö tiedotti (siirryt toiseen palveluun), että norjalaishävittäjät saattoivat kahta Barentsin- ja Norjanmerellä lentänyttä venäläispommittajaa.
Pääesikunnan viestintäosastolta kerrottiin Ylelle, ettei se kommentoi Suomen ilmavoimien operatiivista toimintaa.
Tiedotteen mukaan Venäjän pommikoneet lensivät Itämerellä neutraalissa ilmatilassa ja lento kesti yli 8 tuntia.
Venäjän puolustuministeriö kertoo lyhyessä tiedotteessaan, että suomalaishävittäjän lisäksi Tupolev-koneita saattoi niiden lennon aikana myös Tanskan, Puolan ja Ruotsin ilmavoimien hävittäjät. Tiedotteessa ei käy ilmi, oliko suomalaisia tai muiden maiden hävittäjiä ilmassa yksi vai useampi.
Eilen tiistaina Venäjän puolustuministeriö tiedotti (siirryt toiseen palveluun), että norjalaishävittäjät saattoivat kahta Barentsin- ja Norjanmerellä lentänyttä venäläispommittajaa.
Pääesikunnan viestintäosastolta kerrottiin Ylelle, ettei se kommentoi Suomen ilmavoimien operatiivista toimintaa.
Vastaukset 89
Vanhimmat
Kyllä siitä natoitkijöillä haloo nousisi, jos osat olisivat toisin päin.
Se on luonnollinen osa Suomen ilmavoimien operatiivista toimintaa.
"...koneita saattoi niiden lennon aikana myös Tanskan, Puolan ja Ruotsin ilmavoimien hävittäjät. "
Kuten tekstistä käy ilmi, kyseessä on kansainvälisesti aivan normaali toiminta, eikä häiriköinti. Ei kannattaisi räksyttää asioista, mistä ei mitään ymmärrä.
Mitä et ymmärtänyt?
Minun ymmärryskyvyssäni ei yleensä ole mitään vikaa, mutta missä se häiriköinti?
Kansainvälisessä ilmatilassa.
Mitä se häiriköinti oli?
Provosointia.
Ei pitäisi ottaa nokkiinsa jos muutkin lentävät kansainvälisessä ilmatilassa.
Mikä sinua noin ahdistaa?
Norjalaiset ottavat isoihin nokkiinsa tuommoisista, Hjevette, akkurat.
Ei minua ahdista, mutta tiltuilla on nyt paha olla.
Eilen suomalaiset hävittäjät ovat kahteen otteeseen häirinneet Itämerellä kansainvälisessä ilmatilassa Venäjän koneita lentelemällä vaarallisesti niiden lähietäisyydellä. Sitten kun tuollaisen järjettömän touhun seurauksena vahinko sattuu, niin Suomessa alkaa taas suuri itku ja hammasten kiristys. Nykyisessä maailmantilanteessa ei olisi mitään syytä tehdä moisia provokaatioita, mutta vähänkö rikollisvaltio Suomi siitä piittaa.
Mutta tuohan oli täysi valhe.
"Kuten tekstistä käy ilmi, kyseessä on kansainvälisesti aivan normaali toiminta"
Etkö huomaa, että se on YLE:n tekstiä.
Se on sellainen asia, jonka huomaa itse viimeisenä.
Kanadalaiset?
Liivit.
Venäläisetkö ei seuraa muiden valtioiden koneita??
Voit olla varma, että jos seuraisi, niin siitä olisi YLE:n erikoisuutislähetys.
Ohittavat korkeintaan.
https://www.youtube.com/watch?v=NdIb_Ir6nWs
Helvete, sanoi norjalainen kun venäläiskone ohi ajoi.
"Helvete, sanoi norjalainen kun venäläiskone ohi ajoi."
Tätäkin tapausta kyynelehdittiin kuukausikaupalla natopalstalla.
Sitä käytettiin jopa argumenttina Natoon hakeutumisessa. Huonona sellaisena.
Ei tränkeä tällaiseen maailmaan mitään F-35 kalkkunaa hankkia. Pitäisi olla ketterämmät vehkeet.
Viron B-52 pommikoneet on tankattava nyt halvan kerosiinin aikaan.
Jenkit hävisivät Vietnamin 6-0, nyt Viro saa huolehtia jenkkien sotahistorian häpeätahroista.
PS korona on nyt tappanut enemmän jenkkejä kuin Vietkong ja huumeet pystyi aikanaan.
Mitä sitten?
"Viron B-52 pommikoneet on tankattava nyt halvan kerosiinin aikaan."
60-luvun museokoneita kentän reunalla ruostumassa.
Oikea ''suurvalta'' lennättää museokoneita……
Heh heh......
Se niin loukkaa pikkunassenousukkaita.
Mikä?
Ilmeisesti suomalaisten GPS on ollut sekaisin ja ovat päättäneet seurata lähellä ollutta konetta päästäkseen ihmisten ilmoille.
Tiltun GPS on ollut sekaisin iät ajat.
Venäjän viimeisin katala juoni on magneettisen pohjoisnavan omiminen. Se on lähtenyt liikkeelle kohti Siperiaa.
Suomalaisasiantuntijat puhuvat Itämeren vakauttamisesta, mutta keinot näyttää olevan kovin provosoivia.
Suomenilmavoimat ei kerää tällä mitään sympatiapisteitä suomalaisten keskuudessa.
Toiminta on tyhmää kuin nassen uhoilu netissä.
Epätoivoista jopa Pietarin trollilta.
Toiminta on molemmille osapuolille aivan täysin normaalia. Nyt kun korona kurittaa ja öljyyn hinta romahtaa, niin venäläisten pitää yrittää kiinnittää huomiota sisäisitä vaikeuksista muualle. Siksi tällainen aivan turhanpäiväinen uutisoiminen.
Alan tosiaan uskoa, että näitä älyvapaita kommentteja kirjoitellaan Pietarista. Jos niin on, pitäisi kirjoittajat vaihtaa. Kouluttamattomille ryssille tuo vielä saataisi mennä läpi, mutta Suomessa pitäisi kirjoitaa vähän älykkäämmin. Nyt kuset vain Kremlin murolautasille.
"... venäläisten pitää yrittää kiinnittää huomiota sisäisitä vaikeuksista muualle."
Eihän nassen tutkivia journalisteja mikään harhautusliike eksytä. Putin on kuulemma kuollut ja Väkeä Venäjällä on kuollut jo enemmän kuin jenkkejä Veitnamissa.
Nimittäin jos Verkkouutisiin on uskominen.
Taisit keksiä ihan itse nuo uutiset.
Kaikkonen vaikenee.
Miksi Venäläiset eivät ampuneet alas näitä,olisi ollut vähän opiksi tsuhnille.
Oletteko te kaikki venäläiset sotahulluja?
Venäläisillä ei teten ole ollut spolanderit päällä ja suomalaiskoneet oli törmätä niihin.
Ei kai venäläiset ammu, jos joku kansainvälisessä ilmatilassa lentää. Ja toivoo, että saa tsekin rauhassa lentää.
Ampuu ne ...... historiasta löytyy esimerkkejä .........
Tiltun kostea uni ja haave?
Suomelle on annettava kunnon opetus,oppivat vanhusten ja lasten murhaajat käyttäytymään.
Venäläisen voimatonta uhoa on huvittavaa seurata.
Eikös nyt koneita seuraamalla kansainvälisessä ilmatilassa uhoajat olleet Suomalaisia.
Ei tunnistuslennossa mitään uhoamista ole.
Säälittävää kitinää ihmiseltä, jonka omat kansalaiset teloittivat toisiaan ja tappoivat vankileireillään nälkään Stalinen aikana miljoonia.
Vanhusten ja lasten murhaajia olivat Neuvostoliiton partisaanit, jotka hyökkäsivät Pohjois- ja Itä-Suomen siviilikyliin ja raportoivat kotona tuhonneensa varuskuntia.
Ryssä on ryssä vaik vois paistais ja suomalainen termi ryssiminen kuvaa venäläisten toimintaa varsin hyvin. Brutaalia väestöä, jolle länsimainen sivistys ja humanismi on täysin vierasta.
Ei kai lentämine ole mitään uhoa. Vai pitäisikä Venäjän tulkita niin suomalaiskoneiden toimia.
Onko Suomella velvollisuus tunnistaa kansainvälisessä ilmatilassa tapahtuvat lennot?
On.
Suomelle on annettava kunnon opetus,oppivat vanhusten ja lasten murhaajat käyttäytymään.
Kyllä kaltaises vielä saa ansionsa mukaan ...........
Venäjä paniikissa itämerellä.
Suomalaiset, yhdessä NATO maiden kanssa seurasi venäjän Tupolev-160-yliäänipommikonetta.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/aec0752f-6f5f-4efe-8763-b99144095552
Uhoamistahan se on kun useiden maiden koneet seuraavat, miksi joka maan koneiden erikseen käytävä tunnistamissa,vai eikö mitään yhteistyötä ja tiedotusta toisilleen ole.
Haluaisit siis, että Suomi liittoutuisi sotilaallisesti muiden länsimaiden kanssa?
Hjelvette, kuka sellaista haluaisi.
Kyllä. Kaikki järkisyyt puoltavat sitä.
Ilman muuta!
Natolla ei näköjään edes jäsenilleen ole tiedoituksia kun kolmen eri natomaan on käytävä jokaisen erikseen tunnistamassa. Siitä näkee naton touhut.
Rysäpöksy otti nokkiinsa ja meni leikkipuistoon tarpeilleen.
Lentokesti 8 tuntia Itämeren ilmatilassa. Lensivätkö ympyrää vai oliko ohjauslaitteissa vikaa. Miten muuten saa 8 tuntia lentoaikaa kulumaan Itämeren ilmatilassa.
Aika hyvin noin isolta sota koneelta.
F-35 olis pitänyt tankata 4 kertaa tuona aikana.
Horneteillakin taisi olla vaihdontarve välillä?
Meni aikaa kun miettivät kenenkä koneen ampuisivat,ennen ampumista vainoajat kerkisivät karkuun.
Saapa nähdä koska Ryssät pelottelevat Suomi piloteiltakin paskat rysäpöksyyn. ;)
RUKI VER.
Itseltäsi nuo Suomen lennot ovat saaneet pöksyt täyttymään!
En oikein ymmärrä miksi Venäjän sotilaskoneet ja alukset pyörivät ja pörräävät kansainvälisillä alueilla noin kaukana oman maansa rajoista. Selvä tarkoitus on ärsyttää ja ronkkia toisia maita, sehän on selvä, asennevamma niillä on aina ollut.
Taas yksi hyvä syy miksi Suomella ja muilla demokraattisilla mailla pitää olla puolustusvoimat. Se vain ärsyttää että Venäjä on se syy miksi näin kallista järjestelmää täytyy pitää yllä. Venäjän politiikka on aina ollut sysi surkeaa niin kotona kuin maailmalla.
Jännä, että vapaan Venäjän liikkeet kansainvälisessä ilmatilassaovat niin sairaalloisen mielenkiinnon kohteena.
USA:a myyrinyt Lindberg halusi vain itse rikastua. Toivootaan, ettei tämä kehitys johda siihen, että kohta meidänkin lentokenttien laidoilla seisoo ydinaselastissa olevia B-52 pommikoneita.
Suomi häiritsi Venäjän ilmavoimien normaalia harjoitustoimintaa. Mistään tunnistuslennosta ei voinut olla kyse, joten tämä on tulkittava uhitteluksi.
Miten niin häiritsi?
Löysin ainoastaan asiaa koskevan ruotsinkielisen YLE:n artikkelin (katso https://svenska.yle.fi/artikel/2020/04/29/ryssland-finskt-jaktplan-foljde-efter-ryska-tupolev-plan-ovanfor-ostersjon ) mutta en suomenkielistä. Siinä kerrotaan ainoastaan että Venäjän Puolustusministeriö väittää näin tapahtuneen mutta ei oteta kantaa siihen mikä on objektiivinen totuus. Historiallisesti NL/Venäjä on ennenkin syyttänyt Suomea asioista joita Suomi ei ole tehnyt. Mainilan laukaukset (katso https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Mainilan_laukaukset ) ovat hyvä esimerkki tästä.
Se on sinun tulkintasi! Kun pitää etäisyyden niin ei hätää! Venäläiset itse tekevät vastaavissa tilanteissa syöksyjä keulan editse!
Venäjä testaa tolloja. laittaa pari tyhjää pommonetta lentämään kansainväliseen ilmatilaan ja salakuvaa kaikkia koneita seuraavia.
Sielä oli muutama Suomen Hornettikin torjumassa ryssää KAMEROILLA.
Tuollaista pelle toimintaa vartenko pitäisi ostaa kymmenien miljardien hävittäjät?
Nyt karsitaan HX-hanketta ja rajusti.
Ei rauhan aikana tehdä muuta kuin kuvataan kameroilla! Mitä pahaa siinä on?
Mitä isot edellä, sitä pienet perässä.
Niiin .... Ero MIEHEN ja palstan pikkuhin**ipulleron välillä on kuitenkin "lelujen" hinnassa ja TEHOSSA!.
TIRSK!.
Suomi haluaa osoittaa natoyhteensopivuuttaan natomaisella käytöksellään, muutkin natomaat olallistuivat pommikoneiden provosointiin .
"44.Div
HX-hanke etenee vakaasti, kuin ....juna ..."
Ja sinähän nuo junat tiedät kun niissä nytkyttelet Lontoota kohti. :)
Vähän etee, vähän taakse...nyt kyt nyt nyt kyt nyt kyt ...
Hävittäjäpiiresssä harrastetaan junahommia? :D
Eikö suomalaishävittäjät ole käyneet tsekkaamassa, mitä kanadalaiskopteri pörrää Välimerellä.
Miksi kävisivät?
Suomi häiriköi? No se loppuu varmasti heti!
Joko Tupolev lentäjien vapina on rauhoittunut?
Samainen homosakki? on häiriköinyt asukkaita ulvomisellaan jo pitemmän aikaa. Tulevat talojen pihoihin vinkumaan, vaikka heille on verovaroin ostettu harjoittelualuekin olemassa.
Ilmatorjunta olisi erittäin tervetullut harjoittelemaan ehdolla, että jokainen häirikkökone pudotetaan pois.
"44.Div
HX-hanke etenee vakaasti, kuin ....juna ..."
Ja sinähän nuo junat tiedät kun niissä nytkyttelet Lontoota kohti. :)
Vähän etee, vähän taakse...nyt kyt nyt nyt kyt nyt kyt nyt kyt nyt kyt nyt kyt ...