Miten todistat rakkauden?

Riittääkö pelkkä sana todistamaan rakkauden?

Ei tietenkään!

Sanat voivat olla valhetta!

Mikä sitten todistaa rakkauden?

Teot!

Ja meillä on riittävästi todisteita siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa ja poikaansa Jeesusta!

Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi poikansa kuolla ristillä, jotta valitus saisivat elää ikuisesti!

Jumala on rakastanut poikaansa, niin että korotti hänet kaikkien luotujen herraksi ja kuninkaaksi sen jälkeen, kun oli herättänyt hänet kuolleista!

Rakkaus tulee täten todistetuksi teoissa! (Miksei myös tekemättäjättämisessä, sillä jos rakastat, niin et tee mitään väärämielistä pahaa etkä vahingoita synneilläsi muita tai itseäsi)!
12<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jumala järjesti ansan, jossa tietämätön ihminen söi vahingossa hedelmää ja tuli kuolevaiseksi. Sitten tämä tunari yritti siivota sotkunsa globaalilla tulvalla. Ei onnistunut, synti jäi maailmaan. Sitten tohelo siitti itsensä neitsyeen ja eli lyhyen elämän, jonka päätteeksi tapatti itsensä hävittääkseen synnin. Ei on istunut, maailmassa on ateismia enemmän kuin koskaan ja ihmiskunnalla menee paremmin kuin koskaan. Tunarista ei ole kuulunut pihaustakaan 2000 vuoteen ja joutuu pakenemaan yhä kauemmas universumin viimeisimpään sopukkaan.

BUAHAHAHAHHAAAAA!!!!!!

PRÖÖÖÖÖTTTTT!!!!!

1Äänestä
  • Jumalan kakkaus on sitä

    kun sataa paskaa niskaan

    armeijassakin koronan takia ollaan teltassa karanteenissä

    ties missä. Kasarmille ei ei ei metsään hei hei, Jeesus järjen vei

    Äänestä

Kyllä siinä suurta munaa tarvitaan. Todellisen rakkauden todistavat vain naisen kiihkeät kiimahuudot.

Äänestä

”Teot!

Ja meillä on riittävästi todisteita siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa ja poikaansa Jeesusta! ”

Tirsk, miten paimentolaismyytit ovat tekoja? Lentävä spagettimonsteri hyväilee meitä teoillaan ja meillä on siitä riihhävästi tohisheiha.

Äänestä

"Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi poikansa kuolla ristillä, jotta valitus saisivat elää ikuisesti!"

Emme kuitenkaan elä ikuisesti... Mokasiko Jumala vai keksitkö koko jutun?

Äänestä

Kaikki minun rakkauteni kohteet ovat kylläkin ihan oikeasti olemassa, eivätkä jotain näkymättömiä mielikuvituskavereita tai mytologisia taruolentoja hiekkakansojen kansantarustoista.

Äänestä

PET kuvaus on yksi tapa.

Äänestä
  • Hormonitutkijoilla on kanssa varsin täsmällinen käsitys rakastumisen kemiallisesta mekaniikasta. Hormonit vievät rakastunutta kuin sammakkoa äkeen piikissä.

    Äänestä

Teot tosiaan todistavat rakkauden. Tätini on vähän kipeä. Luulee koronaa mutta luultavasti jotain muuta koska hän on luulotautinen, käynyt testeissä, saanut negatiivisen tuloksen. Rakastan häntä, en nyt hirveästi mutta jonkun verran. Vein hänelle eilen ruokaa. Tällainen teko todistaa rakkauden. Hän uskoo Jumalaan, mutta Jumalapa ei vie hänelle ruokaa. Jumala ei siis rakasta häntä. Tai Jumalaa ei ole, niinpä Jumalan ei ole edes mahdollista rakastaa häntä. On vain ihmisten luomia harhoja Jumalan rakkaudesta. Jumalan tekojen puute todistaa Jumalan rakkaudettomuusta ja olemattomuudesta.

Äänestä

"Ja meillä on riittävästi todisteita siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa ja poikaansa Jeesusta!"

Jälleen kerran hihhuli raiskaa todiste-sanaa yhtä surutta kuin katolinen pappi kuoropoikia. Kyseisistä mytologisista taruista ei ole olemassa yhtään ainotaa todistetta. Jos olisi todisteita, niin emme tietenkään puhuisi uskosta vaan tiedosta. Se että te vammaiset vöyhöttäjät että ymmärrä edes mitä sana todiste tarkoittaa, todistaa ainoastaan teidän säälittävän typeryytenne.

Äänestä

Ainut asia mikä tässä aloituksessa tuli todistettua on AP:n pohjaton typeryys.

Äänestä

Mutta en minä ole todistanut Jeesuksen tekoja... Vähän vaikea uskoa sellaisiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Riittääkö pelkkä sana todistamaan rakkauden?

Ei tietenkään!

Sanat voivat olla valhetta!

Mikä sitten todistaa rakkauden?

Teot!

Ja meillä on riittävästi todisteita siitä, että Jumala on rakastanut maailmaa ja poikaansa Jeesusta!

Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi poikansa kuolla ristillä, jotta valitus saisivat elää ikuisesti!

Jumala on rakastanut poikaansa, niin että korotti hänet kaikkien luotujen herraksi ja kuninkaaksi sen jälkeen, kun oli herättänyt hänet kuolleista!

Rakkaus tulee täten todistetuksi teoissa! (Miksei myös tekemättäjättämisessä, sillä jos rakastat, niin et tee mitään väärämielistä pahaa etkä vahingoita synneilläsi muita tai itseäsi)!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu