Ihmiskaupasta puhuttaessa tapahtuu sekaannuksia, kun lukijat eivät tarkkaan tiedä mitä ihmiskaupalla tarkoitetaan. Siksi seuraavassa selvitetään, mitä käsitteellä ihmiskauppa tarkoitetaan. Ihmiskauppa on ihmisten siirtolaisuutta köyhistä maista rikkaisiin maihain.
Ihmiskaupan määritelmä
Finne
9383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suomesta muutetaan Saksaan ja Yhdysvaltoihin.
Lähtijöillä on usein haavekuvamainen, jossain määrin epärealistinen käsitys kohdemaasta (korkeat palkat, alhainen verotus, halvat autot).
Ensikertalaisella ei ole täyttä varmuutta tulevista asumisoloista ja työtehtävistä eikä kielitaidon riittävyydestä työasioissa.
kirjoittajan olisi pitänyt sanoa, että siirtolaisuutta kehitysmaista rikkaisiin maihin.
Onkohan Suomi silloin myös kehitysmaa..
Ahkeria suomalaisia houkuttaa ulkomailla parempi toimeentulo, samalla tavalla kuin köyhempien maiden ihmisiä houkuttaa Suomessa tarjolla oleva toimeentulo.
Muualla verottaja ei syö pöydässäsi niin ahnaasti kuin Suomessa. Ahkera ihminen pääsee itsekin nauttimaan työnsä hedelmistä sen sijaan että ne menisivät kasvottoman hallintokoneiston käyttöön.
siihenhän sinulla on nyt mahdollisuus eli sinne ulkomaille vain, mars :)
Valinnan vapaus on olemassa.
Jos jonkun on vaikeata keksiä käyttöä kaikille rahoilleen, kannattaa valita henkikirjoitusmaaksi Suomi. Siellä kaikkein parhaiten toimiva yhteiskunnan palvelu on verojen automaattinen ennakkoperintä.
Ruotsissako ;)
Ihmiset kaikki rikastuisivat jos painettaisiin lisää rahaa. Tai sitten laskettaisiin kaikkien veroja. Kumpaakaan ei tehdä, koska ihmiset ovat kateellisia.
Missä minä tulen olemaan? Minä tulen myös pölyttämään tämän armaan Suomen tomut jaloistani ja muuttamaan muualle.
Muualle missä saa haistella vapaampia tuulia on lämpöisempää, halvempaa ja alhaisemmat verot.
Olen kyllästynyt yleiseen happamuuteen, hyysäämiseen ja holhoamiseen.
Tänne kyllä otetaan kaikenmaailman vapaamatkustajia kera hirveän kersalauman. Asunnot maksetaan ja täysi ylöspito.
Entä nämä "sankariäidit" yksinhuoltajat,jotka tekevät pentuja ajattelematta ollenkaan sitä kuka viulut maksaa.
Näitä horatsuita eivät feministit eivätkä hoivatädit paheksu vaikka nämä "sankariäidit" tehtailevat pentuja ja ottavat kaikki yhteiskunnan etuudet.
PistePirkkokin tossa ylempänä toivotti yhdelle kaverille pois matkustusta.
Voin rehellisesti sanoa etten ole ainoa joka on vakavasti harkinnut pois muuttoa.
Eikö jokainen työssäkäyvä,myi itseään,pala palalta?