ja teet vahinkoa muille suomalaisille!
Sori vaan ruotsipakon kannattaja - olet väärässä
Anonyymi
17<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nej, svenska är mycke bra.
Selvähän se. Harva mollaa omaa äidinkieltään. Silti ikävä tunnustaa, että ruotsin kohdalla äidinkielellä on vain vähän käyttöä. Ei sen tarpeellisuus kasva, vaikka kiukuspäissäsi häiriköit ja levität valheita.
Sinä teet pahaa vahinkoa meille suomalaisille puolustamalla pyhää pakkoenglantiasi.
Sinä harjoittelet tuota Orwellilaista uuskieltäsi:
ruotsipakko on vapautta
ja valinnainen englanti on pyhää pakkoa.
Ei päätä eikä häntää, mutta sotkeehan sillä mukavasti.
Itse harjoitat uuskieltä jossa pakkoenglanti = kielivapaus.
Vielä 80 luvulla Pohjoismainen yhteistyö oli Suomelle elintärkeä side länteen ja kansainvälisyyteen. Kukaan ei kyseenalaistanut miksi sitä oli pakko lukea ja pakko kirjoittaa yo kirjoituksissa, itsestään selvää.
Nyt Suomi on kuitenkin muuttunut ja avannut ovensa Eurooppaan. Ei ole enää niin itsestään selvää.
Ei se itsestään selvää ollut 80-luvullakaan. Silloin yliopistotutkintoihin tuotiin väkisin DDR:n pakkovenäjän mallin mukainen pakkoruotsi estämään ruotsipakon purkamisen alemmilta tasoilta.
DDR, SKp.
Suomi on avannut ovensa eurooppaan, joten pyhä pakkoenglanti olisi syytä korvata espanjalla, ranskalla tai saksalla.
Pakkoruotsin pitkittäjät tekevät todella suurta vahinkoa, sekä yksilöille että yhteisölle.
He piävät silmiään tiukasti kiinni ja kieltäytyvät ymmärtämästä. "Kaksikielisyys" on heille kommunismin kaltainen utopia.
Suomi ei ole kaksikielinen maa. Kaksi kansalliskieltä ei tarkoita kaksikielisyyttä.
Kielitaito ei ole kaksikielisyyden synonyymi.
Kaksikielisyys tarkoittaa sitä, että henkilö pystyy yhtä hyvin käyttämään kumpaakin kieltä, kuin äidinkieltä.
Ruotsin tai suomen taito voi olla nolla, heikko, välttävä, tyydyttävä, hyvä, erittäin hyvä tai natiivitasoinen (äidinkielen tasoinen). Kolme tai neljä vuotta peruskoulun pakkoruotsia ei tee natiivitason ruotsin osaajaa, eikä edes lukion pakolliset ruotsin kurssit siihen päälle.
Suomi+ei+todellakaan+ole+kaksikielinen+maa,+sillä+4,78%+ei+riitä+tekemään+mistään+maasta+kaksikielistä.
Tämä on varmaan vaikea hyväksyä, kun ruotsinkielisillä on niin suuret luulot omasta hyväntahtoisuudestaan.
Toisaalta he kyllä ymmärtävät, mikä riesa olisi pakkosuomi Ruotsissa alakoulusta yliopistoon vailla vapautuksia...
Tietysti
Tässä+on+nyt+se,+mitä+tavoitellaan:
-+Päämääränä+pitää+olla+Suomi,+jossa+jokaisen+kouluasteen+peruskoulusta+tohtoriksi+voi+käydä+läpi+osaamatta+sanaakaan+ruotsia.
-+Samoin+mihin+tahansa+virkaan+voi+hakeutua+ilman+ruotsin+taitoa,+muutamaa+poikkeusta+lukuun+ottamatta.+Nämä+ovat+hakeutuminen+töihin+kuntaan+virantoimitukseen,+jossa+ruotsinkielisiä+on+yli+10%+sekä+Suomen+historian+tutkijaksi+(arkistot+ruotsiksi).