Ihmettelen, miten lain aitauksessa voi olla sellainen porsaanreikä, että siitä juoksee kevyesti karkuun emakko, karju ja koko pahnue. Jos nimittäin tapat ihmisen, saat yleensä mukavasti vankeutta, harkitusta murhasta vielä mukavammin. Jos taas vedät lärvit ruttuun ja rattijuoppona ajat jonkun hengiltä, oikeus tuomitsee hyvin lievästi, pahimmillaan pari kuukautta linnaa. Olethan ollut syyntakeettomassa tilassa. Kuinkahan moni tässäkin maassa on käyttänyt tuota porsaanreikää hyväkseen ja hankkiutunut rattijuoppona eroon vihamiehestään?
Tappaminen sallittu?
Rattijuppi
12950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Miksi meillä pitää olla tuommoiset kananaivoilla varustetut lainsäätäjät.
Ihailen villin lännen lakia, jossa ensin lyötiin turpaaan ja sitten vasta kysyttiin.
Sellainen olisi paras laki, niinkuin Tex Willerissä, että niin kauan vejellään turpiin roistoja, kunnes myöntävät tekonsa.
En ole koskaan tajunnut, minkä takia rikollisia pitää kohdella kuin enkeleitä.
Kohdeltais samalla tavalla niinkuin sota aikana vankileireillä.
Rattijuoppo on murhaaja, eikä tarvitse mitään sääliä. Ei sitä tarvitse ihmetellä, jos on liikennekuri päin helvettiä, kun laki suojelee liikennerikollisia.
Suojeleehan laki raiskaajaakin paremmin kuin raiskattua.
Elikkä täysin perseestä on nämä tieliikennelait tällä hetkellä.
En anna paskankaan arvoa suomen oikeuslaitokselle
Ajatteleppas omallekohdalle jos vedät kunnon lärvit ja jostain kumman syystä satut hyppäämään auton rattiin mitä tuskin tulisi mieleenkään selvinpäin ajtellessa. Kuitenkin känniläisen aivoitukset ovat joskus täysin päinvastaiset kuin selvinpäin. Ajat sitte tuhannen humalassa vahingossa naapurin mummon yli ja kidut loppuelämän vankilassa. Silloin ehkä ajattelisit hiukan toisin kuin nyt.
Rattijuopumus on mielestäni väärin mutta olen tehnyt kännissä paljon asioita joita en selvinpäin uskoisi tekeväni.
Tuun tappaa sut lärvissä ja istun vuoden ja sitten taas pääsee vetää lärvejä. Ehkä sitten meen ajamaan lärvissä lapsiesi yli, taas häkin ovet käy vuodeksi ja kohta on koko xxx suku tapettu.
Miksikö uskallan ehdottaa tällaista kovaa käytäntöä, johtuu siitä ihmeellisestä syystä, etten käytä alkoholia lainkaan, enkä ole koskaan käyttänytkään.
Siksipä minä tällainen kummajainen olenkin täällä, kun olen erilainen. Sanotaanhan, että erilaisena on vaikeaa olla, mutta täällä se onnistuu kasvottomana.
Mutta asia on todella niin, että olen raivoraitis.
Siksi minua eivät kosketa nämä rattijuoppous asiat henkilökohtaisesti
No jos kerran teet kännissä rikoksia, niin pakkoko on vetää lärvit? Ei kukaan ole rattijuopon puolesta ryypännyt, ihan se on itse juonut. Jos sitten on sen seurauksena tappanut jonkun, niin kärsiköön seuraukset. Jos käytös muuttuu radikaalisti kännissä rikollisempaan suuntaan, niin silloin ei ehkä kannattaisi juoda alkoholia.
Känni ei oikeuta tekemään mitään. Se on ihan sama oletko kännissä vai et, seurauksen pitäisi olla sama jos olet tappanut jonkun. Itse se känni on aiheutettu, vai kaatoiko joku sen viinan väkisin kurkusta alas?
Sama on muiden "syyntakeettomien" kanssa. Hyvä esimerkki on tämä kirvesmies joka itse täysissä järjissään JÄTTI LÄÄKKEET OTTAMATTA ja otti päälle AMFETAMIINIA. Tämä oli TIETOINEN VALINTA. Vaikka se olikin kuinka sekaisin siinä vaiheessa kun itse teon teki, oli se itse aiheutettua tietoisella toiminnalla koska tietoisesti lopetti lääkkeiden oton -> tiesi sen aiheuttavan ongelmia. Laki tulkittiin kuitenkin toisin, SAIRASTA.
Tuolla menetelmällä saataisiin kaikki muutkin rikokset ratkottua. Poliisit vain keksisivät jostain epäillyn ja antaisivat turpaan niin kauan että se tunnustaisi.
Miten minusta tuntuu että tätä on jo kokeiltu jossain päin maailmaa.
Ja fiksu ajaa selvinpäin ylitse. Näin välttyy tuomiolta.
Tuomio tuostakin tulee, sakko nimittäin. Sitä saa selvästi pienennettyä, jos yliajo tapahtuu suojatiellä.
Ministeri Haavisto vai mikä se oli ajoi kännissä suojatiellä naisen yli ja kansanedustaja Aino Suhola selvinpäin. Voisiko joku kaivaa nämä kansankukkasten tuomiot vertailuun?
Kännissä autolla ajamista voi verrata siihen, että henkilö menee kännissä ampumaradalle harjoittelemaan tauluun ampumista. Vaikka kyseinen henkilö tähtäilisi tauluun päin ja yrittäisi kovasti osua siihen, niin kuinka moni muista paikalla olevista ampumaharrastajista tuntisi olonsa turvalliseksi? Aivan sama tilanne on liikenteessä rattijuoppojen suhteen.
...henkilö menee kännissä ampumaradalle harjoittelemaan tauluun ampumista. Vaikka kyseinen henkilö tähtäilisi tauluun päin ja yrittäisi kovasti osua siihen, niin kuinka moni muista paikalla olevista ampumaharrastajista tuntisi olonsa turvalliseksi?...
Jotenkin tosta tulee mieleen intin IV,n/viikonloppulomien jälkeiset heti aamulla olleet ammunnat...