Tänä päivänä on media laajasti ymmärrettävä kokonaisuus, joka käsittää tämän laatumedian (tuo on perinnemedian oma mainoslause) sekä vahvassa kehityksessä oleva suoramedia, jota voidaan kutsua myös kansalaismediaksi - omalauseinen laatumedia kutsuu sitä mielellään some-mediaksi tai populistien ja kansallismielisten ajatusmaailmojen mediaksi - jopa huutelualustaksi nimettömyydestä.
Nyt kädet ojentuvat väkevästi kohden valtion tulontasauskukkaroa, josta halutaan imuroida halpaa rahaa - ilmaista rahaa myös medialle. Tässä HS-jutussa peräänkuulutetaan oikeudenmukaisuutta, ei siis vain jonkun mediaosan suosimista, vaan tasapainoajattelua koko mediakentän osalta.
Tulontasauskukkaro joutuu lainaamaan reippaasti rahaa - jostain. Toivottavasti EKP' n setelipainokonemaailmasta velkana, jota ei tarvitse "koskaan maksaa takaisin" - jopa katteettomuutena inflaation hallitsemattomuuden uhallakin.
Media on tunnetusti neljäs valtiomahti, ja se tuottaa kansakunnalle uutisvirtaa totuutena, uusnormaalina manipulaationa ja nykyään voimallisena vastakkainasetteluna idän ja lännen välillä. Tätä taistelua kutsutaan West trolling manipulation -ilmiöksi -lännestä katsottuna. Tuo "West" luotiin vastapainoksi idästä kumpuavalle East trolling' lle - mitkä ovat vuoronokittelua puolin ja toisin.
Suomi on viisas, jos se osaa erkaantua tästä vuoronokittelusta; tässä haastetta itsemaininnalliselle laatumedialle. Johtolauseeksi voisimme saada tähän kansakunnan enemmistövalitseman presidentti Sauli Niinistön kuuluisan lausahduksen 'hyvistä palveluksista' ilmansuuntaa katsomatta. Esimerkiksi meillä voidaan opetella ajattelu, jossa faktana Eurooppa on alue, joka ulottuu kauas Venäjän Uralille.
Media tarvitsee rahaa? Ehkä vähän, sillä valtio on määrännyt kansaiset rajoitusten piiriin, ja se on laittanut rahahanoja kiinni. Ehkä ihmiset ovat jättäneet uudistamatta digitilauksiaan, säästääkseen - vähentääkseen kulutusta. Pitääkö, jos näin, valtion kompensoida tuo tulonmenetys perinnemedialle?
.
~ https://www.hs.fi/mielipide/art-2000006491353.html -
"Lehdistö tarvitsee nyt kädenojennusta valtiolta"
...
11361
Tarvitseeko laatumedia valtiolta ilmaista tukirahaa nyt?
11
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei pelkästään laatumedia, vaan koko mediakenttä suosituimmuuden mukaisesti.
- Anonyymi
Kansalaisten omat tietokanavat kehittyvät hyvin!
- Anonyymi
Hyvä huomio. Tuo kansalaismedia kehittyy huimaa vauhtia! Se voi vielä olla yllätys laatumedialle.
- Anonyymi
Tuo on loppuunkulunut yhden trolli väite. Heikkolahjainen "kansalaiskirjoittaja" luulottelee olevansajoku lehtimies Tintti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on loppuunkulunut yhden trolli väite. Heikkolahjainen "kansalaiskirjoittaja" luulottelee olevansajoku lehtimies Tintti.
Ainakin avaus tänne kansalaiskanavaan oli hyvin puhutteleva.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ainakin avaus tänne kansalaiskanavaan oli hyvin puhutteleva.
Omaasi kehut - mikä sivupersoona on kyseessä?
- Anonyymi
Laatumedia saa rahaa mainoksista, kuten tämä somekanavakin!
- Anonyymi
Laatumedia ei tarvitse valtion avustusrahaa - karenteenissa olevat voivat tehdä sähköisen tilauksen ja vastata puhelinmyyjän soittoihin - myös tilaamalla. Jos laatumedia ei enää tuota luottamusta, ja tilaukset jäävät vähiin, on mainostajien vuoro tukea laatumediaa.
Sen sijaa tuossa avauksessa mainittu kansalaisen suoramedia voisi saada valtiolta tuotekehitysrahaa.- Anonyymi
Loiseukka saa muutenkin
- Anonyymi
Eiköhän ruplia kilahda tilille näistä ”kansalaiskirjoituksista” jo muutenkin.
- Anonyymi
Avaaja on propagandisti "Тинтин"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971
