Pikku-Aino kysyi en osannut vastata, tulin surulliseksi.
Miksi päästämme ilmapallot lentoon, roskaamme luontoa.
Anonyymi
35<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
https://yle.fi/uutiset/3-11332196?origin=rss
Muovijäte tuhoa vesistön ja yleensä luonnon.
Aikoinaan clivelandissa laskettiin kerralla yli miljoona ilmapalloa vapaaksi taivaalle.
Matalapainemyrsky työnti pallot takas kaupunkiin ja vesistöihin. Siellä alukset ajoi kirjaimellisesti pallomeressä.
Olin purjeveneen kyydissä Portugalista, Kreetalle, noin. Muovijätettä on tasanen vajaa 5km rannasta merelle päin kuin matto. Valitettavasti Faktaa, kävimme jollalla maissa, todella kuin puurossa olisi mennyt, siis pahimmillaan. Täytyy olla erikoistuupparit, ei onnistuisi normi koneella.
Suomenlahteen sopii vielä muoviakin. Välimeri on vasta rannoilta täynnä, vielä sopii. Milloin tulee tosi herätys muovista. Kaipa silloin, kun muoviin kuolleet kalat märkänee hiekkarannoille, tonneittain.
Mennään keräämään muoviroskia, ei kerrota kenellekään, varsinkaan perusjulkuille, sieppi, Teemu, jetro, keisari, Jylhä, Haatainen, onni, Marin, Hakkarainen, torppa, Sofia, aitol, miehineen, kaikki homot ja lepakot ja lesbot.
Onnistuu, ehkä. Ruvetaan kasvattamaan hetulavalaista, nehän siivilöi sardiinija, pikkukaloja sapuskaksi, muoviakin ihan todistetuksi tosii tehokkaasti. Sitten kun on ihan täysi, lahdataan ja syödään, ruokajuomaksi rohkeasti vaan muovivalaan kanssa 2U duvas duvas, käy mainiosti, jopa ilman valastakin.
Teenkö oikein ympäristöteon, kun heitän muoviroskia luontoon, metsään en järviin, jokiin, mereen enkä ylensäkkään veteen. Koska muovista ei pääse eroon kuin heitämällä jonnekin, niin metsää suosittelen. Metsässä en ole nähnyt ketään elukkaa.
Miksi et heitä niitä roskia roskalaatikoihin, vaikka niitä on levitetty ihan sitä varten joka paikkaan. Minun älyyni ei mene millään roskaajien tapa, että jätetään esim. jonkin tavaran käärepaperi juuri siihen kohtaan mihin se sattuu vapautumaan. Kun siivoaa roskista jonkin alueen tänään, niin siinä samalla alueella on varmasti huomenna jo muutama roska.
Pitäisi tosiaan saada sakotettua itseteosta aina muutama roskaaja, niin pelotevaikutus säilyisi edes vähän aikaa. Myös kouluissa pitäisi olla joka vuosi pakollinen roskien keruu päivä, vain siten saisi edes muutaman kerran nuoret ajattelemaan asiaa. Nykyäänhän niillä näyttää olevan korkaamistilanteessa jonkilainen oikosulku, kun eivät edes itse huomaa mitä ovat tekemässä.
ABC, n lähellä on roskis ja alue on noin läpimitaltaan 10kilometriä. Roskiksen sisältö, kahvikupit, - lusikat, - servetit, - mehut, - hodarikääreet lisukkeineen, savukkeiden loppuosa, sisältäen hiukan bonusta yleensä, paperia, filtteri. Loput mitä on onkin jo roskaa. Täh.
Mitä yritit sanoa? ABC on pahin roskaaja mitä olla voi. Sen läheisyydessä on roska poikineen, vaikka siivoaisi sen kerran päivässä. ABC:n roskalaatikko on tietysti täynnä roskaa, koska kerääjät sen aina täyttävät, mutta myös koko ympäristö kilometrien säteellä on aina roskainen, ja juurikin ne roskat on kaikki myyty ABC:ltä.
Teikkö way, eni way. Korona lisää jätettäkin ympäristöön, teiden varret kukkii. Pegasus perkele pukkaa laukalle, varret kukkii.
kuuluu "ihmis luontoon" olla välittämättä...!!?
kunhan vaan kaupallinen roska kuluu.. ja tuo yhteisyys tunnetta...
Tuskin olisi ylivoimaista ottaa vaikka vihannespussi ja laittaa jätteet pussiin ja pussi sitten joskus roskikseen. ABC ja loppuun D, dog on Lontoota ja voisi alueen rajata koirille ja sinne vesipisteen. Koskapa jätökset ei ole biojätettä, taas vaan tuttu vihannespussi esiin ja jätökset pussiin ja pussi sille tark, roskikseen.
Miksi päästämme suustamme sammakoita, Li 100e kertaa 5milj, olisko 500miljoonaa. Joe et anna oot pihtari, kyrvän seisottaja, onnen pyörä paljon lupaa, mitään ei anna. Aina vaan hullummaksi menee rahan levittely. Menee jo päin vittua koko lysti.
Vastaa, että se on juhlintaa. Normaalisti luontoa ei saa roskata, mutta nyt on poikkeus. Raketeistakin jää hylsyt, mutta juhla on tärkeämpää.
Roskat siivotaan juhlien jälkeen.
Jotenkin ikävää, että pikkutyttö on aivopesty miettimään moisia asioita.
Eivätkö ilmapallojen valmistajat voi käyttää biohajoavaa materiaalia?
paska homma mut tulipa tehtyä....??
ilotulitusraketit, uudenvuoden tinat ja nyt ilmapallot -kiellettävä...
Ensin Nobel, sitten tuhoaa telluksen.
Tiina J saa BF tukiaisia, kun rupeaa tekemään muovijätteestä silikoni täytettä sinne tänne.
Näin Kolme palloa rikkinäistä, neljäs oli puoliksi tyhjä, tulin myös surulliseksi.
Vahtiko se vajaa, noin niinku kuolleita, teit oikein annoit hautarauhan.
Muovi on öljytuote, joten pilaamme muovilla ja kaikenlaisilla öljytuotejäämillä myös pohjavedet. Sisuskalumme on epäilemättä jo muovitettu.
Se ei ole pelkästään muovia. Se on myös alumiinia ja kemiallisia värejä. Se on sähkö energialla tuotettua kaasua, joka on harvinaista heliumia. Se on kuljetuksia ja pallojen tuotanto päästöjä.
Miksi on niin vaikeaa päästä eroon totutuista turhista traditioista.
Kävin äsken pienellä pyörälenkillä, ja sain oikeastaan vain pahanmielen, kun roskia kukki joka kymmenellä metrillä säännöllisesti. Mikä ihmisiä vaivaa, kun pitää roskata ympäristöään kiihtyvällä tahdilla? Eikö pieneen päähän mahdu millään ajatusta viedä ne roskat vaikka kotiroskikseen.
Saataisiinko thaimaalaisia marjanpoimijoita poimimaan vain roskia, koirien jätöksethän kerää koiraihmiset, yhteisvastuullisesti, joka toimii tosi hyvin.
Ei se toimi, jos yhdet ja samat joutuvat keräämään toisten jätökset/roskat. Niiden roskaajien pitäisi tajuta olla roskaamatta. Ainut keino on pelotevaikutus. Kun silloin tällöin joku saa roiman sakon roskaamisesta, niin tieto leviää ja roskaaminen vähenee. Niin on käynyt kaikessa muussakin, pitää olla valvontaa.
Aina kun mennään lompakolle, muistuu mieleen maksamisen tuska. Koira porukka vituttaa eniten, oltava aikuisia jos on koira kotosalla. Lässytystä riittää, kun nyt hän on sitä ja paskantelee ympäristön. Koira vero Tonni, niin ympäristö tuholla olisi maksajat, Tonni jos jätät jätökset.
Miksi puhutaan koirista kun aloituksessa oli kyse ilmapalloista?
Oikein kun opettaa, niin koira oppii paskantamaan ilmapalloon.
Ohjeistus on mennyt perille, hautarauhaa jätöksille ei ole rikottu.
Poliisi innostuu vasta sakottamaan, kun mainitaan AUTO. Koirat rattiin.
Kokoontumiset lähinnä rajoitukset on poistolistalla. Jippii saa olla paikalla yli kymmenen, 26neliön yksiö onkin mielissään.