Ei terve ruumis työtä kaipaa.

On komiaa olla työttömänä kun saa nukkua pitkään . Syksyllä metsästelen ja koulutan koiria sekä keräilen marjoja ja sieniä omaan varastoon. Joskus herkuttelen hirvi tai peurafileellä kanttarellien tai herkkutattien kera. Työkkäristä saan rahaa sen verran että pärjään mukavasti.

Ei ne suuret tulot vaan pienet menot.

Jättäkää Helsingin lähiö taaksenne ja lähtekää kainuun korpeen nauttimaan puhtaasta luonnosta sillä se ei paljoa maksa.
962
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tuollaisiksi hesalaiset sitten kuvittelevat maallaeläjät. Samanlaiset mielikuvat toimivat tietysti toiseenkin suuntaan, maalla luullaan yhtä valheellisesti hesalaisten olevan laiskottelusta kiinnostuneita.

Äänestä
  • Hesalaiset ovat sinne maalle joukolla ryntäilemässä vetelehtiminen mielessään.

    Äänestä

Itse tykkään olla myös työttömänä. Olen toki ollut pitkiäkin jaksoja työelämässäkin, mutta kyllä työttömyys on kymmenen kertaa antoisampaa kuin työelämä. Ei ole enää jatkuvaa kiirettä ja haukkuvia asiakkaita ja veemäisiä pomoja. Saa nukkua pitkään ja tehdä mitä itse haluaa tai olla tekemättä oman aikataulunsa mukaan.

Töissäollessa ei viikolla juuri muuta ehtinyt kuin töissä käydä. Ei ollut aikaa harrastuksille ja muulle elämälle. Nyt näitäkin pystyy priorisoimaan kärkeen.

Äänestä

Sitä sietää pohtia että kuluuko elämä tehden työtä josta ei pidä ostaakseen tavaroita joita ei tarvitse. Onko mukavampaa kuin lähteä miellumin metsään katsomaan majavan pesänrakentamista tai karhun puuhasteluja pentujensa kanssa. Haistella suopursun tuoksua ja luonnon heräämistä henkiin talven jäljiltä.

Minusta maaseudulla on paljon mukavampaa kuin katsella vittuuntuneiden töihinkulkijoiden menoa tai kädet taskussa itäkeskuksessa päivisystäviä matulaumoja.

Äänestä
  • Tässä on sitä jotain. Tää on hyvä. !

    Äänestä

  • Kerran kuukaudessa kyläkaupalle. Ostoslistalla voita ja kotiviinitarpeet, joskus harvemmin myös suolaa. Siinäpä ne ostokset.

    Äänestä

  • Laiskuuttasi makaat kuitenkin kotisohvallasi ja huudat muijallesi että tuo sitä kiljua.
    Kiljupäissäsi vain äidyt runolliseksi, mutta et sinä sinne metsään jaksa todellisuudessa lähteä.
    Luot ideaalisia mielikuva illusioita. Metsään lähteminen vaatisi pukeutumista ja kumisaappaita ym. Liikaa vaivaa työttömälle.

    Äänestä

Ruumis tarkoittaa kyllä kuollutta. Elävillä on KEHO.

Äänestä

Tämä on suomi24 maailmanmenoa paras ketju, jossa todellista elämänviisautta. Toivottavasti tämä ketju elää pitkään, josta mahdollisimman moni ammentaa tämän elämänviisauden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

On komiaa olla työttömänä kun saa nukkua pitkään . Syksyllä metsästelen ja koulutan koiria sekä keräilen marjoja ja sieniä omaan varastoon. Joskus herkuttelen hirvi tai peurafileellä kanttarellien tai herkkutattien kera. Työkkäristä saan rahaa sen verran että pärjään mukavasti.

Ei ne suuret tulot vaan pienet menot.

Jättäkää Helsingin lähiö taaksenne ja lähtekää kainuun korpeen nauttimaan puhtaasta luonnosta sillä se ei paljoa maksa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu