Neljän vuoden kuluttua

"Herra ja herra tasavallan presidentti Pekka Haavisto".
Näin esitellään Suomen tasavallan presidenttipari vuonna 2024.

Linnan juhlat esitetään suorana satelliiteillä kautta koko maailman miljardeille katsojille.
Yle saanee oikeuksista miljardiluokan tulot.
21<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tämä kun liitetään vielä kylkiäisinä tulvan aiheuttajilsi
Kristilliset kansanopistot ja Punainen risti voi taivas

Rasisminvastaisella viikolla edistetään yhdenvertaisuutta ja korostetaan yksittäisen ihmisen vastuuta toimia oikein rasistisessa tilanteessa. Jokainen kantaa vastuun omista asenteistaan ja valinnoistaan.

Valtakunnallista rasisminvastaista viikkoa vietetään viikolla 12. YK:n rasisminvastainen päivä on samalla viikolla, 21.3. Tänä päivänä, vuonna 1960, poliisi avasi tulen ja tappoi 69 rauhanomaisen mielenosoituksen osanottajaa Sharpevillessa, Etelä-Afrikassa. Vuonna 1966 YK:n yleiskokous julisti päivän kansainväliseksi rotusyrjinnän vastaiseksi päiväksi, ja kehotti kansainvälistä yhteisöä lisäämään ponnistuksiaan kaiken rotusyrjinnän poistamiseksi.

Rasisminvastaisen viikon tavoitteena on vaikuttaa ihmisten asenteisiin.

Tule mukaan
Rasisminvastainen viikko haastaa kaikki mukaan kampanjaan. Yksittäiset ihmiset, järjestöt, viranomaiset, koulut, oppilaitokset, yhteisöt ja urheiluseurat voivat kaikki osallistua omalla tavallaan.

Erilaisia tapoja osallistua rasisminvastaiseen viikkoon ovat esimerkiksi:
- aamunavaus koulussa
- seminaari tai luento
- konsertti
- elävä kirjasto
- pulkka- ja ulkoiluretki lapsille
- vanhusten kanssa muisteluhetkiä/lehden lukua
- nuorten kanssa teemallisia työpajoja ja elokuvailtoja
- rasisminvastainen teemaottelu urheiluseuroissa
- tai keksi oma tapasi osallistua!

Punainen Risti jakaa rasisminvastaisella viikolla Ennakkoluuloton edelläkävijä -tunnustuksia yhteisöille, yrityksille ja yksittäisille henkilöille, jotka toiminnallaan vähentävät ihmisten välisiä ennakkoluuloja sekä edistävät yhdenvertaisuutta.

SUOMALAISUUDEN SAAPI UNOHTAA TYYSTIN

Äänestä
  • Se vain yksi päivä vuodesta, vaikka pitäisi toimia samoin joka ainoa päivä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se vain yksi päivä vuodesta, vaikka pitäisi toimia samoin joka ainoa päivä.

    Ratio suoltaa samaa juuri tänäänkin rasisti rasisti, en kuunellut tarkemmin mikä kanava kymmenen minuutin välein tuota kehoitusta siitä pitää luopua elikä suomalaisuudesta ja antautua pölijien vietäväksi ylivaltaisten vääräuskoisena

    Äänestä

kyllä kauhavalaiset jättävät SPR -keräystonkat tyhyjiksi, oli se heillä selainen kylypy noita kiertää, onneksi loppui huvitukset kerralla mukas 100-taksikuskii seas eikä kenkään tolpalle kerennyt tai päästetty järien sanelemana

Äänestä
  • Suomen vika kun ei antanut työlupaa. Lääkäripulakin olisi helpottanut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomen vika kun ei antanut työlupaa. Lääkäripulakin olisi helpottanut.

    taxsit olis seiseet tolpalla kuten hesas osiltaan, asiakas saa valita taxsin ja samaten lääkärinsä, ei niil luvilla mitään tee, ovat vain niinkuin joulukorteja merkityksiltään.

    pekkaset pelikortit ei muutakuin huisuutusta pelaten, olisivat tietysti nääkin vielä hukanneet vaikka saviprunniin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    taxsit olis seiseet tolpalla kuten hesas osiltaan, asiakas saa valita taxsin ja samaten lääkärinsä, ei niil luvilla mitään tee, ovat vain niinkuin joulukorteja merkityksiltään.

    pekkaset pelikortit ei muutakuin huisuutusta pelaten, olisivat tietysti nääkin vielä hukanneet vaikka saviprunniin

    Saa valita käveleekö vai meneekö ahmedin kyydillä.
    Voi myös kärsiä kotona, eikä mennä muhammedin vastaanotolle. Jussufin hautaustoimisto käy sitten hakemassa halvalla ja kaikki säästävät.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Saa valita käveleekö vai meneekö ahmedin kyydillä.
    Voi myös kärsiä kotona, eikä mennä muhammedin vastaanotolle. Jussufin hautaustoimisto käy sitten hakemassa halvalla ja kaikki säästävät.

    me kaikki siinä samalla häviämme, kun yhteisestä pussista noi elätämme, ja noihan osaa huuhaihin rahansa työntä, saa se on näitten pitseeri vehestyksetkin tuetusti jatsaavat ja tarjoilevat mitä lies
    - ja eikun kansanvaihto vain kiihtyy
    ---
    Matujen elätys kuuluu suomalaisille, orjakansan on palveltava ylhäisöä eikä sovi kritisoida koska syyllistyy rasismiin.
    Mahtasiko muslimit kohdella samoin jos länsimaalaiset menisivät hakemaan heiltä turvapaikkaa?

    Äänestä

Jo on taas tuska ja vaiva iskenyt vapunpäivänä. Iskekää kyynärpäätä kiviseinään, se helpottaa.

Äänestä
  • Älä nyt kun ei vielä olla edes tapeltu, vähän vain vinosti kateltu, enkä mää ainakaan tuota kyynerpää juttua kokeile

    Äänestä

Jussi Halla-ahon vappupuhe: "Globalisaatiolla on petollinen puoli"

Äänestä
  • ottakaas opiksi ei kaikkien halloja tarvii olla, yhtenäisyyttä rakentaen ja horisonti mitä kohti käymme

    Äänestä

  • Siitä+tulikin+mieleen+että+SDPn+kannatus+on+nyt+24+%+ja+persujen+alle+19.++Persuilla+on+petollinen+puoli++ja+sen+kansa+tietää.

    Äänestä

Lapuan entinen Herättäyhdistys, nykyinen Homokörttiyhditys on nimennyt ehokkaaks en Haaviston!!!!

Äänestä

on sulla unelmat DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Äänestä

Matujen elätys kuuluu suomalaisille, orjakansan on palveltava ylhäisöä eikä sovi kritisoida koska syyllistyy rasismiin.
Mahtasiko muslimit kohdella samoin jos länsimaalaiset menisivät hakemaan heiltä turvapaikkaa?

Äänestä

Suomi on kusessa, kun ei saada ulkomailta oikeita työn päivänä syntyneitä ihmisiä. Mansikkakilo maksaa tänä vuonna tuplasti, koska joudutaan tulemaan toimeen suomalaisilla poimijoilla, jotka poimii puolet hitaammin ja silloinkin vain jos on kaunis ilma.
https://yle.fi/uutiset/3-11324351

Äänestä
  • niin vähän syyään kumminkin, jottei sillä ole mitään merkitystä
    - haitoilla on kaikista kauvaskantoisimman merkitykset ja sekasorrolla

    Äänestä

  • ei työnteon piä olla raatolista, elämän paketista pitää yrittää tehä herkku

    Onnellisuus ei ole sama kuin ilo ja lapsenomainen luovuus,
    mutta luovuus ja tekemisen ilo voi tehdä onnelliseksi.

    Äänestä

Tietysti kuuluu koska näillä maailmahalaajilla pitää olla omat kultamunat jota paapoa ja nostattaa omaa itsetuntoa hyvänä ihmisenä. He itse tiedostavat olevansa sisimissään mätiä ja evoluution kannalta turhia ihmisiä. Näiden matalan älykkyyden maailmanparantajien kannattaisi hommata lemmikkieläin tai vaikka joku halinalle jota paapoa, silloin eivät tekisi yhteiskunnalle peruttamatonta vahinkoa.
Tai jos välttämättä haluaa tuntea halua auttaa ihmisiä, niitä aputarvitsevia löytyy huomattavasti lähempääkin, esimerkiksi naapurin vanhukset tai muuten huono-osaiset ihmiset.

Miten yleensä aina vihreisiin tai vasemmistoon pesiytyy näitä ”huvinkoulutettuja”, mutta idiootteja joilla oman järjen käyttö on ahvenen tasolla.

Äänestä

Hesas ei kantasuomalainen työihminen pysty asumaan kun ei rahat riitä jukulaauuta

- nää kehutut uustulokkaat kyllä ja näille pistetään vielä uutta kämpää pilatavaksi ja het kerralla, sitten hihuloijaan jot nää pelastaa suomen meijät, siliti tukemalla nää elätetään suomen pilaijat meitin jokaisen massista

nämä valoitajat on nostettuna oikein mainosarvoin vuorille mistä hoilaavat sitä omaasa valesta ja näytelmää

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

"Herra ja herra tasavallan presidentti Pekka Haavisto".
Näin esitellään Suomen tasavallan presidenttipari vuonna 2024.

Linnan juhlat esitetään suorana satelliiteillä kautta koko maailman miljardeille katsojille.
Yle saanee oikeuksista miljardiluokan tulot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu