100 seteli

Korvamerkitty ostokupunki joka on suunnattu kivijalkayrityksiin, summa vähennetään köyhiltä perustoimeentulotuesta.
Suora tulonsiirto kaikkein heikko-osaisimmilta ylihintoja kiskovien taskuihin.

Made in Finland, reilu meininki.
4953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 49

Vanhimmat

En osta mitään. Totuin tähän inhottavaan tapaan, kun olin perusturvan varassa. Tapojani en muuta.

Äänestä

Ei ole näkynyt. Onkohan koskaan sellaista ollutkaan kukkarossa.
Ei tässä nyt isoja rahoja tarvitsekaan olla.

Äänestä

Viekää nyt toi ihminen hoitoon ?

Äänestä

Tavallinen työläiskansa saa vain 100e kun kepun Lintilä jakoi Business Finlandin kautta 100.000e yrittäjille!

Äänestä
  • Tuskin saa sitä satastakaan. On se niin iso raha kaikille jakaa.

    Äänestä

  • Nollat eivät ole merkitseviä numeroita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tuskin saa sitä satastakaan. On se niin iso raha kaikille jakaa.

    neljäsataa miljoonaa
    aikamoinen massipussi

    Äänestä

Entä minä ja verkkokauppa, tai ystävieni pk-rakennusalan yritykset, joilta on evätty kaikki tuet. tai telakan alihankkijat? On sanottava, että suurin osa ei odottanutkaan saavansa mitään, kunpa vain halusivat kielteisen päätöksen perustelut.

Ei kannattava liiketoiminta oli useimmilla syynä ja firmat ovat olleet pystyssä 5-40 vuotta ja työllistäneet kokoaikaisia ja kausityöläisiä kaikki nuo vuodet.

Andersson on sekaisin kuin mummovainaan seinäkello. Eikö hän ymmärrä, että joku maksaa kaikki nuo tuet selkänahasta. Ja se joku on me, meidän lapset ja lastenlapset. Voi vittu.

Äänestä

Mitä?Satasen seteli?Ei voi olla totta?
Tämä on onnen päivä.

Äänestä

Vasemmistoliiton kannatus on niin alhaalla, että Andersson kopioi Rinteen vaalilupauksen.

Äänestä
  • Ei Andersson kannata sitä lupaamaansa satasen jakamista. Se vain kokeilee, että jos ei tälläkään keinolla ala gallupit nousta, niin jättää politiikan ja muuttaa Afrikkaan auttamaan köyhiä.

    Äänestä

Turhaa kalsareiden paukuttelua

Äänestä

Mitenköhän dänkki kauppiaat otta nitä vastaan.

Äänestä

Punikit myisivät niitä 50 eurolla ja painuisivat suoraan Alkoon.

Äänestä

Trump lähetti kaikille 1200 dollaria. Nyt Suomessa vasemmistolainen ehdottaa satasta. näin ne poliittiset asetelmat muuttuu

Äänestä
  • niin ja persut oli innoissaan Trumpin tempusta, mutta täällä sellainen ei persuille käy, vaikka on mitättömästä rahasta kyse jenkkeihin verrattuna. (Väärä antaja)

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    niin ja persut oli innoissaan Trumpin tempusta, mutta täällä sellainen ei persuille käy, vaikka on mitättömästä rahasta kyse jenkkeihin verrattuna. (Väärä antaja)

    Oikeudenmukaista ja tasa-arvoista olisi jakaa sataset parlamentaaristen voimasuhteiden mukaan, kuitenkin samalla huolahtien, ettei satasta saa yksikään apteekkari eikä yksityinen työterveyslääkäri.

    Äänestä

  • Trump lähetti kaikille alle 75000 tienaaville 1200 500/lapsi.

    Äänestä

Jostain syystä nämä äärimmäisen populistiset vappusataset ovat muotia.

Äänestä
  • Joka vappu niitä tuppaa kuulemaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joka vappu niitä tuppaa kuulemaan.

    Oikeasti tämä on kansalaisten pilkkaamista, rienaamista, herjaa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oikeasti tämä on kansalaisten pilkkaamista, rienaamista, herjaa.

    Suomeksi sanottuna vittuilua kansalle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joka vappu niitä tuppaa kuulemaan.

    Tämä on se Vappusatanen.

    Äänestä

Ihmiset ostavat tälläkin hetkellä ihan niin suurella rahamäärällä tavaraa kuin näihin olosuhteisiin on järkevää.

Jos tulisi iso kriisi, sota ja nälänhätä, niin Vasemmistoliiton Talouspolitiikan hallisteva Li Andersson ehdottaa siihenkin, että Suomi ottaa, tai koettaa ottaa 550 miljoonaa euroa lisävelkaa maailmalta.

Sitten jaetaan se raha 100 € steleinä kansalle, ja kriisi on selätetty.

Äänestä

Määrittele kivijalkayritys.

Äänestä

Kela rankaisee ja leikkaa heti.

Äänestä

Ikinä satasen seteliä edes nähnyt.

Äänestä

Kotimaisen+ruuan+arvonlisävero+0+%.

Äänestä

Tämähän olisi tukea yrityksille, ei kansalaisille.
Kansalainen ostaa pienyritykseltä tukisetelillä hyödykkeitä ja näin yritys saa liikevaihtoa kassaansa.
Meidän paikkakunnalla yritysten liikevaihto kasvaisi noin 2.2 milj euroa. Tämähän koskisi erityisesti pienyrityksiä.

Äänestä

Andersson mainitsi ensimmäisenä kulttuurin johon vappusatasen voi käyttää, miksi ? no siksi koska hänen kannattajat ovat teattereissa jotka nauttii täyttä palkkaa vaikka eivät olisi töitä,
Laitosteatterit pärjää kyllä vaikka ovet olisivat kiinni, koska raha tulee heille automaattisesti joilla voi maksaa työntekijöille täyden palkan, tässäkin tilanteessa.
Oletteko veronmaksajat muuten tietoisia, laitosteatterin näyttelijät jotka joutuu työttömäksi, heille maksetaan täysi palkka kotiin.
Asia erikseen ovat teatterit jotka toimivat harrastaja pohjalla , he ovat nyt vaikeassa tilanteessa, koska heille ei tule raha automaattisesti valtiolta, vaan se koostuu lipputuloista ja kuntien avustuksista jos sattuu sitä saamaan.

Äänestä

Hyvä ehdotus Li Anderssonilta!

Sillä satasella menisinkin heti kampaajalle, kun alkaa tämä kuontalo olla koronassa venynyt. Ministeri Anderssonin ehdotus satasen ELVYTYSsetelista tulisi monelle tarpeeseen ja auttaisi myös palvelualojen avautumisessa yrittäjiä!

"Sata euroa jaettaisiin kaikille suomalaisille käytettäväksi palveluihin. Se olisi käytettävissä kulttuuri- ja palvelualoilla, kuten kivijalkakaupoissa, keikkapaikoilla, ravintoloissa ja parturi-kampaamoissa.

– Tämä olisi kaikki suomalaiset huomioiva tapa vauhdittaa palvelualojen elpymistä siinä vaiheessa, kun rajoitustoimia voidaan laajemmin purkaa, Andersson sanoi puheessaan."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/239f25a6-2849-4ac6-914f-f4a03bf748d8

Äänestä

Ehdottomasti kannatettava ajatus!
Ihmiset saavat palveluja ja yrittäjä saa rahallista tukea.
Ei ole muuta eroa isoihin yritystukien kuin se, että tämä tuki kohdistuisi suoraan pienyrityksiin. Lisänä ostaja saa hyödykkeen.
Niin no, ero on siinä, että yrittäjä joutuu tässä tekemään jotain rahallisen tuen saadakseen.

Äänestä
  • Erona on: sen satasen voi käyttää suomalaiseen tuotteeseen tai palveluun

    Äänestä

Saako ostaa tankin täyteen dieseliä, että pääsee töihin?

Äänestä

Onko joku joskus saanut parturissa käynnistä 💇 kuitin?

Ikinä?

Äänestä

Vasemmiston vappu vitsi. Minä myyn sen 75 eurolla ja muutan sen 7500 euroiseksi in cash.

Äänestä
  • Siihen se mureni 100sen etuseteli. Et ei oo eikä tuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Siihen se mureni 100sen etuseteli. Et ei oo eikä tuu.

    Ei tipu enää lämpöä Anderssonilta.

    Äänestä

Yritys ja maataloustuista pois ja veronmaksajille kustantaa setelit kumminkin päätyvät joko ruokaostoksiin tms firmoille. BisnesFinlandin rahan jako oli täysin absurdia .

Äänestä

Todellakin erinomainen ehdotus Li Anderssonilta -
kannatan ehdottomasti elvytysseteliä, joka tulisi monenlaiseen tarpeeseen.

* - Itku tulee jo pelkästä ajatuksesta. Veisin lapsen parturiin ja ostaisin hänelle kengät ...

- Olisi tosi kiva saada uusia vaatteita johon ei ole nyt yksinkertaisesti varaa kun ei ole työpaikkaa ja ei ole tuloja kuin eläke ...

Erityisesti vastaajat kertoivat haluavansa oman hyötymisensä ohella tukea tuttua yrittäjää. Iltalehti on kertonut, että koronakriisi on vaikeuttanut erityisesti kauneusalan pienyrittäjien arkea ja moni ponnistelee tällä hetkellä mittavien taloudellisten vaikeuksien kanssa.

Useissa vastauksissa toistuu ajatus, että antaisi oman setelinsä jolle kulle, jolla olisi sille enemmän tarvetta. Useampi vastaaja haluaisi palkita myös sairaanhoitajia näiden tekemästä työstä.*

Hienoa Li - olisipa kaltaisiasi paljon enemmän Suomessa!

Äänestä

Anderssonilta tipahti suusta ajattelematonta puhetta. Jos 100 € jaetaan kaikille Suomalaisille valvotusti henkilökohtaisena, tähän tehostetun valvonnan ympärille nousee nopeasti toinen 100 € per suomalainen lisäkustannuksia mikä lisää rahanarvon nopeaa putoamista entisestään vaikka joku viisas väitti että Suomi nousee tulevasta taantumasta inflaation avulla mutta arvelen ufon näkemiseen takapialla todennäköisemmäksi kuin verraten Suomen nouseminen talouden notkahtamisesta inflaatiolla. Uskomattomia talouden elvytys suunitelmia jotka muistuttaa 90 luvun Sauli Niinistön hallistus kumppaneiden suunnitelmia tehdä Suomesta maailman teknologia keskus "piilaakso".

Äänestä

Avustaja armeija voisi työstää ajatusta tuskin heillä muutakaan tekemistä ai niin mutta avustajat eivät taida tietää mistään mitään mutta palkka juoksee

Äänestä

Vappusatanen kaikille yli 18 vuotiaille, joiden vuosiansio alle 25000 e. Sitten olisi hyvä....

Äänestä

saako sillä ostaa kaljaa alepasta ja kepappia ahmedilta? kivi jalassa.

Äänestä

Onko hammaslääkärikäynti hyväksytty?

Äänestä

Li Anderssonille onnittelut hienosta ehdotuksesta elvytysstelin antamisesta kaikille kansalaisille ja samalla pystyisime auttamaan koronan takia mahdottomiin vaikeuksiin joutuneita pienyrityksiä jaloilleen ja pitämään työntekijät työssä.

Hyvä Li!

Äänestä

Ja pah. Rehelliset kansalaiset eivät halua lapsiltamme lainattuja (ryövättyjä) rahoja. Emme ala rikoskumppaneiksenne.

Äänestä

Alkoon olisi hyvä saada tuollainen seteli

Äänestä

Suomalaisista++noin+2,2+miljoonaa+on+työssäkäyviä.++Jos++he+saisivat+jonakin+kuukautena+ylimääräisen+100+€+rahasumman+palkkansa+päälle,+ei+90%+ihmisistä+huomaisi+koko+asiaa+edes+tapahtuneenkaan.+Ei+siitä+heti+lähdettäisi+tuolla+harmituksen+satasella+tukkaa+kähertämään,+tai+jalkahierontoja+ottamaan,+tai+ravintolaan+syömään.+Satanen+on+aika+pieni+raha,+tehdä+paljon+mitään.+Edes+opiskelija+ei+hummaile+ja+elä+satasella+kovinkaan+pitkään.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Korvamerkitty ostokupunki joka on suunnattu kivijalkayrityksiin, summa vähennetään köyhiltä perustoimeentulotuesta.
Suora tulonsiirto kaikkein heikko-osaisimmilta ylihintoja kiskovien taskuihin.

Made in Finland, reilu meininki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu