Atooppisen ihonhoidon vaikeus

Mimmi

Kun hoidosta huolimatta välillä mikään ei tunnu auttavan. Vaikeaahan se on... Ymmärrettävästi! RASVAUS on erittäin tärkeää ja moninpaikoin hyvinkin runsasta. Hyvistä hoitotuotteista huolimatta hoitaminen on toisinaan vaikeaa...

Kun/Jos atopiaa esiintyy myös muualla kuin kasvojen iholla esim. selässä, niin hoitaminen on hyvin vaikeaa jonka olen huomannut.
Rasvaan runsaasti, mutta ongelma on juuri siinä, että puettuani paidan päälle, jotenkin ne ärsyttävät/hankaavat kuivaa/herkkää ihoani päivän mittaan.
Olen pohtinut ja syy ärsyyntymiseen on se, että paita osittain imee rasvaa jolloinka kuiva iho oireilee.
Vertaan tätä selkä juttua kasvojen ihoon kun kasvojen ihoamme emme peitä vaatteilla, jolloinka hoitovoide pysyy iholla.
Voidetta on myös helppo lisätä kasvojen iholle päivän mittaan.
Vaatii hirvittävästi kärsivällisyyttä!

8

824

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuskaa on se kun mikään rasva ei tehoa!

    • Jane

      Jos kestät lievää tuoksua ja -sottaamista kokeile 10% koivuvaseliiniä, niin ei tarvitse rasvailla kuin 1-2 kertaa viikossa. Välillä vaivaa ei edes muista. Minulle se on auttanut aivan uskomattomasti.

      • Mimmi

        Koivulle ja niinpä en varmaan pysty käyttämään koivuvaseliinia.


      • Jane
        Mimmi kirjoitti:

        Koivulle ja niinpä en varmaan pysty käyttämään koivuvaseliinia.

        En usko sen haittaavan, vaan päinvastoin. Kaveri oli siitepölylle ja koivupölylle allerginen, mutta se ei haitannut, vaan päinvastoin siltä hävis allergia (iho oireet) koivulle.


      • tai sitten ei
        Jane kirjoitti:

        En usko sen haittaavan, vaan päinvastoin. Kaveri oli siitepölylle ja koivupölylle allerginen, mutta se ei haitannut, vaan päinvastoin siltä hävis allergia (iho oireet) koivulle.

        tai sitten ei! Tuo kuulostaa melkeimpa siedätyshoidolta! Siedätyshoito ilman lääkärin valvontaa voi olla melko riskialtista puuhaa! Hyvällä onnella allergia voi vaikka hävitä koonaan, mutta toisaalta voi käydä tosi huonosti. En lähtisi itse koittamaan siedätyshoitoa ilman asiantuntijan apua! Itse kärsin jopa niin paljon ristiallergioista, etten tiettyinä kukinta-aikoina voi syödä juuri mitään vihanneksia tai hedelmiä!


      • Mimmi
        Jane kirjoitti:

        En usko sen haittaavan, vaan päinvastoin. Kaveri oli siitepölylle ja koivupölylle allerginen, mutta se ei haitannut, vaan päinvastoin siltä hävis allergia (iho oireet) koivulle.

        Täytyypä harkita hyvin tarkkaan koivuvaseliinin käyttöä,tapanani on kyllä tutustua perinpohjaisesti uuteen tuotteesseen. Kiitos tiedosta! :)


    • Mimmi

      Kevät eikun tekee tuloaan...mutta miten vaikeeta aikaa on atoopikoille/allergisille.. Ainakin minusta tuntuu jo nyt helvetilliseltä. Seuraavat 5kk on sitten kamppailua allergioittenkin kanssa.
      Odotan jo syksyä innoissaan!!

    • henna

      Minulle tämä toi suuren avun todella pahaan atopiaan!!!

      kannatan!

      www.antioxidant.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      65
      7282
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      126
      3991
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3886
    4. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      54
      3248
    5. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      136
      3190
    6. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      48
      2589
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      60
      2408
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      36
      2232
    9. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      2084
    10. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      10
      1921
    Aihe