Täällä on ollut paljon keskustelua siitä, että mm. marjatiloille/maaseudulle on hakenut paljon suomalaisia töihin ja mukamas suomalainen työvoima ei isännille kelpaa.
Nythän on käynyt niin, että niitä hakemuksia on tullut, mutta kun työnhakijoille on sanottu, että työ on urakkapalkkaista, niin työ ei enää olekaan kelvannut näille vetelehtijöille. He ovat alkaneet perumaan työhakemuksiaan. Miksi?
Onko se kuitenkin niin, että nämä hakeneet eivät ole valmiita antamaan työpanostaan? Heille pitäisi siis taata laiskottelusta ja lusmuilusta jokin tuntipalkka.
En yhtään ihmettele, että isännät haluavat palkata ulkolaista työvoimaa, koska suomalaiset ovat sitä mitä ovat. Isän ja äidin kasvattamia nössöjä, jotka valitsevat mieluummin yhteiskunnan kustantaman "sossusta käteen" - elämisen ihan samoin, kuin heidän vanhempansakin.
Oikeesti noilla marjatiloilla pystyvä , tunnollinen ja kovaa työtä pelkäämätön voi tehdä hyvän tilin.
Nythän on käynyt niin, että niitä hakemuksia on tullut, mutta kun työnhakijoille on sanottu, että työ on urakkapalkkaista, niin työ ei enää olekaan kelvannut näille vetelehtijöille. He ovat alkaneet perumaan työhakemuksiaan. Miksi?
Onko se kuitenkin niin, että nämä hakeneet eivät ole valmiita antamaan työpanostaan? Heille pitäisi siis taata laiskottelusta ja lusmuilusta jokin tuntipalkka.
En yhtään ihmettele, että isännät haluavat palkata ulkolaista työvoimaa, koska suomalaiset ovat sitä mitä ovat. Isän ja äidin kasvattamia nössöjä, jotka valitsevat mieluummin yhteiskunnan kustantaman "sossusta käteen" - elämisen ihan samoin, kuin heidän vanhempansakin.
Oikeesti noilla marjatiloilla pystyvä , tunnollinen ja kovaa työtä pelkäämätön voi tehdä hyvän tilin.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Niin, mutta toisaalta marjamafian moitteet siitä, että suomalaiset ovat hitaita ei ole riski, koska vain kerätyistä marjoista maksetaan.
Senkun palkkaa enempi sakkia pellolle.
Kylä mää oon sitä mieltä, että marjatilallinen on halpatyöläisensä ja maataloustukensa ansainnut.
Kylä yrittäjällä on oikeus ökyelintasoon jonka mahdollistaa halpatyö-/orjatyövoima.
Ei mulla muuta.
Eivät ne itse pidä itseään orjatyövoimana, kun tienaavat kuukaudessa saman, mitä kotimaassaan koko vuonna.
Ei siinä ukrainalaisen ja suomalaisen erossa ole muuta kuin että ukrainalainen on halvempi. He eivät tiedä mitään kahvi ja ruokatunneista eikä palkan lisistä tai pekkasista. Lisäksi ukrainalaisilta marjanpoimijoilta saa pillua.
Älä puhu paskaa. Julkisuudessa on ollut esillä tapauksia, joissa työtön nuori on innoissaan hakenut töihin poimijaksi ja saanut paluupostissa suoraan "kiitos ei" vastauksen ennen kuin on päästy edes keskustelemaan palkkauksesta tai urakasta.
Totuus on että marjatilalliset suhtautuvat lähtökohtaisesti suomalaisiin ja erityisesti työttömiin ennakkoluuloisesti ja vihamielisesti. Marjatilalliset eivät myöskään osaa enää rekrytoida, koska ovat ulkoistaneet sen vuosia sitten ukrainalaisille ihmiskauppiaille. Jokainen tajuaa, että ukrainalaisten "tehokkuus" perustuu työehtojen polkemiseen.
Kausityöntekijöiden välittämisen todellinen luonne paljastui, kun marjatilalliset toimittivat ulko- ja maatalousministeriölle nimilistan heidän "vakituisista, kokeneista amnattilaisista" joiden täytyisi päästä Ukrainasta Suomeen. Nimilistalla oli henkilöitä jotka eivät olleet koskaan käyneet Suomessa, eivät osanneet suurlähetystön haastattelussa kertoa millä työehdoilla ovat tulossa työtä tekemään ja joilla ei ollut juurikaan maataloustyökokemusta. Mistä tilapäiset olivat nämä nimet keksineet?
Nimilistat oli todennäköisesti tullut Ukrainan välittäjiltä. Kausityöntekijöiden välitys Ukrainasta on hämäräbisnes, joka ei ole suomalaisten hallussa. Marjatilallinen ei edes tiedä kuin muutamat työnjohtajan nimen. Välittäjät eivät tee työtä ilmaiseksi, joten ilmeisesti Suomeen tulevat joutuvat maksamaan provisiota palkastaan "työnjohtajille" jotta saavat olla töissä.
Julkisuudessa haastatellut marjatilojen omistajat ovat kertoneet kyllä vähän toisenlaisia tarinoita. On sanottu mm., että tiloille tulee vuosittain paljon samoja jo entuudestaan tuttuja ukrainalaisia, jotka osaavat hommat, koska heillä on muutenkin kokemusta maataloustöistä. Lisäksi maajussit ovat sanoneet, ettei heitä tarvitse erikseen kouluttaa töihin. Ukrainalainen osaa ajaa esim. traktoria ja käyttää muita työkoneita. Suomalaiselle kausityöläiselle nämä ovat täysin uusia asioita. Lisäksi eräs jussi kertoi, että jos tuli sade, suomalainen lähti heti takaisin sisätiloihin, mutta ukrainalaista eivät kesäsateet hetkauttaneet.
Toki kysymys on motivaatiosta. Ukrainalaiselle ansaittu raha on todella iso, kun Ukrainassa on totuttu 200 euron kuukausipalkkoihin. Siihen nähden jo tonni kuukaudessa täällä tuntuu ruhtinaalliselta, kun taas suomalainen miettiin, että työkkäristä voi saada enemmänkin tekemättä mitään muuta kuin täyttää hakemuksia ja kirjoittaa niihin sanan työtön. Palkka on siis suomalaisen silmissä työn raskauteen nähden huono.
Jos palkkoja nostettaisiin, marjojen hinta kallistuisi ja ne eivät ehkä menisi kaupaksi. Ulkomaalaisen marjan kilpailuetu paranisi. Eli suo siellä, vetelä täällä.
Nimen omaan marjatilojen omistajat ovat kertoneet tarinoita, koska totuus ei kestä päivänvaloa.
On väitetty mm., että tiloille tulee vuosittain samoja jo entuudestaan tuttuja ukrainalaisia, mutta kun tilalliset antoivat nimilistan "samoista jo entuudestaan tutuista ukrainalaisista", niin mukana oli porukkaa joka ei koskaan ollut Suomessa käynytkään ja joilla ei ole kokemusta maataloustöistä. Jostain kumman syystä tilalliset tiesivät näiden henkilöiden nimet ja yhteystiedot vaikka eivät koskaan olleet heitä nähneet. Ukrainalaisten välitystoimintaa pyörittää ihan jotkut muut.
Viranomaisten pitäisi selvittää miten paljon noille kausityöntekijöille lopulta jää käteen työstään erilaisten välistävetäjien jälkeen. Olisi myös millä kaikella ukrainalaiset "työnjohtajat" ns. motivoivat näitä ukrainalaisia alaisiaan. Rakennusalalla latvialaisia rakennusmiehiä on uhkailtu suoralla väkivallalla, kun he ovat valittaneet työehdoisraan.
Oikeudenmukaisin ratkaisu olisi että myös palkansaajien työpanos arvioidaan maailman halvimman hintatason mukaan ja loppuosa maksetaan tukena niin kuin viljelijöidenkin kohdalla tehdään. Kun työpaikka laitetaan hakuun niin kuka tahansa maailmanlaajuisesti saisi sitä hakea ja halvin tarjous voittaisi.
Joka tapauksessa mansikat maksaa ensi kesänä mansikoita.
Parempi on lopettaa maataloustuet kokonaan ja mennä markkinaehdoilla ja maksaa työttömyyskorvausta viljelijälle, jos se joutuu lopettamaan. Se olisi oikeudenmukaisin ratkaisu.
Mutta kun niitä maataloustukia maksetaan joka maassa. Maataloustukien-, ja ukrainalaisen halpatyövoiman käytön ansiosta, ulkomainen tuontiruoka on niin edullista, kuin se on.
niin niitä työttömyyskorvauksiakin maksetaan joka maassa.
Niin, mutta kun te haluatte lopettaa maanviljelyn Suumesta, ja heittäytyä ruoan suhteen kokonaan muiden armoille.
Suomesta, ei Suumesta....
Voiko ne maksaa ulkolaisella mansikalla?
Ei sitä halua kukaan paitsi jotkut trollit. Tiedän kyllä, että tukiaiset vääristää maailmanmarkkinoita ja Suomessa ne pari keskusliikettä vaikeuttaa myös.
Veronmaksajana en pysty nostamaan käsiä pystyyn ja toteamaan että menköön yhdelle alalle vaan aina ja ikuisesti lisää rahaa ja mitenkään muuten asiat eivät voi olla. Sitten kun vielä jatkuvasti kuulee, että kaikesta tuesta huolimatta ala on vaan niin vaikea, ei pärjää ja juuri ja juuri elanto tienataan. Jotain pitäisi oikeasti tehdä, eikä ainut ratkaisu voi olla lisää rahaa ihan hitosti.
Yksi liiketoiminnan ala ei voi olla kritiikin yläpuolella ja "pyhä lehmä".
Kertokaa mulle, että miksi palkkaus marjatiloilla on muka epäoikeudenmukainen. Se, joka tekee paljon työtä saa myös paljon palkkaa. Vain tehdystä työstä maksetaan. Ne jotka eivät tee mitään eivät myös saa mitään. Eikö se ole mukamas´ oikein?
Vale on, että suomalaiset eivät kelpaisi marjatiloille. Meidän kaksi kersaa ovat olleet mansikkatilalla kesätöissä silloin kun olivat 15-18 vuotiaita. Ovat tienanneet hyvin ja olleet pidettyjä työntekijöitä. Heille on soitettu jo aikaisin keväällä, että tuletteko taas hommiin.
Äityli ei nyt ymmärrä. Pentusi eivät tähän liity. Et selvästi ole työelämässä ollut, kun et ymmärrä että urakkatöissäkin on ehdot. Kävisit jossakin tehtaassa kysymässä kuinka urakkatyöt lasketaan, ettei työpäivistä tule 16 tuntisia. Esimerkki tämä äityli, että kovimmin kaakattavat ne jotka vähiten tietävät.
Miten tuo kaakattamasi vastasi kommenttiini? Mikä siinä on mielestäsi väärin , jos maksetaan sille enempi, kuka tekee ja sille vähempi, kuka ei tee?
Palkka sovitaan ja sopimuspuolina on työntekijä ja työnteettäjä.
Siihen sitten vaikuttavat monet seikat, ei yksin se, että annetaan koppa käteen ja pellolle - jo marjasato ja sää ja monet muut seikat vaikuttavat asiaan - sen ovat jo thaimaalaiset suomen metsissä kokeneet.
Ei pidä tehdä huonoa sopimusta, jolla itsesi kahlitset olemattoman marjasadon ääreen..
Kyllä rikkaat EU-tukien saajat on pelastettava. Bisneshuijauksen jakamat miljardit eivät vielä riitä. Tiloille on mentävä töihin vaikka ilmaiseksi, jotteivat ne kaadu. Yrittävät joutusivat siinä tilanteessa käyttämään omia säästöjään elämiseensä ja se olisi aika noloa.
Ainakin meillä silloin, kun nuoret olivat mansikkapellolloilla töissä pelloille palkatut poimijat vietiin sellasiin riveihin, missä oli poimittavaa. Itsepoimijat päästettiin pellolle vasta sitten, kun vakipoimijat olivat poimineet suuremman sadon.
Tämä on nykyaikaan sopiva tyypillinen hevonpaskasoppa, josta yksi sanoo yhtä ja toinen toista. Kaikenlaisia "totuuksia" riittää. Hakemuksia on kyllä lähetetty massoittain, mutta halutaan silti palkata ulkomaisia muka tehokkuuden vuoksi. Juuri oli uutisissa juttu, kuinka ukrainalaiset poimijat jäi kauas taakse tehokkuudessa. Ja tietenkin palkkaus on tärkeä. Jos vaikka Uudellamaalla asuva työtön saa käteen reilun tonnin ja vaikka Suonenjoella vajaa 1500 miinus verot, niin eihän se tietenkään houkuttele lähtemään landelle poimintakaudeksi asumaan vaneriparakkiin. Ukrainalaiset ei valita, kun puntarissa on alle 200 euron kk-palkka vs 1474 e/kk.
Keskusteluhan varmaan lähti laukalle siitä, kun ministeritasolta vedottiin, että nyt on paha työvoimapula, suomalaiset on saatava töihin tiloille. Siihen aikaan alettiin vaatia vielä lisää valtion rahaa alalle, myös sitäkin kautta että suomalaisille maksettaisiin ainakin osa työttömyysrahoista palkan päälle.
Sitten tuli iso määrä hakijoita, muuta juuri ketään ei tiettävästi palkattu moneen viikkoon. kohtahan se nähdään, lähiviikkojen aikana että miten rekrytoinnit tehdään vai odotellaanko vielä Minskin lentoja.
..maksamme maataloudentukia joka vuosi yli 7 miljardia euroa. Tukien saajat pyrkivät tuomaan hapatyön Suomeen EU:n ulkopuolisista maista.
Se on estettävä.
Halpatyön tuominen Suomeen lopetettava ja maataloudentukikustannukset saatava puolitettua...
Miksi sä et suo niille ”halpamaista” tuleville pientä tienestiä siihen köyhään arkeensa?
Jos vai kerätyistä maksetaan
mikä tässä on ongelma?
Sanotaan, että tavoitteena on kerätä sato/ tietty määrä
viikossa,
maksu ainoastaan määrästä
MIKÄ TÄSSÄ ON ONGELMA?
Ongelmia on paljonkin, maksat siitä vanerikopissa olevasta sängystä 20 euroa päivä, ruoasta ja kahvista kympin, satoi tai paistoi, kypsyykö sato tai ei. Kesän tienestit - nolla. Tuttu kuvio esim thaimaalaisten kohdalla muutama vuosi sitten, olivat täällä koko kesän, eivät edes paluulippua saaneet tienattua.
No katos ongelma on siinä, että ei Suomalainen sossutukien varassa elävä työtön lähde urakkatöihin marjanpoimintaan. Kas pitäisi päästä tuntipalkalle. Vähintään 12€/h.
Palkalla ei aina ole merkitystä, eräs suonenjokelainen mansikkaisäntä oli kysynyt kylän työttömältä vähäpoikapersulta josko tämä tulisi mansikoita poimimaan, tähän vähäpoikapersu: " Ei kerkiä, pittää lähtee supija jahtoomaan"
>> Nythän on käynyt niin, että niitä hakemuksia on tullut, mutta kun työnhakijoille on sanottu, että työ on urakkapalkkaista, niin työ ei enää olekaan kelvannut näille vetelehtijöille. >>
Tuo on aivan täydellistä pas-k-apuhetta marjanviljely-yrittäjien suunnalta. Puutarhapuolen maajussit ovat niin noiden ukrainalaisten marjanpoimijoidensa lumoissa, että maajussit eivät edes viitsi vastata suomalaisten työnhakijoiden hakemuksiin lainkaan.
Tässä on juttu Pentistä, joka poimi viime kesänä 200 ämopärillistä marjoja metsästä. Edes Pentin työnhakemuksiin ei vastata lainkaan, pelkkää hiljaisuutta maajussien puolelta.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000006489293.html
Maajussit ovat saamattomina ja halvaantuneina. Varrotaan vaan, että jospa se valtiovalta kuitenkin toisi vielä viikossa tai parissa ne halvat ukrainalaiset poimijat tänne Suomeen.
Mutta kun ei tuo, koska Ukraina ei heitä päästä. Matkustusrajoitus on siellä koko maassa, kuten on Suomessakin.
Voi olla että marjatilojen omistajat ovat tehneet sellaisen diilin ukrainalaisten ihmiskauppaa pyörittävien ammattirikollisten kanssa että siitä on paha kieltäytyä.
Ihmiskauppa tästä maatilallisten solvaamisesta vielä uupuikin. Marjanpoiminta vaatii hyvää fysiikkaa ja aivojen toiminnankin pitää olla kuosissa, muuten ei passaa.
Suomalaiselle täytyy oikeasti maksaa se, minkä marjajussit väittävät maksavansa kaikille. Ukrainalaisille "työnjohtajien" nyrkillä kurissapitämille puoliorjille voidaan maksaa "joustavammin".
Olen sitä mieltä, että KAIKKI METSÄNOMISTAJAT jotka hoitavat metsiään mm. MUSTIKKAystävällisellä tavalla ovat ansainneet poimijoineen tosi exstratuet. Onhan mustikan todettu olevan oiva lääke mm. näkösairauksiin.
pikkupalstalainen :)
Kukaan metsänomistaja ei palkkaa mitään mustikanpoimijoita metsiinsä.
Metsämarjojen poiminta on jokamiehenoikeus ja poimimansa marjat saa jokainen myydä verottomasti niitä ostavalle taholle. Ne tyypit, jotka thaikkuja tuovat marjanpoimintaan, ovat aivan muita ihmisiä, kuin metsänomistajia.
Meilläkin tarvitaan nälänhätä ennen kuin maatilojen töitä osataan arvostaa. Mansikoiden puutteeseen tuskin kuollaan, mutta monen muun elintarvikkeen kohdalla tuo kyllä voisi toteutua. Tosin vitamiinien puutos saattaa uhata, ellei muista maista saada hätään apua.
Meillä on totuttu yltäkylläisyyteen samoin kuin siihen, että tietyt työt eivät ole kyllin arvollisia meille. Sitä paitsi ukrainalaiset suoriutuvat työstään hyvin ja monipuolisesti, ovat ammattitaitoisia ja ahkeria, eivätkä pienistä valittele. Toisin kuin meillä Ukrainassa saatetaan vielä arvostaakin maatilojen töitä.
Tällainen ylimielisyyden turmelema yhteiskunta meillä. Tarkat rajat kelvolliselle työlle.
Vi..ttu mitä tolloja. Jis haaveilette ukrainan työlaista menkää katsomaan. Saat..n typerykset.
Helpottiko? Hyväksyisit vaan, että Suomessa ei kestetä hyvän työmiehen mainetta, jollainen ukrainalaisella on. Kadehtiminen ei auta.
Jos jonkun selkä kestää poimia enemmän kuin toisen, miksi häntä pitäisi terveydestään rangaista. Joka asiasta napiseminen on niin suomalaista.
Mitä mahdoit vuodatuksellasi tarkoittaa? Oli melko epäselvä kirjoitus.
"Meillä on totuttu yltäkylläisyyteen samoin kuin siihen, että tietyt työt eivät ole kyllin arvollisia meille."
Ei se siitä johdu etteikö työ olisi arvokasta. Suomalaiset vaan tekee muita töitä, tuottavampia, omaa pitkää koulutusta vastaavia, paremmin palkattuja. Ei siinä ole mitään vikaa.
Samaten opiskelijat tekee harjoitteluja ja kesätöitä omalla alallaan tai edes lähellä sitä. Se on paljon tehokkaampaa taloudellisesti ja yhteiskunnallisesti, että korkeakoulu-opiskelijat eivät ole maatiloilla kausityöissä. Nyt niiden on monien pakko mennä sinne, mutta normaalisti se ei ole millään tavalla toivottava tilanne.
se on tietysti totta, että moni ei kykene maatilojen töihin riittävällä teholla. Toisaalta ei se tilallinen tai marjanpoimija varmasti kykene minun töitäni tekemään, eikä tarvitsekaan.
Eli meillä on niin koulutettua väkeä, ettei marjanpoiminta missään opiskelujen vaiheessakaan onnistu. Meille kelpaavat ainoastaan tuottavammat työt. Eikö olisi jo korkea aika hyväksyä ukrainalaiset töihin, heiltä kun tuokin työ vielä onnistuu.
Saattaapi olla, että tällä ajattelutavalla peltotöihin ei suomalaisia vastaisuudessakaan saada. Ylikoulutettuinakin marjat sentään maistuvat. Mutta tosiasiat, nuo eivät meille maistu.
---- Eli meillä on niin koulutettua väkeä, ettei marjanpoiminta missään opiskelujen vaiheessakaan onnistu. Meille kelpaavat ainoastaan tuottavammat työt. Eikö olisi jo korkea aika hyväksyä ukrainalaiset töihin, heiltä kun tuokin työ vielä onnistuu.
Minä ainakin hyväksyn ukrainalaiset. Mutta mitä järkeä normaalisti olisi laittaa vaikka DI-opiskelija, kokkiopiskelija tai viestinnän opiskelija marjapellolle? Niiden täytyy tehdä oman alansa töitä kesällä ja harjoitella sen alan taitoja. Marjanpoiminta ajoittuu kesään, että ei ne varmasti pysty kahta työtä tekemään.
Ei kyse ole siitä, että työ ei kelpaa tai joku työ on huonompi kuin muu. Eikä "ylikoulutuksesta" vaan koulutuksesta, jota tässä maassa kalliilla hinnalla maksetaan jotta osaavaa työvoimaa on, kehitetään vientituotteita ja koulutetaan asiansa osaavia ihmisiä palveluammatteihin.
---- Saattaapi olla, että tällä ajattelutavalla peltotöihin ei suomalaisia vastaisuudessakaan saada. Ylikoulutettuinakin marjat sentään maistuvat. Mutta tosiasiat, nuo eivät meille maistu.
Tosiasiat nimenomaan maistuu. Tunnen omalta alaltani opiskelijoita, joiden kesätyöt ovat jo menneet pieleen. 3-4 vuotta kalliisti maksettua korkeakoulutusta takana peruskoulun ja lukion päälle. Ei kyse ole siitä ettei työt maistu. Nythän he monet tietysti tulevat olemaan töissä maataloudessa, mutta eihän siinä mitään järkeä ole vaan tämä on poikkeustilanne.
Minkä työehtosopimuksen mukaista urakkapalkkausta maatiloilla noudatetaan?
Miksi tilallisen on lupa elää muiden tekemällä työllä?
Miksi ruokakauppias elää toisten tekemällä työllä? Miksi tehtaan johtaja elää muiden tekemällä työllä? Miksi vanhusten hoitoon erikoistunut paska Attendo elää muiden tekemällä työllä? Miksi valtio elää muiden tekemällä työllä? Miksi lapsi elää vanhempiensa tekemällä työllä?
Siinäpä sulle vähän ajateltavaa.
Tehtaanjohtaja ja tavaratalonjohtaja elää muitten tekemällä työllä. Kantasuomalainen työtönkin elää muitten tekemällä työllä, vai mistä ne kelan ja sossun rahat oikein tilille tippuu?
Asia on kuitenkin niin, että vain omistaja elää muiden tekemällä työllä panematta rikkaa ristiin. Loisivat sijoittajat ovat tuhonneet koko maapallon.
Vihervasemmisto itkee joka asiasta. Se että vanhemmat muistavat perinnöllään lastaan on jo vuosikausien itkun aihe ollut. Kukaan kun ei saisi hyötyä toisesta. Minä, minä, ja minä on ollut se laulun kulku.
Jospa jokainen kasvattaisi perunansa ja mansikkansa ihan itse, niin kukaan ei hyötyisi toisen sadosta.
Eikö se työntekijä elä omistajan tarjoomalla työllä?
Seuraavaksi Jussi haukkuu kauppiaan, kun se ottaa pinkasta sen minkä haluaa ja antaa tuottajalle hyllytilaa jos haluaa.
Taitaa ELY keskus olla mansikanpoimijan todellinen palkanmaksaja ....
Tunnelimansikka on maultaan ihan pa..aa,en osta.
Alan ymmärtää mafia pyörittää koko marjankeruuta, nin peloilla kuin metsissä. Aina vaan halvempaa haetaan mistä maailman kolkasta löytyisi, On muitakin aloja esimerkiksi Rakennus ja Metalli , siellä niitä halpoja työläisiäjä jo paljon on. Terve tuloa kaikki ilmaiseksi töihin tänne Hunajan ja Mämmin maahan.
Rakennusalalla vilperiä on harjoitettu salassa ja vastoin voimassa olevia lakeja. Jälkikin sen mukaista, kuvottavaa. Mansikkatilallisten toiminta ei käsittääkseni ole ollut vastoin lakia?
--- suomalaiset ovat sitä mitä ovat. Isän ja äidin kasvattamia nössöjä, jotka valitsevat mieluummin yhteiskunnan kustantaman "sossusta käteen" - elämisen ihan samoin, kuin heidän vanhempansakin.
Sinun kuvasi suomalaisista: nössöjä, jotka elää sukupolvesta toiseen sossun rahoilla. Oletko itse suomalainen? Sossun rahoilla olet sinäkin ja perheesi eläneet sukupolvesta toiseen?
Eiköhän ne maatilallisetkin ole pääasiassa suomalaisia. Mitenköhän ihmeessä he ovat kyenneet voittamaan kansallisena erityispiirteenä esiintyvän velttouden? Vai ovatko sittenkään: jos isännät vaihdettaisiin ulkomaalaisiin, niin ehkä sen alan "sossun tuet" eli maataloustuet voisi lopettaa ja säästyisi ainakin pari miljardia.
>>Marjanpoiminta vaatii hyvää fysiikkaa ja aivojen toiminnankin pitää
olla kuosissa, muuten ei passaa.>>
Niin, ja niiden halukkaiden poimimaan tuilijoiden hakemuksiin VASTAAMINEN, sekin vaatii että maajussilla aivot toimii. Ja että ei ole talven juopottelun takia ihan fysiikka ihan päässyt rapakuntoon.
Ottakaan nyt vi-tussa ne hakemukset esille, ja alkakaa ottaa yhteyttä paikan hakijoihin jo.
Kiire on päällä, toimikaa maajussit kerrankin. Älkääkä koko ajan vinkuko, kun on niin vaikeaa.
Että tilallinenko nousuhumalan suomassa vireystilassa olisi oikeisiin hakijoihin päätynyt, noihin ahkeriin ukrainalaisiin?
Kun ostat kotimaista mansikkaa, tuet korruptiota , veronkiertoa ja rikollisuutta.
Tulen toimeen ilman kotimaista mansikkaa - ja jos poimijat ovat ulkomailta, niin miksi en sitten osta mansikkaa suoraan ulkomailta?
Tavallaan jo ostatkin. "Tehdasta" eli peltoa ei ole voinut siirtää ulkomaille, mutta työvoima on jo aikoja sitten siirretty halvempien maiden piiriin. Eikä ulkomailla sen parempi tilanne ole, sama halpatyövoima sielläkin on käytössä. Sama monilla muillakin aloilla tietysti.
Tavallaan jo ostatkin. "Tehdasta" eli peltoa ei ole voinut siirtää ulkomaille, mutta työvoima on jo aikoja sitten siirretty halvempien maiden piiriin. Eikä ulkomailla sen parempi tilanne ole, sama halpatyövoima sielläkin on käytössä. Sama monilla muillakin aloilla tietysti.
Ulkolaisilta saa nyhdettyä puolet palkasta takaisin joukkomajoituksesta telttapatjalla.