Olen ihmetellyt pitkään, miksi Rob Walker parkkeeraa esim. pihaan tullessaan moottoripyörän siten, että keula on taloon, aitaan tai autoon päin. Siitä on vaikea lähteä takaisin. Luulisi, että poliisikoulussa opetettiin pysäköimään siten, että tarvittaessa on helppo lähteä pakoon tiukassa tilanteessa. Vaikean asiakkaan kohtaamisen koulutuksessa (kävin sellaisen) sanottiin, että auton keula aina paluusuuntaan päin, kun menee asiakkaan luo. Toisaalta TV-sarjaa eikä haluta näyttää moottoripyörän vekslaamista, vaan helppo tilanteeseen tulo.
Pari jaksoa sitten Millerin ja Philin poliisiautot olivat talon pihapiirissä kapealla tiellä perät vastakkain. On tehty työtä tilanteen saamiseksi, mutta siinä lienee ennakoitu poistumistilanne...
Parkkeerauksista
3
1040
Vastaukset
- Anonyymi
Helppoon tilanteeseen tuloon voisi verrata kauppojen pihoihin parkkeeraamisen. Monet pysäköivät ensimmäiseen koloon (ja/tai mahdollisimman lähelle ovea!) miettimättä, miten vaikea tästä on asioinnin jälkeen poistua.
- Anonyymi
Katsoin toista enkkusarjaa Ruutu plussasta ja siinä naispoliisi parkkeeras auton keula edellä epämääräisessä paikassa olevan talon seinään päin.
- Anonyymi
Semmonenki toistuu usein sarjassa, kun auto kiilaa toista, niin kiilattava jatkaa samaa vauhtia kuin kiilaaja. Ovat tilanteessa vierekkäin, kun kiilattava voisi kiihdyttää tai hiljentää vauhtia. Tehokkaampi auto ei pääse pakoon tehottomampaa autoa.
Mutta näin saadaan draamaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104768- 54713
- 41684
- 49644
- 44640
- 31629
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34577- 50570
- 38516