KehäIII Varistossa räpsähti kamera, nopeus navin mukaan 80km/h alueella 86km/h, tuleeko sakko?
Kamerapönttö välähti
Anonyymi
567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Millä autolla ajoit monelta?
Tulee
ajoin 60 km/ h alueella
68km/ h ja tuli 170€ sakko
Ohitushetkellä minua ohitti
puolta suurempi bemarimaasturi,
saattoi olla jopa vieressä,
mutta sakko räpsähti minulle.
Näin polliisisedät valikoi
kelle arpa rapsahtaa
tulottomana kiva maksella että mariini ja lilli saa pullaa
arkadianmäellä.
Tien pintojahan niillä rahoilla ei kunnosteta.
tästä syystä
seuraavassa ammatissani en halua maksaa enää veroja
ollenkaan
koska tää on pelkkää poraamista ja verot menee brysseliin
Eikä yksikään arkadianmäellä ole ansainnut pennin latia
Eihän niitäkään voi edes irtisanoa.
Poliisin sakotuskäytäntö
Poliisin sakotuskäytäntö on lievempi, joskin käytäntö on kiristynyt 1.10.2016 lukien. Sen mukaan 3-6 kilometrin ylinopeudesta seurauksena on kaikilla nopeusrajoitusalueilla huomautus. Sakko seuraa kaikilla nopeusrajoitusalueilla jo 7 kilometrin ylinopeudesta.
Varmuusvähennys
Käytännössä poliisi vähentää mitatusta nopeudesta mahdolliseen mittausvirheeseen perustuen 3km/h, jolloin sakkoon merkitty nopeus on mitattua nopeutta pienempi. Esimerkiksi jos ajat 60 km/h nopeusrajoitusalueella 70 km/h, niin saat rikesakon etkä huomautusta ja sakkoon merkitään nopeudeksi 67km/h. Mikäli ajaisit alueella 69 km/h, ylinopeutesi olisi varmuusvähennyksen jälkeen 6 km/h jolloin selviäisit huomautuksella.
Varmuusvähennyksestä vielä senverran. Kaikilla mittalaitteilla on heittoa suuntaan tai toiseen. Jos ajat todellista nopeutta 60 km/h, niin mittalaitteen heitto voi olla esim. luokkaa - 5 km/h tunnissa. Tämä tarkoittaa, että mittaus tulos on jotain väliltä 55 - 65 km/h. Siitä sitten vähennetään tuo mainittu 3 km/h. Mikään mittalaite ei ole absoluuttisen tarkka.