Apua myin netissä feikin merkkilaukun ja joku osti sen ja kun hän sai sen hän ilmoitti että se ei ole aito. Olin ilmoituksessa kertonut että se on aito koska olin näin luullut pyysin kassista 60€.
Ja nyt hän haluaa rahat takaisin. En vastannut viesteihin ja poistin keskistelut mitä teen.
En haluaisi kertoa tapahtuuneesta vanhemmilleni koska olen alaikäinen että voiko hän tehdä tästä poliisi asian.
Kun en tiedä auttakaa
Hävettää..
7
102
Vastaukset
- Anonyymi
Jos haluaa toimia moraalisesti oikein, niin palauttaa rahat, pahoittelujen kera!
Yksityishenkilöiden kauppaan ei sovelleta kuluttajansuojalakia. On toki mahdollista haastaa vaikkapa oikeuteen yksityishenlö huijauksesta, mutta ei alaikäistä. Jos poliisi pääsee jonkun alaikäisen sarjahuijarin jäljille, niin sosiaaliviranomaiset selvittelevät asiaa - ei oikeuslaitos.
Sinähän et tarkoituksella huijannut. Tämä kauppasumma on niin pieni, että ei tämä aikuisten keskenkään suoritettavana kauppana etenisi oikeuteen. On erittäin epätodennäköistä, että näin pienen summan vuoksi vastapuoli veisi asian poliisille.
Suosittelen silti, että olet yhteydessä kaupan vastapuoleen ja palautat rahat.- Anonyymi
Tuo ei kuluttajansuojaan liitykään, vaan kyseessä on petos.
- Anonyymi
Voi tehdä poliisiasian, koska kyseessä on petos. Sinun tulisi palauttaa rahat, niin asia on sillä selvä. Jos pyydät anteeksi erehdystä ja sanot olevasi alaikäinen, niin en usko että tekee rikosilmoitusta. Rahojen palauttamisella myös vältyt siltä, että vanhempasi saavat tietää ja tulee isompia vaikeuksia.
- Anonyymi
Kiakkokansa puoliskoineen on tyhtynyt häpeämään toimettomuuttaan jo etukäteen. Näin käy aina ei sanoen. Turhan kohteliasta porukkaa hekään ole.
- Anonyymi
Ilman muuta palautat rahnat , jää muuten vaivaamaan pitkäksi aikaa asia , niin toimii normaalilla oikeustajulla varustettu henkilö.
- Anonyymi
En usko että hän menee oikeuteen koska hän sanoi olevansa opiskelija. Hän on joku ulkomaalainen ja soittelee koko ajan.
Mitä teen pitäisi varmaan kertoa vanhemmille...- Anonyymi
Kerro vanhemmille ja palauttakaa rahat. Jos ei saa vastausta viestiin, niin tekee varmaan rikosilmoituksen. Opiskelijalla on rahat vähissä, että hänellekin iso summa. Joudutte rahat joka tapauksessa palauttamaan, jos rikosilmoiuts tehdään ja lisäksi sossut tulee kotiin asiaa selvittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk813035Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911736Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll831581- 1371442
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651428- 1571334
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1591263Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981207Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur821207- 831182